Rusiyanın “Şolkovo Aqroxim” təşkilatının nümayəndələri AMEA-da olub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Rusiya Federasiyasının “Şolkovo Aqroxim” təşkilatının nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Nümayəndə heyətini qəbul edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə akademiyanın aqrar elmlər sahəsində innovativ yönümlü tədqiqatlarından və əldə olunmuş nailiyyətlərdən, eləcə də dünyanın qabaqcıl elmi müəssisələri ilə həyata keçirilən layihələrdən bəhs edib. Həmçinin AMEA-nın müvafiq elmi-tədqiqat institutları və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi (KTN) arasında əməkdaşlıq əlaqələrindən, bu istiqamətdə fəaliyyətdən danışıb.
Görüşdə “Şolkovo Aqroxim”in baş direktoru, akademik Salis Karakotovrəhbərlik etdiyi təşkilat haqqında geniş məlumat verib. Təşkilatın kənd təsərrüfatı bitkilərinin mühafizəsi və məhsuldarlığının artırılması üçün pestisid, aqrokimyəvi maddələr və bioloji peraparatlar istehsal etdiyini deyib. Qurumun məqsədinin aqrar sahənin mütəxəssislərini kənd təsərrüfatı bitkilərinin mühafizəsi üçün yerli innovasiya yönümlü maddələrlə təmin etmək olduğunu bildirən direktor qeyd edib ki, müəssisədə bitkilərə və ətraf mühitə toksiki təsiri azaldan yeni və yüksək səmərəliyi ilə seçilən pestisidlər istehsal olunur.
Nümayəndə heyyəti sonra AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov və bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin alimləri ilə görüşüb. Tərəflər arasında mövcud münasibətlər və gələcək inkişaf prioritetləri müzakirə edilib.
Görüşdə akademik Salis Karakotov ekoloji təsərrüfatçılıq təcrübəsi mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Baş direktor “Şolkovo Aqroxim” Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin bu istiqamətdə təcrübəsindən danışıb. Mərkəzdə aqrokimyəvi və bioloji araşdırmalar üzrə tədqiqatların aparıldığını bildirib. Mərkəzin elmi potensialının, istehsalat və elmi-tədqiqat bazasının pestisid bazarında bitkilərin qorunması üzrə müasir innovasiya yönümlü tədbirlər həyata keçirməyə imkan verdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, müəssisənin mütəxəssisləri tərəfindən unikal maddə hazırlanaraq tətbiq edilir ki, bütün bunlar çox az miqdarda pestisidlərdən istifadə etməklə kənd təsərrüfatı bitkilərinin mühafizəsində yüksək nəticənin əldə olunmasına yönəlib.
Sonra görüşdə aqrar istehsalın rəqabətqabiliyyətliyinin möhkəmləndirilməsi, tərəflərin ixrac potensialının artırılması, istehsal olunan məhsulun və tətbiq edilən texnologiyaların müasir dünya təcrübəsinin tələblərinə uyğun olması məqsədilə üçtərəfli əməkdaşlıq haqqında Saziş imzalanıb. Sənəddə dayanıqlı və ekoloji əkinçilik mədəniyyətinin həyata keçirilməsi, surətli əkinçilik komponentlərinin tətbiqi, torpağın münbitlik potensialının qorunması və artırılması, rəqəmsal kənd təsərrüfatının inkişafı və digər istiqamətlərdə tərəflərin əməkdaşlığı nəzərdə tutulur. Həmçinin əməkdaşlıq çərçivəsində işçi qrupların yaradılması, bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində birgə fəaliyyət və digər istiqamətlər üzrə də əlaqələrin inkişafı üçün təkliflərin hazırlanması sənəddə yer alır. Bundan başqa, magistrant, doktorant və kadr mübadiləsinin təşkili, prioritet sahələr üzrə fundamental elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, müştərək laboratoriya, elmi-texniki, tədris və innovasiya mərkəzlərinin yaradılması, gənclər arasında aqrar elmlərin təbliği məqsədilə birgə müsabiqə, sərgi, konfrans və digər tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sənədi AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, KTN-nin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru, dosent Cavanşir Təlai və “Şolkovo Aqroxim” təşkilatının baş direktoru, akademik Salis Karakotov imzalayıblar.

Representatives of the Russian "Shelkovo Agrokhim" visited ANAS
A meeting with representatives of the Russian Federation's "Shelkovo Agrokhim " organization was held at the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Academician Akif Alizadeh, President of ANAS, who has received the delegation, talked about academy's innovation-oriented research and achievements in agrarian science, as well as scientific projects implemented with the world's leading scientific institutions. He also talked about cooperation between the relevant scientific-research institutes of ANAS and the Ministry of Agriculture (MA), as well as activities in this direction.
Director General of "Shelkovo Agrokhim", academician Salis Karakotov gave detailed information about the organization headed by him. He said that the organization produces pesticides, agrochemicals and biological pesticides for the protection and productivity of agricultural crops. The organization's goal is to provide agrarian specialists with local innovation-oriented products for the protection of agricultural crops, said the director, producing new and highly effective pesticides that reduce toxic effects on plants and the environment.
Later, the delegation, met with the academician-secretary of the Department of Biology and Medical Sciences of ANAS, academician Ahliman Amiraslanov and academics of the scientific institutions included in the division. The existing relations between the parties and future development priorities were discussed.
At the meeting, academician Salis Karakotov made a presentation on the experience of ecological farming. The general director spoke about the experience of the " Shelkovo Agrokhim " Scientific-Research Center in this direction.
The Agreement on tripartite cooperation was signed at the meeting to strengthen the competitiveness of agrarian production, increase the export potential of the parties, to meet the requirements of modern world practice of production and applied technologies. The document envisages the co-operation of the parties in the implementation of a sustainable and ecological culture of agriculture, the application of high-yield agricultural components, the protection and reproduction of soil fertility, the development of digital agriculture, and other areas. It also includes the creation of working groups, exchange of knowledge and experience within the framework of cooperation, preparation of proposals for the development of cooperation in the field of food security and in many other aspects. Besides, organization of master's, doctorate and personnel exchange, conducting fundamental research works on priority areas, creation of joint laboratories, scientific-technical, educational and innovation centers, joint competition, exhibition, conference and other events for the purpose of propagation of agrarian science among young people It is intended.
The document was signed by director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS, correspondent member of ANAS Alovsat Guliyev, director of Agricultural Scientific Research Institute of MA, doctor of biological sciences, Prof. asst. Javanshir Talai and general director of " Shelkovo Agrokhim " academician Salis Karakotov.