Gənc alim və mütəxəssislərin IV birgə qrant müsabiqəsi elan olunub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Gənc alim və mütəxəssislərin 4-cü birgə qrant müsabiqəsi (“Mənim ilk qrantım”) elan olunub.
Müsabiqə Azərbaycan Respublikasında təbiət, dəqiq, texniki, humanitar və ictimai elmlər sahəsində dövlət və cəmiyyət üçün əhəmiyyət kəsb edən fundamental, tətbiqi və innovasiya xarakterli elmi-tədqiqat layihələri dəstəkləmək, gənc alimlər tərəfindən yaradılmış müvəqqəti yaradıcı kollektivlərin, akademik və təhsil sistemlərində fəaliyyət göstərən, elmi tədqiqatlarla əlaqəli digər qurumlarda (nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat institutları və s.) çalışan gənc alim və mütəxəssislərin elmi  fəaliyyətini stimullaşdırmaq və onlara əlavə yaradıcılıq imkanı yaratmaq məqsədi ilə keçirilir.
Qrant müsabiqəsi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 6 aprel 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramı və iki qurum arasında bu ilin 22 may tarixində imzalanmış protokolun müddəaları çərçivəsində baş tutacaq.
Layihələr 2017-ci il mayın 30-dan iyunun 30-u saat 17:00-dək qəbul olunacaq. Müsabiqənin nəticələrinin 2017-ci ilin payızında açıqlanması planlaşdırılır.
Qrantlar yalnız ilk dəfə müraciət edən gənc alim və mütəxəssislərə veriləcək. Elmin İnkişafı Fondunun əvvəlki və cari qrant layihələrinin rəhbər və icraçıları bu müsabiqədə iştirak edə bilməzlər. Bu qrantlar Azərbaycan vətəndaşı olan və hazırda ölkədə elmi yaradıcılıq fəaliyyəti ilə məşğul olan gənc alim və mütəxəssislərdən təşkil olunmuş müvəqqəti elmi yaradıcı kollektivlər tərəfindən təqdim edilmiş layihələrə verilir. Layihələrin icra müddəti 1 ildir.
Müsabiqəyə layihələr Elmin İnkişafı Fondunun yaratdığı və innovativ texnologiya olan “e-QRANT” - “Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” (http://e-grant.sdf.gov.az/) vasitəsilə təqdim edilə bilər. Bu sistem elektron-hökumət prinsipləri əsasında qurulub və “ASAN-İmza”dan istifadəni də nəzərdə tutur. “Asan-imza”nı həm layihə rəhbəri, həm də layihədə iştirakı nəzərdə tutulmuş bütün iştirakçılar əldə etməli, bu şəxslərin hamısı qeydiyyatdan keçməli və “virtual şəxsi kabinet”lərini formalaşdırmalıdırlar.
Layihələrin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində qrant iddiaçılarına kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub.

IV contest of young scientists and specialists
Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan announced IV contest of young scientists and specialists promoting scientific activity of young scientists and specialists and providing them with additional creative possibilities.
The contest has been announced in accordance with the State Program “Azerbaijani youth in 2011-2015” approved by President Ilham Aliyev’s order, taking into account the success of the 1st and 2nd grant competitions for young scientists and specialists conducted by the Foundation of Science in 2011 -2013 years.
Reception of documents is carried out from 14 November to 29 December, and the results will be announced in the first half of 2015.
Projects will be accepted from 30 May to 30 June 2017 until 17:00. The announcement of the results of the competition is planned for autumn 2017.
Grants will be issued only for the first time to the young scientists and specialists who addressed them. Leaders and executors of previous and current grants of the Science Development Foundation can not participate in this competition. These grants are issued to projects presented by temporary scientific and creative teams, organized from young scientists and specialists who are citizens of Azerbaijan and who are currently engaged in scientific and creative activities in the country. The project implementation period is 1 year.
The projects can be submitted for the contest by means of e-QRANT, electronic system for grant projects management (http://e-grant.sdf.gov.az/), which an innovative technology is created by the Science Development Foundation. This system is built on the principles of e-government and involves the use of ASAN-Imza. "ASAN-Imza" should be acquired by both managers and project participants; all persons must register and form their "personal virtual cabinet".
In order to provide assistance and answer the questions of applicants for a grant, it is planned to hold consultation seminars during the period envisaged for the reception of projects.