Məktəblinin orqanizmində yağış qurdu aşkar edilmişdir
AMEA Zoologiya İnstitutunun “Helmintologiya” laboratoriyasına valideyn tərəfindən müraciət olunub. Aparılan tədqiqatlar nəticəsində məktəblinin orqanizmində soxulcan (yağış qurdu) aşkar edilib. 10-cu sinif şagirdinin ağzından 18 sm uzunluğunda qurd (helmint) çıxıb, təyinat üçün laboratoriya müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qara Fətəliyevə təqdim edilib. Araşdırmalar zamanı bu qurdun parazitlik edən helmint (qurd) yox, torpaqda yaşayan soxulcan olduğu təsdiqlənib. Xəstə dindirilərkən hazırda onun mədə - bağırsaq sistemində çoxlu sayda “qurdların” müxtəlif istiqamətlərə hərəkət etdikləri müəyyən olunmuşdur. Q.Fətəliyev bildirir ki, bir neçə il bundan əvvəl də NZS qəsəbəsində bizə müraciət edən 7-ci sinif şagirdinin ağzından 8 soxulcan xaric olunub.
Soxulcanlar Həlqəvi qurdlar tipinin Oliqaxetlər sinfinin Haplotaxida dəstəsinin Lumbricidae fəsiləsinə daxildir. Onlar yumurtalarını (baramalarını) nəm torpağa, bəzən isə bitkilərin kök hissələrinə qoyur. Yumurtalar 3-4 aya inkişaf edir və yetkin formaya çevrilir.
Tərəvəz bitkiləri yaxşı yuyulmadıqda bitkinin kök boynuna yapışmış qurd yumurtaları tərəvəzlə birlikdə udulur. Həzm sistemində onlardan sürfələr çıxır və anaerob şəraitdə bağırsaq möhtəviyyatı ilə qidalanaraq inkişaf edir. Yoluxmamaq üçün tərəvəz bitkilərindən isifadə edilərkən onların təmiz yuyulması tövsiyə olunur.

В организме школьника обнаружен дождевой червь
В лабораторию «Гельминтологии» Института Зоологии НАНА обратился родитель школьника. В результате исследования в организме школьника был обнаружен дождевой червь. Из ротовой полости ученика 10-го класса извлекли червя (гельминт) диной 18 см, который был представлен для видового определения заведующему лабораторией гельминтологии, кандидату биологических наук Г.Фаталиеву. При опросе больной заявил, что на настоящий момент у него ощущение, что в желудочно-кишечном тракте двигается множество червей.  Г.Фаталиев отметил, что несколько лет тому назад было обращение ученика 7 класса из поселка НЗС, из ротовой полости которого извлекли 8 дождевых червей.
Дождевые черви относятся к типу Круглые черви, классу Oligochaeta, отрядуHaplotaxida,семействуLumbricidae. Они откладывают свои яйца (коконы) в почву или на корневую систему растений. Яйца развиваются в течение 3-4 месяцев, после чего  образуются взрослые особи.
В случае если овощные растения не достаточно хорошо промываются, то находящиеся там яйца дождевых червей проглатываются вместе с растениями. В пищеварительной системе из этих яиц выходят личинки, которые в анаэробных условиях питаются содержимым кишечника и развиваются. Во избежание заражения рекомендуется тщательно промывать овощные растения.