AMEA Yüksәk Texnologiyalar Parkının Müşahidə və Ekspertlər şuralarının birgə iclası keçirilib
İyulun 18-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətində AMEA Yüksәk Texnologiyalar Parkının Müşahidə və Ekspertlər şuralarının birgə iclası keçirilib.
İclasda Müşahidə Şurasının sədri, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, üzvlər − AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, Rəyasət Heyəti Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev iştirak ediblər. Görüşdə, həmçinin Ekspertlər Şurasının sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Ekspertlər Şurasının üzvlərindən akademik Vaqif Fərzəliyev, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyası tərəfindən Adyunktura və elm şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Elşən Həşimov, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən Sənaye şöbəsinin Ağır sənaye və maşınqayırma sektorunun müdiri Yaqub Həsənov iştirak ediblər.
Müşahidə Şurasının sədri, akademik Akif Əlizadə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamını xatırladaraq innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi, elmi tədqiqatların aparılması və yeni texnologiyaların işlənilməsi üzrə müasir komplekslərin yaradılmasına dövlət dəstəyindən danışıb. Akademiyanın rəhbəri şuranı öz səlahiyyətləri çərçivəsində cəmiyyətin icra orqanının fəaliyyətinə nəzarət edən orqan kimi xarakterizə edərək məqsəd və vəzifələrindən danışıb. Yüksək Texnologiyalar Parkı MMC-nin fəaliyyətindən bəhs edən akademik Akif Əlizadə parkda həyata keçirilən görüş və layihələri aparılan elmi tədqiqat işlərinin nəticələri, ixtiralar, alimlərimizin innovativ təkliflərinin istehsalatda tətbiqinə müsbət təsiri baxımından yüksək qiymətləndirib.
Ekspertlər Şurasının sədri, akademik İbrahim Quliyev isə rəhbəri olduğu şuranın texnologiyalar parkında rezident kimi qeydiyyata alınmaq üçün müraciət etmiş ərizəçilər tərəfindən təqdim olunan innovasiya və ya yüksək texnologiya layihəsinin qiymətləndirilməsi, onlara müvafiq rəyin hazırlanması, layihələrin işlənməsi sahəsində nailiyyətlərin, qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsi, eləcə də tətbiqinə dair təkliflərin hazırlanması məqsədi ilə yaradıldığını bildirib. Şuranın ərizəçilərin innovasiya layihələrinə, texnoparkda hazırlanmış texnologiyaların, elmi nəticələrin və innovativ məhsulların tətbiqi və istehsalı ilə əlaqədar texniki-iqtisadi əsaslandırmalara rəy verərkən ətraflı ekspertizasına ehtiyac olduğu təqdirdə ixtisaslaşmış mütəxəssislərin cəlb ediləcəyindən söz açıb.
Müşahidə və Ekspertlər şuralarının birgə iclasında AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı MMC-nin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev parkda icra olunan layihələr barədə məlumat verərək artıq hazır məhsulların olduğunu vurğulayıb. Vüqar Babayev bildirib ki, Yüksək Texnologiyalar Parkının ərazisində fəaliyyət göstərəcək potensial rezidentlər var: "Təcrübə-Sənaye Zavodu digər sahibkarlıq subyektləri kimi bərabərhüquqlu müəssisə olaraq rezident şəhadətnaməsi aldıqdan sonra bir sıra güzəştli şərtlər əsasında fəaliyyət göstərəcəyi üçün burada istehsal olunan məhsulların maya dəyəri aşağı düşəcək, “Made in Azerbaijan” brendi ilə ixrac imkanlarımız genişlənəcək. Təcrübə-Sənaye Zavodundan başqa bir sıra potensial rezidentlər var və müvafiq şəhadətnamə aldıqdan sonra fəaliyyət göstərəcəklər".

A joint meeting of Supervisory and Expert Council of High Technologies Park of ANAS
On July 18 was held a joint meeting of Supervisory and Expert Council of High Technologies Park of ANAS at the Presidium of ANAS.
Chairman of the Supervisory Board, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh, members of the council - Vice-President of ANAS, Academician Dilgam Tagiyev, Head of the Department of Science and Education of the Presidium's Office, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov and Head of the Department of Affairs of ANAS, Doctor of Political Sciences Fatali Abdullayev attended the meeting. Chairman of the Expert Council, Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, members of the Council - Academician Vagif Farzaliyev, Representative of the Military Academy of Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, PhD in Technology Elshan Hashimov, Representative of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, head of the Heavy Industry and Machinery Industry Sector of the Industry Department Yagub Hasanov also participated there.
Recalling the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated November 8, 2016 on the establishment of the High Technologies Park of ANAS, Chairman of the Supervisory Board, Academician Akif Alizadeh spoke about state support aimed at creating modern complexes for expanding the sphere of innovation and high technologies, And the development of new technologies. Head of the Academy characterized the council as the body that controls the activities of the executive body of the company within its authority, and described its goals and tasks. Speaking about the activities of the Park of High Technologies, Academician Akif Alizade highly appreciated the meetings and projects carried out in the park, underscored their positive impact on the application of research results, inventions, innovative projects and proposals of Azerbaijani scientists in production.
Chairman of the Expert Council, academician Ibrahim Guliyev noted that the council had been set up in a high-tech park to assess and prepare a corresponding response to projects in the field of innovations or high technologies submitted by applicants applying for registration as a resident, preparing proposals for studying and Application of achievements and best practices in the field of project development.
Speaking at a joint meeting of the Supervisory and Expert Council on projects implemented in the park, the director of "High Technology Park of ANAS", Ph.D. in agrarian sciences Vugar Babayev emphasized that finished products have already been received. He noted that there are potential residents who will carry out their activities on the territory of the High Technologies Park: "After receiving the resident's certificate, the pilot plant, being an equal institution, like other business entities, will carry out its activities on the basis of a number of preferential terms, Which will lead to a reduction in the cost of the products produced here and to expand our export capabilities under the brand "Made in Azerbaijan". In addition to the pilot plant, we have a number of potential residents who will carry out their activities after obtaining an appropriate certificate".