Gəncədə gənc alim və mütəxəssislərin beynəlxalq forumu keçirilir
Oktyabrın 10-da Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Gəncə Avropa Gənclər Paytaxtı 2016” layihəsinə həsr olunan “XXI əsrdə dünya elminin inteqrasiya prosesləri” mövzusunda gənc alim və mütəxəssislərin dörd günlük beynəlxalq forumu işə başlayıb.
Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən tədbirdə AMEA-nın gənc alimləri, mütəxəssislər, bir sıra institutların və ali məktəblərin doktorantları, dissertantlar, həmçinin 14 ölkədən alim və tədqiqatçılar iştirak edir.
Əvvəlcə beynəlxalq forumun iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət ediblər.
Sonra Dövlət Himni səsləndirilib, “Gəncə Avropa Gənclər Paytaxtı 2016” layihəsindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbiri açan Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin humanitar məsələlər üzrə müavini Sevda Qurbanəliyeva bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin Gəncə şəhərinə diqqət və qayğısı sayəsində şəhər son illərdə qədimliyini saxlamaqla gündən-günə müasirləşir, inkişaf edir. 2016-cı ildə Avropanın Gənclər Paytaxtı seçilən Gəncə gələn il üçün MDB Ölkələrinin Mədəniyyət Paytaxtı tituluna layiq görülüb. Qeyd olunub ki, 2016-cı ildə olduğu kimi, gələn ildə də Gəncədə bir sıra yerli və beynəlxalq əhəmiyyətli layihələr reallaşdırılacaq, şəhərin həyatı bu cür elmi, sosial-mədəni tədbirlərlə zəngin olacaq.
Sevda Qurbanəliyeva qloballaşan dünyada elm sahəsində çalışan insanların birgə əməkdaşlığının vacibliyindən danışıb. Bu cür əməkdaşlığın bir çox problemlərin vaxtında aşkarlanaraq həll edilməsində, xalqlar arasında dostluq münasibətlərinin qurulmasında, eləcə də mədəniyyətlərarası dialoqa töhfə verə biləcəyini deyib.
Belə bir beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirin Gəncədə keçirilməsinin şəhərin elmi-mədəni həyatı üçün müsbət əhəmiyyət daşıdığını qeyd edən Sevda Qurbanəliyeva, forumun həm də Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması baxımından önəmli olduğunu deyib.
Sonra tədbirdə çıxış edən AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov Akademiyanın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin forum iştirakçılarına müraciətini oxuyub.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fuad Əliyev çıxışında bildirib ki, son illərdə Azərbaycanda bütün sahələrdə olduğu kimi, elm və təhsil sahəsində də böyük nailiyyətlər əldə olunub. Akademiyanın bır sıra institutlarında yenidənqurma aparılıb. Elmi müəssisələrdə aparılan tədqiqatlar günün tələblərinə uyğun qurulub. Respublikada son illərdə çoxlu sayda müasir ali təhsil məktəbləri fəaliyyətə başlayıb. İnstitutların dünyanın qocaman elm və təhsil mərkəzləri ilə əməkdaşlığı güclənib.
Bildirilib ki, Gəncə şəhərində fəaliyyət göstərən elmi-təhsil müəssisələrində çalışanların böyük əksəriyyətini gənclər təşkil edir. Hazırda həmin müəssisələrdə 650 fəlsəfə doktoru, 80-ə yaxın elmlər doktoru fəaliyyət göstərir və onlar həm elmin müxtəlif sahələrində tədqiqat, elmi araşdırma işləri aparır, həm də tədris prosesində fəal iştirak edirlər.
Son illərdə həmin gənclərin elmi araşdırmalarının və məqalələrinin dünyanın bir sıra nüfuzlu elmi jurnallarında çap olunduğunu deyən Fuad Əliyev bildirib ki, forum yaxın gələcəkdə həm də həmin müəssisələrdə aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinə müsbət təsir göstərəcək.
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov çıxış edərək deyib ki, beynəlxalq foruma dünyanın 40 ölkəsindən 530 tezislə müraciət olunub. Forumun elmi ekspertləri tərəfindən 14 ölkədən 350-yə yaxın tezis yoxlanılıb və elmi tələblərə cavab verdiyi üçün qəbul edilərək toplu şəklində nəşr olunub.
Famin Salmanov bildirib ki, forumun keçirilməsində iki məqsəd var. Birincisi dünya elminə inteqrasiya ilə bağlı gənclər arasında elmi mühit yaratmaq, ikincisi isə klassik mədəni tarixi və multikultural dəyərləri olan Azərbaycanı və qədim Gəncə şəhərini təbliğ etmək.
