Azərbaycan və İtaliya alimləri tibb sahəsində birgə əməkdaşlıq edəcək
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov İtaliyanın Boloniya Universitetinin şöbə müdiri, professor Francesco Naccarellanı və tibbi-genetika üzrə mütəxəssis, İran İslam Respublikasını təmsil edən Dr. Siamak Saberi qəbul edib.
AMEA Rəyasət Heyətinin binasında baş tutan görüşdə İtaliya və Azərbaycan alimləri arasında onkologiya, tibbi genetika və kardiologiya sahələrində mövcud elmi əlaqələr, birgə proqramlar və perspektivlər barədə ətraflı müzakirələr aparılıb, müştərək multidissiplinar layihələrin hazırlanaraq mövcud müsabiqələrə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Ə.Əmiraslanov əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinin zamanın tələbi olduğunu vurğulayıb, birgə layihələrin hazırlanması üzrə işçi qruplarının yaradılması ilə bağlı tapşırıqlar verib.
Qeyd edək ki, görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, AMEA-nın müxbir üzvləri - Nuru Bayramov, Zeynal Əkpərov, Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Orxan İsayev, o cümlədən ATU-nun Onkologiya Klinikasının mütəxəssisləri iştirak ediblər.

Scientists of Azerbaijan and Italy will collaborate in the medicine field
Academician-secretary of ANAS Division of Biological and Medical Sciences(DBMS), academician Ahliman Amiraslanov received head of the Department at the University of Bologna, Italy, Professor Francesco Naccarellanı and a representative of Iran Islamic Republic, specialist in medical genetics Dr. Siamak Saberi.
During the meeting, which was held at the Presidium of ANAS, the existing ties between the scientists of these countries in the field of oncology, medical genetics and cardiology, joint programs and prospects were discussed. The parties decided to prepare joint multidisciplinary projects and submit them to various competitions.
A.Amiraslanov stressed that, the expansion of cooperation is a requirement of present and gave instructions aimed at creating working groups for the development of joint projects.
It should be noted that, the meeting was attended by the head of Office of International Relations of the Presidium of ANAS, PhD in Biology, associate professor Esmira Alirzayeva, corresponding members of ANAS Nuru Bayramov and Zeynal Akparov, Vice-Chancellor of Azerbaijan Medical University (AMU) for international relations, Ph.D. in Medicine Orkhan Isaev, as well as specialists of the Oncological clinic of the AMU.