“Təhsil şöbəsinin” yekun hesabatı keçirildi
16.11.2016-cı il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi Şurasında “Təhsilşöbəsinin” hesabatı olmuşdur. Hesabatda qeyd edildi ki, Zoologiya İnstitutunda hal-hazırda elmlər doktoru hazırlığı üzrə 10 mütəxəssis,  fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə isə 5 doktorant və 12 dissertant təhsil alır. 2016-cı ildə 1 doktorant (Türkan Qurbanova) və 1 dissertant (Novruzov Nizami) müdafiə etmişdir. 3 dissertant (Nadirova Gülbəniz, Hacıyeva Nuranə  və Salahova Samirə) və 1 doktorantın (Vüsalə Nərimanova) dissertasiya mövzusu şöbədə müzakirə edilmiş və Dissertasiya Şurasına təqdim edilmişdir.
Zoologiya İnstitutunda ilk dəfə olaraq bu il Təhsil Şöbəsinin təşkilatçılığı ilə iyun ayında minimum imtahanları elektron test üsulu ilə keçirildi və nəticələr uğurlu oldu. 2016-cı il Qış sessiyası üçün proqram və testlər yenilənib. Proqramlar hazırlamaq üçün komissiya təşkil edilmiş, testləri hazırlamaq isə laboratoriya müdirlərinə həvalə edilmişdir. Hər laboratoriya  öz ixtisaslarına uyğun 350-450 test hazırlayıb, Təhsil Şöbəsinə təhvil vermişdir.
2017-ci tədris ili üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 2 nəfərin doktorantura və 5 nəfərin dissertanturaya, elmlər doktoru üzrə doktoranturaya isə 4 mütəxəssisin, eyni zamanda Magistraturada təhsil almaq üçün 2 yer ayrılması  planlaşdırılır.
Bu il ilk dəfə olaraq Zoologiya İnstitutunda işə qəbul test üsulu ilə həyata keçirilib. İşə qəbulun test üsulu ilə keçirilməsi daha savadlı kadrların işə qəbul olunmasına imkan verir. Sonda Elmi Şuranın sədr əvəzi  b.e.d E. Əhmədov,elmi işlər üzrə direktor müavini b.e.d. Z. Məmmədov və Elmi şuranın digər üzvləri şöbənin nəticələri barədə öz fikirlərini, təkliflərini irəli sürdülər.

Прошел заключительный отчет Отдела Образования
16.11.2016 г. на Ученом Совете Института Зоологии НАНА был выслушан и обсужден заключительный отчетОтдела Образования. В отчете было отмечено, что на данный момент в институте находятся на стадии разработки 10 докторских диссертаций. Диссертаций на степень доктора философии: 5 докторантов и 12 диссертантов. В 2016 г. Прошла защита 1-ого докторанта (Туркан Гурбанова) и 1-ого диссертанта (Низами Новрузов). Темы диссертаций 3-х диссертантов (Надирова Гюлбениз, Гаджиева Нурана, Салахова Самира) и 1-ого докторанта (Нариманова Вюсаля) были вынесены на обсуждение отдела и представлены в Диссертационный Совет.
В этом году впервые при помощи Отдела Образования в Июне месяце успешно прошли минимум-экзамены методом электронных тестов. Программы и тесты для зимней сессии были обновлены. Для подготовки программ была создана комиссия, а для составления тестов были привлечены заведующие лабораториями. Каждая лаборатория подготовила 350-450 тестов по своей специальности и предоставила в Отдел Образования.
В 2017 г. Запланировано выделить места для: доктора философии – 2 места в докторантуру, 5 мест в диссертантуру; доктора наук – 4 места; магистратура – 2 места.
Впервые в этом году прием на работу в Институт Зоологии проводился методом тестирования. Это позволит выбрать для принятия на работу более грамотных специалистов.
Заместитель ПредседателяУченого Совета д.б.н. Эльшад Ахмедов, заместитель директора по науке д.б.н. З.Мамедов и другие члены Ученого Совета высказали свои мысли и предложения о результатах научно-исследовательских работ.