Akademik Musa Musayevin 95 illiyi ilə əlaqədar anım mərasimi keçirilib
AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov akademik M.Musayevin Azərbaycan elminin görkəmli xadimlərindən biri olduğunu qeyd edərək onun zoologiya elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb.
Ə.Əmiraslanov alimin yaratdığı elmi məktəbin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayaraq bu məktəbin davamçılarının bu gün də səmərəli elmi tədqiqatlar apardığını nəzərə çatdırıb.
AMEA Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifov “Akademik Musa Musayev həyat və yaradıcılığı haqqında” məruzə ilə çıxış edib.
E.Yusifov bildirib ki, 27 dekabr 1921-ci ildə Gəncə şəhərində anadan olan M.Musayevin ilk elmi axtarışları heyvanların və insanın təhlükəli xəstəliklərindən biri olan leptospirozların öyrənilməsinə həsr edilmişdir. 1949-cu ildən Zoologiya İnstitutunda baş elmi işçi kimi elmi fəaliyyətə başlayan M.Musayevin elmi fəaliyyəti Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutu ilə bağlı olub.
M.Musayevin instituta rəhbərlik etdiyi dövrlərdə bu elmi müəssisədə fəaliyyət göstərən 18 laboratoriyadan 12-si akademikin şəxsi təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə yaradılmışdır. Onun fəaliyyəti nəticəsində Zoologiya İnstitutunun insektarisi və vivarisi olan yeni kompleks binası, okean və dənizlərdə işləyə bilən “Elm” elmi-tədqiqat gəmisi tikilmış, Mingəçevir şəhərində texniki avadanlıq və kiçik gəmi ilə təchiz olunan laboratoriya yaradılmış, Zooloji muzeyin, laboratoriyaların kolleksiya və kitab fondu zənginləşdirilmişdir.
E.Yusifov əlavə edib ki, M.Musayev respublikamızda ilk dəfə ibtidailərin öyrənilməsinə başlayan yeni, protozoologiya elmi məktəbi yaratmışdı.
Akademikin və onun tələbələrinin uzun illər apardıqları tədqiqatlar nəticəsində faunanın geniş bir qrupunu təşkil edən, sərbəst yaşayan, insanda, vəhşi və ev heyvanlarda parazitlik edən ibtidailərin növ tərkibi, sistematikası, yayılması, həyat tsikli, parazit-sahib münasibətlərinin biokimyəvi xüsusiyyətləri və s. məsələlər geniş surətdə öyrənilmişdir.   İri və xırda buynuzlu heyvanlarda, ev donuzlarında, gəmiricilərdə, vəhşi və ev quşlarında, balıqlarda parazitlik edən, toksoplazmoz, eimerioz, sarkosporidioz, kriptosporidioz, kimi təhlükəli xəstəlik törədən parazit ibtidailərə aid yüzlərlə elmi məqalə, sanballı monoqrafiyalar yazılmış, bu xəstəliklərə qarşı müalicə və profilaktika tədbirləri hazırlanmış və istehsalata tətbiq edilmiş, torpaqda və suda yaşayan ibtidailərin, onların torpağın münbitləşdirilməsində rolu, ətraf mühitin çirklənmə dərəcəsinin təyinində ibtidailərdən diaqnostik göstərici kimi istifadə edilməsi sahəsində tədqiqatlar aparılmışdı. Hazırda bu istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlar müvəffəqiyyətlə davam etdirilir:O, özü və şagirdləri ilə birgə onurğalı heyvanlarda parazitlik edən və təsvirlərini verdikləri elm üçün yeni olan 71 növ koksididən bir neçəsinə öz şagirdlərinin (Eimeria alijevi, E.ismailovi, E.yolchijevi) və Azərbaycanın yer adlarını (E.bakuensis, E.nachitschevanica, E.arasianensis, E.badamlinica, E.gumbaschica, E.jardimlica, E.sahachtachtina və s.) verməklə Azərbaycan alimlərinin və yer adlarını elmdə əbədiləşdirilmişdir.
E.Yusifov qeyd edib ki, M.Musayev Azərbaycanda leptospriozun ilk hərtərəfli tədqiqatçısı kimi keçmiş SSRİ-də bu sahədə aparılan elmi işlərin planlaşdırılmasında birbaşa iştirak etmiş, bu sahədə kadrlar hazırlamış, elmi məqalələr və  monoqrafiyalar yazmışdır. Onun “İri buynuzlu heyvanların leptospirozu” monoqrafiyası bu günədək leptosprioz haqqında mövcud olan məlumatların yeganə elmi ümumiləşdiricisi olaraq baytar işçiləri üçün qiymətli vəsait sayılır.
Alimin keçən əsrin 50-ci illərində təklif etdiyi “Leptospriozun seroloji diaqnostikası” üsulu indi də müasir immunoloji metodlarla bərabər bu xəstəliyin diaqnostikasında istifadə edilir: “M.Musayev Zoologiya İnstitutunda təkcə Azərbaycan üçün deyil, digər qonşu ölkələr – Qazaxıstan, Özbəkistan, Gürcüstan, Belarus, Moldova üçün protozooloq alimlər hazırlamışdır. Görkəmli alim xidmətlərinə dövründə bir çox orden və medallarla, eləcə də Azərbaycanda biologiya elminin inkişaf etdirilməsindəki xidmətlərinə görə “Şöhrət Ordeni” ilə təltif edilmişdir”.
Tədbirdə professor Şaiq İbrahimov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Türkan Qurbanova, professor Vaqif Verdiyev akademik M.Musayev haqqında xatirələrini bölüşüb.
