Elşad Əhmədovu 50 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edirik!
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının professoru, biologiya üzrə elmlər doktoru, AMEA Zoologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini Elşad İlyas oğlu Əhmədov 10 fevral 1969-cu ildə Sabirabad rayonunun Qaratoğay kəndində anadan olub. Məktəbi bitirdikdən sonra Bakı Dövlət Universitetinin biologiya fakultəsinə daxil olub. 1994-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin biologiya fakultəsinin 4-cü kurs tələbəsi olarkən Zoologiya İnstitutunun Protozoologiya şöbəsinin “Parazit-sahib münasibətlərinin biokimyəvi əsasları” laboratoriyasında, baş laborant, sonra isə kiçik elmi işçi vəzifəsində çalışıb. Elmə olan həvəsi və çalışqanlığı nəticəsində 1996-cı ildə parazitologiya ixtisası üzrə Zoologiya İnstitutunun əyani aspiranturasına daxil olubDaha sonra E.Əhmədov parazit-sahib münasibətlərinin biokimyəvi və immunoloji əsaslarını öyrənmək istiqamətində tədqiqatlara başlayıb. Tədqiqat işlərinin nəticəsi olaraq 2000-ci ildə “Ev toyuqlarının eimeriozu (E.tenella) və müalicəsində bəzi parazitoloji və zülal mübadiləsi göstəricilərinin öyrənilməsi” mövzusunda namizədlik,  2014-cü ildə parazitologiya ixtisası üzrə “Ev toyuqlarının eimeriozunun (Apicomplexa, Coccidia, Eimeriidae) əsas törədiciləri, onlara qarşı koksidiostatik preparatla birlikdə yerli dərman bitkilərinin tətbiqi və təsir mexanizmi” mövzusunda biologiya üzrə elmlər doktoru dissertasiyalarını müdafiə edib.
2008-2017-ci illərdə “Parazit-sahib münasibətlərinin biokimyəvi əsasları” laboratoriyasının müdiri vəzifəsində işləyib, 2017-ci ildən isə AMEA Zoologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində çalışır. E.Əhmədov 2008-2016-ci illərdə AMEA Zoologiya İnstitutunda fəaliyyət göstərən D.01.071 Dissertasiya Şurasının elmi katibi, 2017-ci ildə isə həmin şuranın sədri təyin edilib. O, həmçinin “AMEA Zoologiya İnstitutunun” və “Azərbaycan Zooloqlar Cəmiyyətinin əsərləri” toplularının  redaksiya heyətinin üzvüdür.
Öz taleyini Azərbaycanın elm məbədgahı olan Azərbaycan Elmlər Akademiyası və onun Zoologiya İnstitutu ilə bağlayan E.İ.Əhmədov elmi yaradıcılıqla yanaşı yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında da yaxından iştirak edir. Onun rəhbərliyi altında 3 fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə edilib, hal hazırda 3 fəlsəfə doktoru dissertasiya işi yerinə yetirilir. O, elmi fəaliyyət ilə yanaşı pedaqoji fəaliyyətlə də məşğuldur. Belə ki, 2003-2010-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında “İnsan və heyvan biologiyası” və “Tibbi-bioloji tədqiqat metodları” fənnlərindən mühazirələr oxuyub, 2014-cü ildən hal-hazıradək isə Azərbaycan Texniki Universitetinin “Biotibbi texnika” kafedrasında dosent vəzifəsində çalışır.
E.Əhmədovun 97 elmi əsəri çapdan çıxıb və 1 patentə müəlliflik şəhadətnaməsi alıb, həmçinin Respublikada və xarici ölkələrdə keçirilən yerli və beynəlxalq elmi-praktik konfrans və seminarlarda iştirak edib, dəyərli elmi məqalələri ilə çıxış edib.
O, 2003-cü ildə dosent elmi adı alıb, 2017-ci ildə AMEA-nın professoru seçilib.
Elşad Əhmədovu 50 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir,  bu şərəfli yolda ona möhkəm can sağlığı, elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.

Professor of Azerbaijan National Academy of Sciences, doctor of biological sciences, deputy director for scientific affairs of the Institute of Zoology of ANAS, Elshad Ilyas oglu Ahmedov was born on February 10, 1969 in Garatogay village of Sabirabad region. After graduating from the school he entered the Biology faculty of Baku State University. In 1994, when he was a 4th year student at the Baku State University, he worked as a senior laboratory assistant at the Department of Biochemical Base of Parasitic Relations, then as a junior scientific worker at the Department of Protozoology of the Institute of Zoology. As a result of his enthusiasm and industriousness, he entered the graduate school of the Institute of Zoology on Parasitology in 1996. Later E. Ahmedov began to study the biochemical and immunological bases of parasitic relations. As a result of his researches, he was nominated for "Study of some parasitological and protein metabolism in the treatment of E. etella and treatment of domestic chickens" in 2000, "Parasitology" major immunoregulatory homicides (Apicomplexa, Coccidia, Eimeriidae) in 2014, defended his dissertations on biology sciences on the theme "The application and action mechanism of local herbs with coccidiostatic drug against them".
He has been working as a Head of the Laboratory of "Biochemical Basis of Parasitic Relations" in 2008-2017, and since 2017 he is a Deputy Director of the Institute of Zoology of ANAS. E.Ahmedov was appointed a scientific secretary of the D01.071 Dissertation Council at the Institute of Zoology of ANAS in 2008-2016 and chairman of the council in 2017. He is also a member of the Editorial Board of the "Institute of Zoology of ANAS" and "Works of the Azerbaijan Zoological Society" collections.
Connecting his fate with Azerbaijan Academy of Science and its Institute of Zoology, E. Ahmadov is closely involved in the development of highly skilled scientific cadres along with scientific work. 3 PhD theses were defended, 3 PhDs are currently dissertated under his management. He is engaged in pedagogical activities, besides scientific activity. So, he lectured at the Azerbaijan State Oil Academy on "Human and Animal Biology" and "Medical-Biological Research Methods" in 2003-2010 and since 2014 he is working at the Department of Biomedical Technology at the Azerbaijan Technical University.
97 scientific works by E.Ahmedov have been published and he has got a certificate of authorship for one patent, participated in local and international scientific-practical conferences and seminars in the Republic and abroad, and made valuable scientific articles.
He became an associate professor in 2003, and was elected as a professor of ANAS in 2017.
We congratulate Elshad Ahmadov on the occasion of his 50th anniversary, and wishe him good health and success in his honorable way.