Fiziologiya İnstitutunun direktoru beynəlxalq konqresdə məruzə ilə çıxış edib
Rusiyanın paytaxtı Moskva şəhərində "XXI əsrdə insanın psixi sağlamlığı" adlı II beynəlxalq konqres keçirilib.
Konqres Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının himayəsi altında Ümumdünya Psixiatriya Assosiasiyası, Beynəlxalq Sosial Təminat Assosiyasiyası, Ümumdünya Psixoterapiya Şurası, Beynəlxalq Autizm Avropa Assosiyasiyası, Beynəlxalq Herontologiya və Heriatriya Assosiasiyasının Avropa Bürosu, Ümumdünya Psixososial Reabilitasiya Birliyi kimi dünyanın aparıcı peşəkar təşkilatlarının və Rusiyanın Səhiyyə, Təhsil və Elm, Əmək, İdman nazirliklərinin dəstəyi ilə baş tutub.
Psixi sağlamlığın qorunmasında təhsilin və maariflənmənin rolunun müzakirəsinə həsr olunan tədbirdə 50-dən çox ölkədən 1000-dən artıq aparıcı ekspert iştirak edib.
Forumda ölkəmizi təmsil edən AMEA-nın akad. A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun direktoru, b.ü.e.d. Ulduz Həşimova “Beynin qocalması və koqnitiv funksiyaların saxlanmasında qidalanmanın rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim məruzəsində institutun yüksək uzunömürlülük indeksi ilə fərqlənən rayonlarda apardığı kompleks tibbi-bioloji tədqiqatların nəticələrini, xüsusilə uzunömürlü insanların koqnitiv status da daxil olmaqla, sağlamlıq statusunun qiymətləndirilməsinə dair məlumatları təqdim edib. Bundan əlavə, koqnitiv pozulmaların və demensiyanın inkişafının qarşısının alınması üçün qidanın rolunun əhəmiyyəti, bəzi fizioloji fəal maddələrin, o cümlədən azərbaycanlıların ənənəvi mətbəxində geniş istifadə edilən zəfəranın və kurkuminin heroprotektor effektlərinin tədqiqinin nəticələri qeyd olunub.

Director of the Institute of Physiology delivered a report at the International Congress
The II International Congress "Mental Health of the People in the 21st Century" was held in Moscow, Russia.
The Congress is sponsored by the World Health Organization, the World Association of Psychiatric Association, the International Social Security Association, the World Association of Psychotherapy, the International Autism European Association, the European Bureau of the European Association for Herontology and Heriatrics, the World Association for Psychosocial Rehabilitation and the Russian Health, Education and Science, , With the support of sports ministries.
Mor than 1,000 leading experts from more than 50 countries attended the event to discuss the role of education and enlightenment in the protection of mental health.
Academician of ANAS, representing our country at the forum, Director of the Institute of Physiology named after A.Garayev, Doctor of Biological Sciences Ulduz Hashimova made a report on "The role of nutrition in the maintenance of cognitive functions and brain aging". The scientist presented the results of the complex medical and biological research conducted in the districts with a high longevity index in the report, including the evaluation of health status, including cognitive status of long livers.