Akademik Əhliman Əmiraslanov AMEA-nın Fəxri üzvü Süleyman Dəmirəlin xatirəsinə həsr olunan anım tədbirində iştirak edib
Türkiyənin görkəmli siyasi xadimi, Türkiyə Respublikasının 9-cu Prezidenti, AMEA-nın Fəxri üzvü Süleyman Dəmirəlin vəfatının ikinci ildönümü ilə əlaqədar anım mərasimi təşkil olunub.
Görkəmli siyasi və dövlət xadiminin doğulduğu İsparta şəhərində yerləşən Süleyman Dəmirəl Universitetində keçirilən tədbirdə ölkəmizi Milli Məclisin komitə sədri, AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov və deputat Şəmsəddin Hacıyev təmsil ediblər.
Anım mərasimində S.Dəmirəlin həyat və fəaliyyətindən, tarixi siyasi missiyasından, böyük quruculuq işlərindən, yüksək insani keyfiyyətlərindən danışılıb.
Akademik Əhliman Əmiraslanov Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin inkişafında S.Dəmirəlin xidmətlərindən, onun ulu öndər Heydər Əliyevlə səmimi dostluq münasibətlərinin xalqlarımız və ölkələrimiz arasındakı inkişafa təsirindən danışıb.Sonra tədbir S.Dəmirəlin adını daşıyan muzeydə davam etdirilib.

Academic Ahliman Amiraslanov attended the commemorative event devoted to the honorary member of ANAS Suleyman Demirel
A commemorative event devoted to the second anniversary of notable Turkish politician, 9th president of the Republic of Turkey, Honorary member of ANAS Suleyman Demirel.
At the event, held at the University of Suleyman Demirel located in hometown of an outstanding political and statesman in Isparta, was represented by the Chairman of the Milli Majlis Committee, Academic-Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, Academic Ahliman Amiraslanov and MP Shamsaddin Hajiyev.
The commemoration ceremony, memory was spoken about life and activity, historical political mission, great creative work, high human qualities of Suleyman Demirel.
Academic Ahliman Amiraslanov told about the merits of S. Demirel in the development of Azerbaijani-Turkish relations, the influence of sincere friendship between him and the great leader Heydar Aliyev on the development of relations between our peoples and countries.