Azərbaycanın fındıq bağları təhlükə altındadır!
Respublikamız da daxil olmaqla, dünya qeyri neft sektoru üzrə öndə gedən kənd təsərrüfatı sahələrindən biri fındıqçılıqdır.  Hal-hazırda bu sahəyə böyük ziyan vuran həşərat növü - Mərmər taxtabiti (Halyomorpha halys Stal.) dünyanın bir çox ölkələrində ciddi ziyanverici hesab olunur.
Ölkəmizlə qonşu olan Gürcüstan Respblikasında da ciddi ziyan vuran bu növlə bağlı 04-06.12.2007-ci il tarixlərində Gürcüstan Respublikasının Tbilisi şəhərində “Qəhvəyi mərmər taxtabiti (Brown Marmorated Stink Bugs (BMSB))” adlı forum təşkil olunmuşdur. AMEA Zoologiya İnstitutunun entomoloq əməkdaşları - biologiya  üzrə elmlər doktoru Xalid Əliyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İradə  Nuriyeva və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şeyda Məhərrəmova ekspert  kimi Respublikamızın fındıq istehsalı ilə məşğul olan AGRAR CO şirkətinin rəsmi dəvəti ilə bu forumda iştirak ediblər.
Vətəni Cənub- Şərqi Asiya (Çin, Yaponiya, Koreya yarımadasının ölkələri Tayvan, Vyetnam və s.) olan Mərmər taxtabiti (Halyomorpha halys Stal.) polifaq növdür, 200-dən artıq bitki ilə qidalanır.  Ziyanverici ABŞ-da ilk dəfə 1996-cı ildə qeydə alınsa da artıq 2014-cü ildən 34 ştatda və Kanadanın cənub vilayətlərində kənd  təsərrüfatının müxtəlif sahələri üçün böyük təhlükə yaratmışdır. O, 2007-ci ildə İsveçrədə, 2010-cu ildə Yeni Zelandiyada aşkarlanıb. 2014-cü ildə Rusiyanın Soçi regionunda və 2015-ci ildən isə artıq Rusiyanın rütubətli subtropiklərində, Abxaziyada və Gürcüstanda kütləvi artıb çoxalıb. Gürcüstan Kənd Təsərrüfat Nazirliyinin məlumatına görə Mərmər taxtabiti burada təkcə fındığın məhsuldarlığına 60% ziyan vurub.
Mərmər taxtabitiyə həsr olunmuş forumda ziyanvericinin Gürcüstanın müxtəlif  kənd təsərrüfatı sahələrinə vurduğu ziyan və ziyanvericiyə qarşı tətbiq olunan mübarizə tədbirləri barədə məlumat verildi və dünyanın bir çox ölkələrindən (Kanada, İtaliya, İsveçrə, Türkiyə, Azərbaycan, Çin və s.) dəvət olunmuş mütəxəssislərlə birlikdə bu növlə bağlı gələcək iş planları müzakirə edildi.
Artıq Türkiyədə də qeydə alınan ziyanvericinin hər an Respublikamıza keçmə təhlükəsi çox böyükdür. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının hesablamalarına görə, bu il Respublikamız öz fındıq ixracı potensialına görə dünyada 3-cü yeri tutur. Azərbaycan fındığı Şimali Amerika da daxil olmaqla 25 ölkəyə ixrac edilir. Bunu nəzərə alsaq, bu həşəratın ölkəmizə vuracağı ziyan danılmazdır.  Biz də həyəcan təbili çalmalıyıq.

Фундуковые сады Азербайджана находятся под угрозой!
Одним из основных приоритетных отраслей сельского хозяйства по ненефтяному сектору в мире, включая нашу республику, является фундук. В настоящее время мраморный клоп (Halyomorpha halys Stal.) – вид насекомых, который наносит большой вред этой области и считается серьезным вредителем во всем мире.
В связи с этим видом, который нанес значительный ущерб  сельскому хозяйству Грузии, 04-06.12.2007 года в городе Тбилиси был организован форум под названием «Коричневый мраморный вонючий клоп (Brown Marmorated Stink Bugs (BMSB))». По официальному приглашению от AGRAR CO, занимающийся производством фундука нашей Республики, в работе форума в качестве экспертов приняли участие Энтомологи Института Зоологии НАНА – д.б.н. Халид Алиев, к.б.н., доцент Ирада Нуриева и к.б.н. Шейда Магеррамова.
Мраморный клоп (Halyomorpha halys Stal.) является полифагом (многояден), питается более чем на 200 видах растений, родиной которого являются страны Юго-Восточной Азии (включая Китай, Японию, страны Корейского полуострова, Тайвань, Вьетнам). С 1996 года клоп появился и начал активно расселяться по территории США, и к 2014 г. отмечался в 34 штатах и в южных провинциях Канады, и создал большую угрозу для различных отраслей сельского хозяйства. В 2007 году он был выявлен в Швейцарии, а в 2010 году – в Новой Зеландии. В 2014 году в регионе Сочи России и с 2015 года отмечается вспышка массового размножения этого вида, как во влажных субтропиках России, так и на территории Абхазии и Грузии. По данным Министерства Сельского Хозяйства Грузии только 60% урожая фундука уничтожено мраморными клопами.
В форуме, посвященном мраморному клопу, дали информацию о мерах борьбы против вредителя и ущерба, нанесенных на различные сельскохозяйственные угодья Грузии и совместно со специалистами, приглашенные из многих стран мира (Канады, Италии, Швейцарии, Турции, Азербайджана, Китая и т.д.) были обсуждены дальнейшие планы, связанные с этим видом.
Очень велика опасность проникновения клопа в нашу республику, отмеченный в Турции. По подсчетам Продовольственной и Сельскохозяйственной Организации ООН, в этом году наша Республика по потенциалу экспорта фундука заняла 3-е место. Азербайджанский фундук экспортируется в 25 стран, включая Северную Америку. Если этот вредитель перейдет в нашу республику то вред, который будет нанесен нашему сельскому хозяйству, неоспорим. И надо бить тревогу.