Magistraturaya qəbul olmaq istəyənlər üçün sınaq imtahanı keçiriləcək
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən fevralın 25-də ali təhsil müəssisələrinin və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistraturalarına qəbul imtahanının birinci mərhələsi keçiriləcək.
Magistraturaya qəbul imtahanına hazırlaşan bakalavrlar üçün fevralın 4-də imtahanın birinci mərhələsi üzrə kağız daşıyıcılar vasitəsilə sınaq imtahanı keçiriləcək.
Sınaq imtahanında istifadə olunacaq testlər yenidir və magistraturaya qəbul imtahanının birinci mərhələsi üzrə proqrama tam uyğundur. Sınaq imtahanı qəbul imtahanı modeli əsasında təşkil olunacaq. İmtahanın məqsədi bakalavrlara münasib vaxtda qapalı və açıq formalı test tapşırıqları vasitəsilə onların verbal və riyazi məntiqini, fəza təfəkkürünü, İKT və xarici dil üzrə bilik, bacarıq və vərdişlərini yoxlamaq, bununla da onların həm imtahan texnologiyalarına alışmaları, həm də imtahana hazırlıq səviyyələrini yoxlamaları üçün imkanın yaradılmasıdır.
İmtahanlar rayonlarda yaşayan iştirakçıların rahatlığını təmin etmək üçün Bakı şəhəri ilə yanaşı, Gəncə və Naxçıvan şəhərlərində də təşkil olunacaq. Sınaq imtahanında iştirak etmək istəyənlər yanvarın 31-i saat 10:00-dək DİM-in internet saytında qeydiyyatdan keçməklə imtahana yazıla bilərlər.
İmtahanda iştirak etmək istəyən namizədlər DİM-in internet saytında “Şəxsi kabinet”lərini yaratmalıdırlar. Sınaq imtahanında iştirak üçün ödənişin məbləği 30 (otuz) manatdır. Ödəniş üçün nəzərdə tutulan məbləği “Şəxsi kabinet”də olan “Hesaba” daxil etmək üçün müxtəlif ödəniş üsullarından (ətraflı məlumat payment.dim.gov.az saytında verilib) faydalanmaq olar.
Namizədlər imtahana yazılmaq üçün “Şəxsi kabinet”in “Hesab” bölməsində “Sınaq imtahanına yazılmaq üçün ödəmə kartı” > “Sınaq imtahanının növü” > “Magistratura səviyyəsi üzrə sınaq imtahanı” ardıcıllığı vasitəsilə ödəmə kartını əldə edib eservices.dim.gov.az/sinaq/mag səhifəsində “yeni istifadəçi” kimi qeydiyyatdan keçərək imtahan binasını seçməlidirlər.

Пройдут испытательные экзамены для желающих поступить в магистратуру
25 февраля Государственным экзаменационным центром (ГЭЦ) будет организован первый этап вступительных экзаменов в магистратуры высших учебных заведений и Национальной академии наук Азербайджана.
4 февраля будут организованы испытательные экзамены на бумажных носителях для желающих поступить в магистратуру.
Тесты, которые будут использованы на испытательных экзаменах, являются новыми, и полностью соответствуют программе первого этапа вступительных экзаменов в магистратуру. Испытательные экзамены будут организованы на основе модели вступительных экзаменов. Цель экзамена - проверка вербальной и математической логики бакалавров посредством закрытых и открытых тестовых заданий, их пространственного мышления, знаний, умений и навыков по ИКТ и иностранному языку, тем самым создание им возможности для изучения экзаменационных технологий.
В целях обеспечения удобства участников, живущих в регионах, экзамены наряду с городом Баку, также будут организованы в Гяндже и Нахчыване. Желающие принять участие на экзаменах могут записаться на экзамен через регистрацию на сайте ГЭЦ с 31 января 10:00.
Кандидаты, желающие принять участие в экзамене, должны создать «Личный кабинет» на официальном сайте ГЭЦ. Сумма платежа для участия на экзаменах составляет 30 (тридцать) манат. Для зачисления предусмотренной суммы можно использовать различные способы оплаты (подробная информация на сайте payment.dim.gov.az).
Кандидаты для записи на экзамен, в «Личном кабинете» должны войти в раздел «Счет», последовательно пройдя по разделам «Карта оплаты для записи на испытательный экзамен» > «Вид испытательного экзамена» > «Испытательный экзамен по магистратуре», должны приобрести карту оплаты, зарегистрироваться как «новый пользователь» на странице eservices.dim.gov.az/sinaq/mag и выбрать здание, где пройдет экзамен.