Gənc alim və mütəxəssislərin IV birgə qrant müsabiqəsi elan olunub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Gənc alim və mütəxəssislərin 4-cü birgə qrant müsabiqəsi (“Mənim ilk qrantım”) elan olunub.
Müsabiqə Azərbaycan Respublikasında təbiət, dəqiq, texniki, humanitar və ictimai elmlər sahəsində dövlət və cəmiyyət üçün əhəmiyyət kəsb edən fundamental, tətbiqi və innovasiya xarakterli elmi-tədqiqat layihələri dəstəkləmək, gənc alimlər tərəfindən yaradılmış müvəqqəti yaradıcı kollektivlərin, akademik və təhsil sistemlərində fəaliyyət göstərən, elmi tədqiqatlarla əlaqəli digər qurumlarda (nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat institutları və s.) çalışan gənc alim və mütəxəssislərin elmi  fəaliyyətini stimullaşdırmaq və onlara əlavə yaradıcılıq imkanı yaratmaq məqsədi ilə keçirilir.
Qrant müsabiqəsi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 6 aprel 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramı və iki qurum arasında bu ilin 22 may tarixində imzalanmış protokolun müddəaları çərçivəsində baş tutacaq.
Layihələr 2017-ci il mayın 30-dan iyunun 30-u saat 17:00-dək qəbul olunacaq. Müsabiqənin nəticələrinin 2017-ci ilin payızında açıqlanması planlaşdırılır.
Qrantlar yalnız ilk dəfə müraciət edən gənc alim və mütəxəssislərə veriləcək. Elmin İnkişafı Fondunun əvvəlki və cari qrant layihələrinin rəhbər və icraçıları bu müsabiqədə iştirak edə bilməzlər. Bu qrantlar Azərbaycan vətəndaşı olan və hazırda ölkədə elmi yaradıcılıq fəaliyyəti ilə məşğul olan gənc alim və mütəxəssislərdən təşkil olunmuş müvəqqəti elmi yaradıcı kollektivlər tərəfindən təqdim edilmiş layihələrə verilir. Layihələrin icra müddəti 1 ildir.
Müsabiqəyə layihələr Elmin İnkişafı Fondunun yaratdığı və innovativ texnologiya olan “e-QRANT” - “Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” (http://e-grant.sdf.gov.az/) vasitəsilə təqdim edilə bilər. Bu sistem elektron-hökumət prinsipləri əsasında qurulub və “ASAN-İmza”dan istifadəni də nəzərdə tutur. “Asan-imza”nı həm layihə rəhbəri, həm də layihədə iştirakı nəzərdə tutulmuş bütün iştirakçılar əldə etməli, bu şəxslərin hamısı qeydiyyatdan keçməli və “virtual şəxsi kabinet”lərini formalaşdırmalıdırlar.
Layihələrin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində qrant iddiaçılarına kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Объявлен IV совместный грантовый конкурс молодых ученых и специалистов
Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Министерством молодежи и спорта Азербайджанской Республики объявлен IV совместный грантовый конкурс молодых ученых и специалистов («Мой первый грант»).
Конкурс проводится с целью поддержки значимых для государства и общества научно-исследовательских проектов фундаментального, прикладного и инновационного характера в области естественных, точных, технических, гуманитарных и общественных наук в нашей стране, стимулирования научной деятельности временно созданных творческих коллективов, а также молодых ученых и специалистов, действующих в академической и образовательной сферах и в прочих структурах, связанных с научными исследованиями (научно-исследовательские институты при министерствах и др.) и создания дополнительных возможностей для них.
Конкурс грантов будет реализован в рамках утвержденной Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 6 апреля 2011 года Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2011-2015 годах» и положений протокола, подписанного между двумя структурами 22 мая текущего года.
Проекты будут приниматься с 30 мая по 30 июня 2017 года до 17:00. Обнародование результатов конкурса планируется на осень 2017 года.
Гранты будут выданы только впервые обратившимся молодым ученым и специалистам. Руководители и исполнители предыдущих и текущих грантов Фонда развития науки не могут принять участие в этом конкурсе. Эти гранты выдаются проектам, представленным временными научно-творческими коллективами, организованными из молодых ученых и специалистов, являющихся гражданами Азербайджана и в настоящее время занимающихся научно-творческой деятельностью в стране. Срок исполнения проектов составляет 1 год.
Проекты могут быть представлены на конкурс посредством “e-QRANT” – системы электронного управления грантовыми проектами (http://e-grant.sdf.gov.az/), являющейся инновационной технологией, созданной Фондом развития науки. Эта система построена на основе принципов электронного правительства и предполагает использование «АСАН-Имза». «АСАН-Имза» должна быть приобретена как руководителями, так и участниками проекта, все лица должны пройти регистрацию и формировать свой «личный виртуальный кабинет».
С целью оказать помощь и дать ответы на вопросы претендентов на грант в течение срока, предусмотренного для приема проектов, планируется проведение косультационных семинаров.