İlk öncə "Protozoologiya" laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru İlham Ələkbərov çıxış edərək, laboratoriyanın elmi–tədqiqat işləri haqqında ətraflı məlumat verib. Belə ki, o, il ərzində görülən işlərin illik hesabatı haqqında məlumat verərkən laboratoriya əməkdaşları tərəfindən 3 mövzu üzrə 5 iş icra olunduğunu, həmçinin alimlər tərəfindən 8 məqalə, 1 dərs vəsaiti, 3 tezisin çap olunmasını, 7 məqalə və 3 tezisin isə çapa verildiyini qeyd edib.
Daha sonra "Parazitologiya" laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Qara Fətəliyev laboratoriyada 2019-cu ildə 2 mövzu üzrə 6 iş yerinə yetirildiyini, bu il ərzində əməkdaşlar tərəfindən 19 məqalənın çapdan çıxdığını, 17 məqalənin isə çapa təqdim edildiyini qeyd edib. O, həmçinin elmi kadrların hazırlanması, əməkdaşların elmi konfranslarda iştirakı və s. mövzular haqqında da ətraflı məlumat verib.
Sonda "Quru onurğasızları" laboratoriyasının hesabatı dinlənilib. Cari ildə laboratoriya əməkdaşları tərəfindən 25 elmi əsərin nəşr edildiyi qeyd edilib. Onlardan 16-sının xarici mətbuatda çap olunduğu, 4 elmi əsərin isə çapa təqdim olunduğu da vurğulanıb. Həmçinin, əməkdaşlar tərəfindən 1 mövzuya daxil olan 8 işin yerinə yetirilirdiyi və digər elmi–tədqiqat işləri haqqında da ətraflı məlumat verilib.

В Ученом совете Института Зоологии были заслушаны годовые отчеты лабораторий
14 октября 2019 года в Ученом совете Института зоологии НАНА были заслушаны годовые отчеты лабораторий «Протозоология», «Паразитология» и «Наземные беспозвоночные».
Сначала заведующий лабораторией «Протозоология», доктор биологических наук Ильхам Алекперов дал подробную информацию о научно-исследовательской деятельности лаборатории. Он отметил, что в течение года сотрудники лаборатории выполнили 5 работ по 3 темам и опубликовали 8 статей, 1 учебник, 3 тезисы, а также были сданы к печати 7 статей и 3 тезисы.
Позже руководитель лаборатории «Паразитологии», доктор биологических наук Гара Фаталиев сказал, что в 2019 году было выполнено шесть работ по 2 темам, и в этом году сотрудниками было опубликовано 19 статей и было представлено к печати 17 статей. Он также предоставил подробную информацию о подготовке научных кадров и участии сотрудников в научных конференциях.
Затем был заслушан отчет лаборатории «Наземные  беспозвоночные».Было отмечено, что в этом году сотрудники лаборатории опубликовали 25 научных работ. Из них 16 были опубликованы в зарубежной прессе, а 4 были сданы к печати. Была представлена информация о выполнении 8 работ по одной теме, и о других научно -исследовательских работ.