Mərasimdə daha sonra yeni təsis edilən “Akademik Musa Musayev Mükafatı” təqdim edilib.
B.ü.f.d. Barat Əhmədov “ilin ən yaxşı elmi rəhbəri”, b.ü.e.d Sücəddin Quliyev “ilin ən məhsuldar alimi”, b.ü.e.d. Xalid Əliyev “ilin ən yaxşı laboratoriya müdiri”, Şahzadə Mədətova “ilin ən yaxşı ictimai fəalı”, Səbinə Həsənova “ilin ən yaxşı gənc alimi”, Herpetalogiya laboratoriyası “ilin ən yaxşı laboratoriyası”, Könül Tağıyeva “ilin ən yaxşı ictimai fəalı” və b.ü.f.d Səbinə Bünyatova “ilin ən yaxşı ictimai fəalı”  nominasiyası üzrə mükafatlarla təltif ediliblər.

Состоялась церемония почтения памяти академика Муса Мусаева в связи с 95 летним юбилеем
Академик-секретарь Отделения Биологии и Медицинских Наук НАНА академик Ахлиман Амирасланов отметил, что академик Муса Мусаев является одним из выдающихся деятелей азербайджанской науки и рассказал о его вкладе в зоологическую науку.
Ахлиман Амирасланов особо подчеркнул значимость научной школы созданной со стороны ученого и довел, во внимание плодотворные исследования его последователей по сей день.
Директор Института Зоологии НАНА доктор философских наук по физике, доцент Эльман Юсифов выступил с докладом «О жизни и деятельности академика Муса Мусаева».
Э.Юсифов сказал, что первые научные исследования Муса Мусаева, который родился 27 декабря 1921-го года в городе Гянджа, посвящены изучению опасного заболевания животных и человека лептоспироза. Научную деятельность Муса Мусаев начал в 1949-ом году в Институте Зоологии как главный научный сотрудник, дальнейшая его научная деятельность связана с Институтом Зоологии Национальной Академии Наук Азербайджана.
В период руководства М.Мусаева институтом, 12 лабораторий из 18 были созданы по личной инициативе и под руководством академика. В результате его деятельности были построены новый комплекс зданий инсектария и вивария Института Зоологии, способный работать в океанах и морях научно-исследовательский корабль «Наука», в городе Мингечаур была создана лаборатория, снабженная небольшим кораблем и оборудованием, пополнился Зоологический Музей, книжный фонд и коллекции лабораторий.
Э.Юсифов добавил, что М.Мусаев является создателем новой научной школы протозоологии, которая впервые в нашей республике начала изучать простейших.
В результате долголетних исследований академика и его студентов широко изучен видовой состав, распространение, жизненный цикл, биохимические особенности отношений паразит-хозяин, систематика и др. простейших паразитирующих на человеке, диких и домашних животных, свободноживущих. Написано сотни монографий, научных статей о паразитических простейших, таких как токсоплазмоз, эймериоз, саркоспоридиоз, криптоспоридиоз, вызывающих опасные заболевания у крупного и мелкого рогатого скота, домашней свиньи, грызунов, домашних и диких птиц, рыб, подготовлены меры лечения и профилактики против этих заболеваний и внедрены в производство, проводились исследования в использовании простейших как диагностический показатель в определении степени загрязнения окружающей среды, их роль в повышении плодородия почвы. В настоящее время исследования в этом направлении успешно продолжаются: Он сам и вместе со студентами описали новых для науки  71 вида кокцидий и дали некоторым из них свои имена Eimeria alijevi, E.ismailovi, E.yolchijevi) и названия мест в Азербайджане (E.bakuensis, E.nachitschevanica, E.arasianensis, E.badamlinica, E.gumbaschica, E.jardimlica, E.sahachtachtina və s.).
Э.Юсифов отметил, что М.Мусаев как первый всесторонний исследователь лептоспироза в Азербайджане непосредственно участвовал в планировании  научных работ, проводимых в этом направлении, подготовил кадры в этом направлении, им было написано множество научных статей и монографий.
Его монография «Лептоспироз крупного рогатого скота», представляет собой единственное научное обобщение сведений, имеющихся о лептоспирозе на сегодняшний день.
Предложенный ученым в 50-е годы прошлого века метод «Серологической диагностики лептоспироза» в настоящее время также используется в диагностике этого заболевания: «В Институте Зоологии М.Мусаев  подготовил ученых протозоологов не только для Азербайджана, но и для таких соседних стран как Казахстана, Узбекистан, Грузия, Белоруссия, Молдавия. Выдающийся ученый в период деятельности был вознагражден за заслуги многими орденами и медалями, в том числе за заслуги в развитии биологической науки в Азербайджане «Орденом Шохрат».                               На мероприятии профессора Шаиг Ибрагимов, Вагиф Вердиев и доктор философии по биологии Туркян Гурбанова поделились своими воспоминаниями об ученом.                                                                           Затем на церемонии состоялось вручение новой учрежденной «Премии имени академика Мусы Мусаева».                                                                     Д.ф.б. Барат Ахмедов был удостоен звания «Лучший научный руководитель года», д.б.н. Суджаддин Гулиев – «Лучший продуктивный ученый года», д.б.н. Халид Алиев – «Лучший заведующий лабораторией года», Сабина Гасанова – «Лучший молодой ученый года», д.ф.б. Сабина Буньятова, Шахзада Мадатова и Кенуль Тагиева – «Лучший общественный активист года» и Лаборатория герпеталогии – «Лучшая лаборатория года».