| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutu | |
Parazitologiya Azərbaycanın bəzi rayonlarının fermer təsərrüfatlarında kənd təsərrüfatı heyvanlarının koksidiofaunasının xüsusiyyətləri | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı - xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı - beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 24 10
| |
| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı |
| Kadr hazırlığı: | ||
| Əsas elmi nailiyyətləri | Azərbaycanda ilk dəfə keçilərdə E.punctata,at və eşşəklərdə E.uniungulatı, E.solipedium oosistalarıtapmışdır. Azərbaycanda ilk dəfə olaraq zebu və keçilərdəSarcocystis sp. sistaları aşkar edilmişdir. Həmçinin ilk dəfə olaraq zebular, camışlar, keçilər, atlar və eşşəklər Cryptosporidiumcinsinə aid olan parazitlərin sahibi kimi göstərilmişdır. İlk dəfə olaraq Azərbaycanda dəvələrdəEimeria dromedarii növu aşkar olunmuşdur. İlk dəfə olaraq dəvəquşlarındaEimeria sp., Isospora sp., Cryptosporidium sp. 1. və sp.2 cinsindən olan koksidilərlə parazitlik etdiyi aşkar olunmuşdur. | |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Azərbaycanın kənd-təsərrüfatları heyvanlarının eymeriid koksidiləri (Sporozoa, Apicomplexa) // Azərbaycan EA Xəbərləri. Biol.elml. ceriyası, Bakı. Elm, 2007. N 5-6. S.86-96. 2. Azərbaycana artırılmaq üçün qətirilmiş dəvələrin və dəvəquşların koksidilərlə (Coccidiaç Sporozoa) yoluxması // Azərbaycan zooloqlar cəmiyyətinin əsərləri, İİ Cild. Bakı Elm, 2010. S.38-45. 3. Dəniz səviyyəsinin hündürlüyündən asılı olaraq Azərbaycanın təsərrüfatlarında buynuzlu heyvanların koksidilərlə yoluxması // Azərbaycan Zooloqlar Cəmiyyətinin əsərləri, Cild 4 N2, 20012, s. 101-106. | |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | Azərbaycan Zooloqlar Cəmiyyətinin üzvü | |
| Pedaqoji fəaliyyəti |
| Digər fəaliyyəti | AMEA Həmkarlar təşkilatının üzvü , Protistologiya laboratoriyasının əmlak üzrə məsul şəxsi
2000-ci ildə «Parazitlərə yox!» layihəsinin iştrakçısı olmuşdur. (ISAR/Azerbaijan fondunun maaliyyə dəstəyi ilə)
2006-2007- «İİV – assosiasiya olunmuş protozoy patogenlərin vəhşi və sinantrop gəmiricilər arasında yayılması (3829)» layihəsinin iştrakçısı olmuşdur. (Ukrayna Elmi Texnalogiya Mərkəzinin (УНТЦ (STCU)) maaliyyə dəstəyi ilə)
2009-2012 –ci illərdə «İnsan, vəhşi və sinantrop gəmiricilərin İİV-assosiasiya olunmuş opportunistik patogenləri ilə yoluxması (3829 (R))» layihəsinin iştrakçısı olmuşdur. (Ukrayna Elmi Texnalogiya Mərkəzinin (УНТЦ (STCU)) maaliyyə dəstəyi ilə) | |
| Təltif və mükafatları |
| Əsas iş yeri və ünvanı | Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutuBakı şəhəri, A.Abbaszadə küçəsi, keçid 1128 , kv.504. | |

Дата рождения | 14.08.1953 | |
Название кандидатской (PhD) диссертации: - шифр специальности - наименование специальности - название темы |
24.29.01 Паразитология
Общее количество опубликованных научных работ: - количество научных работ, опубликованных за рубежом - количество статей, опубликованных в журналах, индексируемых и реферируемых в международных базах | 24
10 | |
Основные научные достижения | Впервые для Азербайджана у коз найден E.punctata, у лошадей и ословE.uniungulatı, E.solipedium. В Азербайджане зебу, буйволы, козы, лошади и ослы впервые отмечены в качестве хозяев криптоспоридий.. Впервые найдены тканевые цистыSarcocystis sp. у зебу и коз. Впервые у верблюдов найден видEimeria dromedarii. Впервые у страусов обнаружен кокцидии родов Eimeria sp., Isospora sp., Cryptosporidium sp. 1. и sp.2 . | |
Названия научных работ | 1. Кишечные кокцидии (Coccidia, Sporozoa)рогатого скота в фермерских хозяйствах некоторых районов Азербайджана. Известия Национальной Академии Наук Азербайджана, Серия биологические науки, 2005, № 3-4, с.90-97. 2. Зараженность кокцидиями верблюдов и страусов, завезенных в Азербайджан для разведения // Труды Азербайджанского общества зоологов II том, Баку, Елм., 2010. стр. 39-45. 3. Зараженность рогатого скота кокцидиями в хозяйствах Азербайджана в зависимости от высоты над уровнем моря. // Труды Азербайджанского общества зоологов, 4 том , N2, s. 101-106. | |
Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | Член Общества зоологов Азербайджана | |
Прочая деятельность | При институте Зоологии являюсь членом профсоюзной организации, в лаборатории протистологии материально- ответственным лицом. В 2000 г. участник проекта «Паразитов долой!» (при финансовой поддержки фонда ISAR/Azerbaijan) 2006-2007 гг. участник проекта 3829 «Циркуляция ВИЧ-ассоциированных протозойных патогенов среди диких и синантропных грызунов» (при финансовой поддержке Украинского научно технологического центра - УНТЦ) 2009-2012 гг. - участник проекта 3829 (R) «Зараженность ВИЧ-ассоциированными протозойными патогенами людей, инфицированных этим вирусом, а также диких и синантропных грызунов» (при финансовой поддержке Украинского научно технологического центра - УНТЦ) | |
Основное место работы и адрес | Институт зоологии Национальной Академии Наук Азербайджанаг. Баку, ул. А.Аббасзаде, проезд 1128, квартал 504. | |