Rusiyanın “Şolkovo Aqroxim” təşkilatının nümayəndələri AMEA-da olub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Rusiya Federasiyasının “Şolkovo Aqroxim” təşkilatının nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Nümayəndə heyətini qəbul edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə akademiyanın aqrar elmlər sahəsində innovativ yönümlü tədqiqatlarından və əldə olunmuş nailiyyətlərdən, eləcə də dünyanın qabaqcıl elmi müəssisələri ilə həyata keçirilən layihələrdən bəhs edib. Həmçinin AMEA-nın müvafiq elmi-tədqiqat institutları və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi (KTN) arasında əməkdaşlıq əlaqələrindən, bu istiqamətdə fəaliyyətdən danışıb.
Görüşdə “Şolkovo Aqroxim”in baş direktoru, akademik Salis Karakotovrəhbərlik etdiyi təşkilat haqqında geniş məlumat verib. Təşkilatın kənd təsərrüfatı bitkilərinin mühafizəsi və məhsuldarlığının artırılması üçün pestisid, aqrokimyəvi maddələr və bioloji peraparatlar istehsal etdiyini deyib. Qurumun məqsədinin aqrar sahənin mütəxəssislərini kənd təsərrüfatı bitkilərinin mühafizəsi üçün yerli innovasiya yönümlü maddələrlə təmin etmək olduğunu bildirən direktor qeyd edib ki, müəssisədə bitkilərə və ətraf mühitə toksiki təsiri azaldan yeni və yüksək səmərəliyi ilə seçilən pestisidlər istehsal olunur.
Nümayəndə heyyəti sonra AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov və bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin alimləri ilə görüşüb. Tərəflər arasında mövcud münasibətlər və gələcək inkişaf prioritetləri müzakirə edilib.
Görüşdə akademik Salis Karakotov ekoloji təsərrüfatçılıq təcrübəsi mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Baş direktor “Şolkovo Aqroxim” Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin bu istiqamətdə təcrübəsindən danışıb. Mərkəzdə aqrokimyəvi və bioloji araşdırmalar üzrə tədqiqatların aparıldığını bildirib. Mərkəzin elmi potensialının, istehsalat və elmi-tədqiqat bazasının pestisid bazarında bitkilərin qorunması üzrə müasir innovasiya yönümlü tədbirlər həyata keçirməyə imkan verdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, müəssisənin mütəxəssisləri tərəfindən unikal maddə hazırlanaraq tətbiq edilir ki, bütün bunlar çox az miqdarda pestisidlərdən istifadə etməklə kənd təsərrüfatı bitkilərinin mühafizəsində yüksək nəticənin əldə olunmasına yönəlib.
Sonra görüşdə aqrar istehsalın rəqabətqabiliyyətliyinin möhkəmləndirilməsi, tərəflərin ixrac potensialının artırılması, istehsal olunan məhsulun və tətbiq edilən texnologiyaların müasir dünya təcrübəsinin tələblərinə uyğun olması məqsədilə üçtərəfli əməkdaşlıq haqqında Saziş imzalanıb. Sənəddə dayanıqlı və ekoloji əkinçilik mədəniyyətinin həyata keçirilməsi, surətli əkinçilik komponentlərinin tətbiqi, torpağın münbitlik potensialının qorunması və artırılması, rəqəmsal kənd təsərrüfatının inkişafı və digər istiqamətlərdə tərəflərin əməkdaşlığı nəzərdə tutulur. Həmçinin əməkdaşlıq çərçivəsində işçi qrupların yaradılması, bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində birgə fəaliyyət və digər istiqamətlər üzrə də əlaqələrin inkişafı üçün təkliflərin hazırlanması sənəddə yer alır. Bundan başqa, magistrant, doktorant və kadr mübadiləsinin təşkili, prioritet sahələr üzrə fundamental elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, müştərək laboratoriya, elmi-texniki, tədris və innovasiya mərkəzlərinin yaradılması, gənclər arasında aqrar elmlərin təbliği məqsədilə birgə müsabiqə, sərgi, konfrans və digər tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sənədi AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, KTN-nin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru, dosent Cavanşir Təlai və “Şolkovo Aqroxim” təşkilatının baş direktoru, akademik Salis Karakotov imzalayıblar.

В НАНА состоялась встреча с представителями компании «Щелково Агрохим»
В Национальной академии наук Азербайджана состоялась встреча с представителями компании «Щелково Агрохим» Российской Федерации.
Вначале делегацию принял президент НАНА, академик Акиф Ализаде. Он рассказал гостям об инновационных работах и их результатах, которые ведутся в НАНА в области аграрных наук, а также научных проектах, реализуемых совместно с передовыми научными центрами мира, связях между соответствующими научно-исследовательскими институтами НАНА и Министерством сельского хозяйства (МСХ).
Во время встречи генеральный директор компании «Щелково Агрохим», академик Салис Каракотов подробно рассказал о руководимой им организации. Он сообщил, что основным направлением деятельности предприятия является производство пестицидов, агрохимикатов и биопрепаратов для комплексной программы защиты и питания важнейших сельскохозяйственных культур. Отметив, что целью компании является обеспечение специалистов, занятых в аграрной сфере, отечественными инновационными препаратами для защиты сельскохозяйственных культур, генеральный директор добавил, что в учреждении производятся новейшие, высокоэффективные пестициды, уменьшающие токсическое действие как на культуру, так и на окружающую среду.
Далее делегация встретилась с академиком-секретарем Отделения биологических и медицинских наук  НАНА, академиком Ахлиманом Амираслановым и учеными, представляющими научные учреждения отделения. Были обсуждены взаимоотношения между сторонами и приоритеты дальнейшего развития.
На встрече Салис Каракотов выступил с презентацией об опыте экологического хозяйства. Говоря о деятельности научно-исследовательского центра «Щелково Агрохим», академик сообщил, что работы здесь ведутся по двум направлениям: химические исследования, а также агрохимические и биологические.
Затем было подписано трехстороннее соглашение о сотрудничестве. В соответствии с документом предполагается усиление конкурентоспособности аграрного производства, рост двухстороннего экспортного потенциала, полное соответствие производимой продукции и применяемых технологий современным требованиям мировой практики, также сотрудничество сторон, нацеленное на внедрение элементов культуры устойчивого и экологического земледелия, развитие цифрового сельского хозяйства и т.д. Также в рамках договора предусмотрено осуществление таких мероприятий, как создание рабочих групп, обмен знаниями и опытом, разработка предложений для совместной деятельности в сфере обеспечения продовольственной безопасности, организация программ по обмену магистрантами, докторантами и научными кадрами, реализация фундаментальных научно-исследовательских работ по приоритетным сферам, создание совместных лабораторий, научно-технических, учебных и инновационных центров, проведение совместных конкурсов, выставок, конференций и прочих мероприятий для пропаганды аграрных наук среди молодежи.
Документ подписали директор Института почвоведения и агрохимииНАНА, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев, директор Научно-исследовательского института земледелия Минсельхоза, доктор биологических наук, доцент Джаваншир Талаи и генеральный директор компании «Щелково Агрохим», академик Салис Каракотов.