Zoologiya İnstitutunun əməkdaşı müəlliflik şəhadətnaməsi alıb
AMEA Zoologiya İnstitutunun “Quru Onurğalıları” laboratoriyasının elmi işçisi Sevinc Rəcəbova “Azərbaycanda nadir və nəsli kəsilməkdə olan quşların səmərəli qorunması üçün müasir təbiəti mühafizə avadanlıqlarından (GPS xaltalar) istifadə olunması” adlı əsərinə görə Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən müəlliflik şəhadətnaməsi alıb.
Sevinc Rəcəbova qeyd edib ki, quşları daha yaxşı öyrənmək və onların yerini daha dəqiq müəyyən etmək üçün  onların lələkləri arasına (boynuna və ya kürəyinə) hər bir quşun ölçüsünə uyğun siqnal verən kiçik cihazlar olan GPS xaltalar yerləşdirib, onların verdiyi siqnallara əsasən daha dəqiq nəticə əldə etmək olar. Müasir təbiəti mühafizə avadanlıqlarından (GPS xaltalar) istifadə olunması sayəsində Azərbaycanda nadir və nəsli kəsilməkdə olan quşların biologiyası, həyat tərzi öyrənilər, onların nəslinin kəsilməməsi və qorunması istiqamətində tədbirlər planı hazırlanar. Bu növlərin içərisində dünya əhəmiyyətli növlərin olması dünya ölkələri tərəfindən Azərbaycanın geniş miqyasda tanınmasına, bu sahədə turizmin inkişafına səbəb olar, Kütləvi İnformasiya Vasitələrində (KİV) bu sahədə yeni-yeni verilişlərin, videoların, kinoların və s.-in yaradılması üçün zəmin yaradar.
Bu səbəbdən müasir təbiəti mühafizə avadanlıqları (GPS xaltalar) vasitəsi ilə Azərbaycanda nadir və nəsli kəsilməkdə olan quşların səmərəli qorunması  biomüxtəlifliyin mühafizəsi istiqamətində aparılan məqsədyönlü tədbirlərdən biri olacaq.

An employee of the Institute of Zoology was awarded a copyright certificate
Researcher of the Terrestrial Vertebrate Laboratory of the Institute of Zoology of ANAS Sevinj Radjabova was awarded a copyright certificate by Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan for her work “Application of modern environmental protection equipment (GPS bags) for the effective protection of rare and endangered birds in Azerbaijan”.
Sevinj Rajabova noted that, for better and more precisely studying the birds and their location, the signaling GPS collars have been placed between their feathers (neck or back) according to the size of each bird and it is possible to obtain more accurate results based on their signals. Due to the use of modern protection equipment (GPS collars), the biology and lifestyle of rare and endangered birds will be studied in Azerbaijan, and an action plan will be developed to protect and preserve their offspring. The world-wide species among these ones contributes to the widespread recognition of Azerbaijan by the world countries and the development of tourism in this area, creating the basis for the creation of new programs, videos, movies, etc. in the media.
For this reason, the effective conservation of rare and endangered birds in Azerbaijan through modern environmental protection equipment (GPS collars) will be one of the purposeful measures to protect biodiversity.