Qeyd olunub ki, forum çərçivəsində dünya elminə inteqrasiya prosesində Azərbaycan gənclərinin rolu və Azərbaycanda multikulturalizm ənənələri müzakirə ediləcək, həmçinin Nizami Gəncəvi irsinin dünyaya tanıdılması ilə bağlı iştirakçılara ətraflı məlumat veriləcək.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri Elnur Həsənov, Türkiyənin Doqquz Eylül Universitetinin doktorantı Çağlar Özər, Polşanın Yaqielloniya Universitetinin doktorantı Voyçex Vroblevski çıxış edərək forumun işinə uğurlar arzulayıblar.

В Гяндже проходит международный форум молодых ученых и специалистов
10 октября при совместной организационной поддержке Исполнительной власти города Гянджи и Национальной академии наук Азербайджана приступил к работе международный форум молодых ученых и специалистов на тему «Интеграционные процессы мировой науки в XXI веке», посвященный проекту «Гянджа – Молодежная столица Европы-2016».
На мероприятии, состоявшемся в Центре Гейдара Алиева, принимают участие молодые ученые и специалисты НАНА, докторанты, диссертанты ряда институтов и высших учебных заведений, а также ученые и исследователи из 14 стран мира.
Вначале участники международного форума посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.
Затем прозвучал Государственный гимн, был показан видеоролик, рассказывающий о проекте «Гянджа – Молодежная столица Европы - 2016».
Открывая мероприятие, заместитель по гуманитарным вопросам Исполнительной власти города Гянджи Севда Гурбаналиева отметила, что благодаря вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева город Гянджа, сохраняя свой старинны облик, с каждым днем развивается и модернизируется. Гянджа, избранная в 2016 году Молодежной столицей Европы, в следующем году удостоится титула Культурной столицы стран СНГ. Было отмечено, что, как и в 2016 году, и в следующем году в Гяндже будут реализованы проекты местного и международного значения и жизнь города будет богатой подобными научными, социально-культурными мероприятиями.
Севда Гурбаналиева рассказала о важности совместного сотрудничества людей, занятых в сфере науки в глобализирующемся мире. Отмечено, что такое сотрудничество внесет свой вклад в решение многих проблем, налаживание дружественных отношений между народами, а также межкультурный диалог.
Отметив, что значение проведения такого международного мероприятия в Гяндже имеет положительное значение для научно-культурной жизни города, Севда Гурбаналиева рассказала о важности форума с точки зрения доведения до мировой общественности реалий об Азербайджане.
Затем выступивший на мероприятии академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, академик Фахраддин Гадиров зачитал обращение президента НАНА, академика Акифа Ализаде к участникам форума.
Академик-секретарь Гянджинского отделения НАНА, академик Фуад Алиев в своем выступлении сообщил, что в последние годы в Азербайджане, как и во всех сферах, в области науки и образования также были достигнуты большие успехи. В ряде институтов академии были проведены работы по реконструкции. Научные исследования, проводимые в научных учреждениях, были установлены в соответствии с требованиями дня. За последние годы в республике начало действовать большое количество современных высших учебных заведений. Усилилось сотрудничество институтов со старейшими центрами науки и образования мира.
Было отмечено, что большинство работников научно-образовательных учреждений, функционирующих в Гяндже, составляет молодежь. В настоящее время в этих учреждениях работают 650 докторов философии и 80 докторов наук, которые ведут исследования в различных областях науки и принимают активное участие в учебном процессе.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доцент Фамин Салманов в своем выступлении довел до внимания, что на международный форум были отправлены 530 тезисов из 40 стран мира. Научными экспертами форума были приняты соответствующие поставленным требованиям 350 научных тезисов из 14 стран, которые будут изданы в виде сборника.
Фамин Салманов подчеркнул, что проведение форума преследует две цели. Во-первых - создание научной среды среди молодежи в связи с интеграцией в мировую науку, во-вторых - пропаганда Азербайджана и древнего города Гянджи, которая обладает классической культурной историей и мультикультуральными ценностями.
Было отмечено, что в рамках форума будут обсуждаться роль отечественной молодежи в процессе интеграции в мировую науку и традиции мультикультурализма в Азербайджане, а также участникам будет предоставлена подробная информация в связи с популяризацией наследия Низами Гянджеви в мире.
В своих выступлениях председатель Совета молодых ученых и специалистов Гянджинского отделения НАНА Эльнур Гасанов, докторант Университета Доггуз Эйлул Турции Чаглар Озер, докторант Ягеллонского университета Польши Войчех Вроблевски пожелали успехов работе форума.