AMEA Yüksәk Texnologiyalar Parkının Müşahidə və Ekspertlər şuralarının birgə iclası keçirilib
İyulun 18-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətində AMEA Yüksәk Texnologiyalar Parkının Müşahidə və Ekspertlər şuralarının birgə iclası keçirilib.
İclasda Müşahidə Şurasının sədri, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, üzvlər − AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, Rəyasət Heyəti Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev iştirak ediblər. Görüşdə, həmçinin Ekspertlər Şurasının sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Ekspertlər Şurasının üzvlərindən akademik Vaqif Fərzəliyev, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyası tərəfindən Adyunktura və elm şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Elşən Həşimov, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən Sənaye şöbəsinin Ağır sənaye və maşınqayırma sektorunun müdiri Yaqub Həsənov iştirak ediblər.
Müşahidə Şurasının sədri, akademik Akif Əlizadə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamını xatırladaraq innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi, elmi tədqiqatların aparılması və yeni texnologiyaların işlənilməsi üzrə müasir komplekslərin yaradılmasına dövlət dəstəyindən danışıb. Akademiyanın rəhbəri şuranı öz səlahiyyətləri çərçivəsində cəmiyyətin icra orqanının fəaliyyətinə nəzarət edən orqan kimi xarakterizə edərək məqsəd və vəzifələrindən danışıb. Yüksək Texnologiyalar Parkı MMC-nin fəaliyyətindən bəhs edən akademik Akif Əlizadə parkda həyata keçirilən görüş və layihələri aparılan elmi tədqiqat işlərinin nəticələri, ixtiralar, alimlərimizin innovativ təkliflərinin istehsalatda tətbiqinə müsbət təsiri baxımından yüksək qiymətləndirib.
Ekspertlər Şurasının sədri, akademik İbrahim Quliyev isə rəhbəri olduğu şuranın texnologiyalar parkında rezident kimi qeydiyyata alınmaq üçün müraciət etmiş ərizəçilər tərəfindən təqdim olunan innovasiya və ya yüksək texnologiya layihəsinin qiymətləndirilməsi, onlara müvafiq rəyin hazırlanması, layihələrin işlənməsi sahəsində nailiyyətlərin, qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsi, eləcə də tətbiqinə dair təkliflərin hazırlanması məqsədi ilə yaradıldığını bildirib. Şuranın ərizəçilərin innovasiya layihələrinə, texnoparkda hazırlanmış texnologiyaların, elmi nəticələrin və innovativ məhsulların tətbiqi və istehsalı ilə əlaqədar texniki-iqtisadi əsaslandırmalara rəy verərkən ətraflı ekspertizasına ehtiyac olduğu təqdirdə ixtisaslaşmış mütəxəssislərin cəlb ediləcəyindən söz açıb.
Müşahidə və Ekspertlər şuralarının birgə iclasında AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı MMC-nin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev parkda icra olunan layihələr barədə məlumat verərək artıq hazır məhsulların olduğunu vurğulayıb. Vüqar Babayev bildirib ki, Yüksək Texnologiyalar Parkının ərazisində fəaliyyət göstərəcək potensial rezidentlər var: "Təcrübə-Sənaye Zavodu digər sahibkarlıq subyektləri kimi bərabərhüquqlu müəssisə olaraq rezident şəhadətnaməsi aldıqdan sonra bir sıra güzəştli şərtlər əsasında fəaliyyət göstərəcəyi üçün burada istehsal olunan məhsulların maya dəyəri aşağı düşəcək, “Made in Azerbaijan” brendi ilə ixrac imkanlarımız genişlənəcək. Təcrübə-Sənaye Zavodundan başqa bir sıra potensial rezidentlər var və müvafiq şəhadətnamə aldıqdan sonra fəaliyyət göstərəcəklər".

Состоялось совместное заседание Наблюдательного и Экспертного советов Парка высоких технологий НАНА
18 июля в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялось совместное заседание Наблюдательного и Экспертного советов Парка высоких технологий НАНА. На заседании приняли участие председатель Наблюдательного совета, президент НАНА, академик Акиф Ализаде, члены совета – вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев, начальник Управления науки и образования аппарата Президиума, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов и руководитель Управления делами НАНА, доктор политических наук Фатали Абдуллаев. Также на встрече присутствовали председатель Экспертного совета, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, члены совета – академик Вагиф Фарзалиев, представитель Военной академии Вооруженных сил Азербайджанской Республики, начальник Отдела Адъюнктуры и науки, доктор философии по технике Эльшан Гашимов, представитель Министерства экономики Азербайджанской Республики, руководитель Сектора тяжелой промышленности и машиностроения Отдела промышленности Ягуб Гасанов.
Напомнив о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года о создании Парка высоких технологий НАНА, председатель Наблюдательного совета, академик Акиф Ализаде рассказал о государственной поддержке, направленной на создание современных комплексов, нацеленных на расширение сферы инноваций и высоких технологий, проведение научных исследований и разработку новых технологий. Руководитель Академии охарактеризовал совет как орган, контролирующий деятельность исполнительного органа общества в рамках своих полномочий, и рассказал о его целях и задачах. Говоря о деятельности ООО «Парк высоких технологий», академик Акиф Ализаде высоко оценил проводимые в парке встречи и осуществляемые проекты, подчеркнул их положительное влияние на применение в производстве результатов проводимых научно-исследовательских работ, изобретений, инновационных проектов и предложений отечественных ученых.
Председатель Экспертного совета, академик Ибрагим Гулиев отметил, что руководимый им совет был создан в парке высоких технологий для оценки и подготовки соответствующего отзыва на проекты в области инноваций или высоких технологий, представленных заявителями, обратившимися для получения регистрации в качестве резидента, подготовку предложений по изучению и применению достижений и передового опыта в сфере разработки проектов. Также академик рассказал о привлечении при необходимости проведения подробной экспертизы специалистов при даче отзывов на технические и экономические обоснования в связи с применением и производством инновационных проектов заявителей, изготовленных в технопарке технологий, научных результатов и инновационной продукции.
Говоря на совместном заседании Наблюдательного и Экспертного советов о проектах, реализуемых в парке, директор ООО «Парк высоких технологий НАНА», доктор философии по аграрным наукам Вюгар Бабаев подчеркнул, что уже получена готовая продукция. Он отметил, что имеются потенциальные резиденты, которые будут осуществлять свою деятельность на территории Парка высоких технологий: «После получения свидетельства резидента, Опытно-промышленный завод, будучи равноправным учреждением, как и прочие субъекты предпринимательства, будет осуществлять свою деятельность на основе ряда льготных условий, что приведет к снижению себестоимости производимой здесь продукции и расширению наших возможностей экспорта под брендом «Made in Azerbaijan». Помимо Опытно-промышленного завода, у нас есть ряд потенциальных резидентов, которые будут осуществлять свою деятельность после получения соответствующего свидетельства».