Zoologiya İnstitutunda fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib
6 may 2022-ci il tarixində, AMEA Zoologiya İnstitutu nəzdində fəaliyyət göstərən FD 1.09-Dissertasiya şurasında institutun Quru onurğasızları laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Kəmalə Bəhlul qızı İsayevanın 2413.01 – Entomologiya ixtisası üzrə "Böyük Qafqazın cənub yamaclarında meşə və meyvə ağaclarına zərərverən qabıqyeyən böcəklər və onların entomofaqları” mövzusunda fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Tədqiqat işinin elmi rəhbəri b.e.d Nailə Mirzəyeva, rəsmi opponentləri isə b.e.d, prof., Rauf Sultanov, b.e.d, dosent Kazım Hüseynov və b.e.ü.f.d, dosent Barat Əhmədovdur.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Zoologiya İnstitutunun icraçı direktoru, Dissertasiya şurasının sədri, b.e.d Elşad Əhmədov məruzə etmək üçün sözü iddiaçıya verib. Məruzəçi bildirib ki, tədqiqt işində ilk dəfə olaraq Böyük Qafqazın cənub yamaclarında meşə və meyvə ağaclarına zərərverən qabıqyeyən böcəklərin və onların entomofaqlarının növ tərkibi ətraflı tədqiq edilmiş, onların tədqiqat ərazisi üzrə yayılması, ağacların onlara yoluxma dərəcəsi haqqında məlumatlar, geniş yayılmış (dominant) növlərin bioekoloji xüsusiyyətləri, təsərrüfat əhəmiyyəti və entomofaqları öyrənilmişdir.

The defense of the PhD thesis at the Institute of Zoology
On May 6, 2022, in the FD 1.09-Dissertation Council of the Institute of Zoology of ANAS, a junior researcher of the Terresterial Invertebrates Laboratory of the Institute Kamala Bahlul gyzy Isayeva 2413.01 - "Entomology" on the topic “Bark-eating insects and their entomophagous pests of forests and fruit trees on the southern slopes of the Greater Caucasus”. The scientific supervisor of the research is Dr. Biology Naila Mirzayeva, and the official opponents are Dr. Biology, Prof. Rauf Sultanov, Dr. Biology, Assoc. Prof. Kazim Huseynov and PhD in Biology, Assoc. Prof. Barat Ahmadov.
Opening the event, Executive Director of the Institute of Zoology, Chairman of the Dissertation Council, Ph.D. Elshad Ahmadov gave the floor to the applicant to report. The rapporteur said that for the first time in the southern slopes of the Greater Caucasus, the species composition of bark beetles and their entomophagous pests on the southern slopes of the Greater Caucasus was studied in detail, studied their economic importance and entomophagous.
Finally, the members of the Dissertation Council have higly praised the research work, noting that the work meets the requirements of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for doctoral theses.