Tanınmış alim Qara Fətəliyevin 80 illik yubileyi qeyd olunub
15 yanvar 2020-ci il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunun  Parazitologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru Qara Fətəliyevin 80 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Zoologiya İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən, biologiya elmləri doktoru Elşad Əhmədov alimi  80 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edib,  ona can sağlığı, çətin və şərəfli ömür yolunda uğurlar arzulayıb və Zoologiya İnstitutunun Fəxri Fərmanını  təqdim edib.
Sonra söz Parazitologiya laboratoriyasının əməkdaşlarına verilib. Onlar alimin mənalı həyat yolundan, zəngin elmi yaradıcılığından bəhs ediblər. Belə ki, Qara Hüseyn oğlu Fətəliyev 15 yanvar 1940-cı ildə Azərbaycan Respublikası Cəbrayıl rayonunun Sarıcallı kəndində anadan olub. O, 1958-ci ildə Cəbrayıl rayonu Soltanlı kənd orta məktəbini, 1963-cü ildə Bakı Kənd Təsərrüfatı texnikumunun Aqronomiya şöbəsini, 1971-ci ildə isə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) biologiya fakultəsini bitirib. 1963-1966-cı illərdə EA (indiki AMEA) Botanika İnstitutunun Nəbatət bağında, 1966-1969-cu illərdə Azərbaycan EA Kibernetika İnstitutunda çalışıb. 1969-cu ildən etibarən isə AMEA  Zoologiya İnstitutunda fəaliyyət göstərir. Qara Fətəliyev AMEA Zoologiya İnstitutunda fəaliyyətinin ilk illərində Biometod laboratoriyasında baş laborant, 1971-ci ildə Ekoloji parazitologiya laboratoriyasında baş laborant , 1972-ci ildə kiçik elmi işçi, 1983-cü ildən böyük elmi işçi, 2008-ci ildən Helmintologiya laboratoriyasının müdiri, hal-hazırda isə  Parazitologiya laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışır. O, “Azərbaycanın Kiçik Qafqaz və Mil-Qarabağ düzündə təsərrüfat əhəmiyyətli xəzdərili heyvan helmintlərinin yayılmasının ekoloji-faunistik xarakteristikası” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək elmlər namizədi,  “Azərbaycanda vəhşi məməlilərin (Dovşankimilər, Gəmiricilər, Yırtıcılar, Cütdırnaqlılar) helmint faunasının bioekoloji xüsusiyyətləri və formalaşması yolları” mövzusunda isə doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək elmlər doktoru elmi dərəcəsi alıb.  Q.Fətəliyev sürünənlərin, əhli və vəhşi məməli heyvanların helmint faunası, biologiyası və ekologiyası sahəsində tanınmış mütəxəsisdir.  O, 80-dən çox elmi əsərin və  1 dərs vəsaitinin həmmüəllif və müəllifidir. Alim həmçinin AMEA-nın  Fəxri Fərmanına da layiq görülüb.
Tanınmış alim, biologiya elmləri doktoru Qara Fətəliyevin 80 yaşının tamam olması münasibətilə ona can sağlığı, işlərində müvəffəqiyyət və yaradıcılıq uğurları arzulayırıq!

Отмечалось 80-летие известного ученого Гара Фаталиева
15 января 2020 года состоялось 80-летие заведующего лабораторией паразитологии Института зоологии НАНА, доктора биологических наук Гара Фаталиева. Открывая мероприятие, исполняющий обязанности директора Института зоологии, доктор биологических наук Эльшад Ахмедов поздравил ученого с 80-летием, пожелал ему крепкого здоровья, успехов в трудной и достойной жизни и вручил «Почетную Грамоту» Института зоологии. Затем слово   было передано сотрудникам лаборатории паразитологии. Они говорили о осмысленном образе жизни ученого, его богатом научном творчестве.
Гара Гусейн оглы Фаталиев родился 15 января 1940 года в селе Сариджали Джабраилского района Азербайджанской Республики. Окончил среднюю школу села Солтанлы, Джабраильского района в 1958 году, агрономический факультет Бакинского сельскохозяйственного технического колледжа в 1963 году, а в 1971 году биологический факультет Азербайджанского государственного университета имени С.М. Кирова. С 1963 по 1966 год работал в Ботаническом институте Академии наук Азербайджанской Республики (далее - НАНА). С 1969 года он работает в Институте зоологии НАНА. В первые годы своей работы в Институте зоологии НАНА Кара Фаталиев был старшим лаборантом в лаборатории «Биометоды», в 1971 году - старшим лаборантом в лаборатории «Экологической паразитологии», в 1972 году младшим научным сотрудником, с 1983 года - старшим научным сотрудником, с 2008 года он возглавлял лабораторией «Гельминтология», а теперь - заведующий лабораторией «Паразитология». Защитил кандидатскую диссертацию на тему «Эколого-фаунистическая характеристика распространения гельминтов сельскохозяйственных пушных животных равнин Малого Кавказа и Миль-Карабахской Азербайджана». Защитил докторскую диссертацию на тему: «Пути формирования и биоэкологические особенности гельминтной фауны диких млекопитающих Азербайджана (зайцеобразные, грызуны, хищники, парнокопытные)». Фаталиев - известный специалист по гельминтофауне, биологии и экологии рептилий, промысловых и диких плотоядных млекопитающих. Он является соавтором и автором более 80 научных работ и 1 учебника. Ученый был также награжден «Почетной Грамотой» НАНА.
По случаю 80-летия известного ученого, доктора биологических наук Гара Фаталиева, мы желаем ей крепкого здоровья и успехов в творчестве.