Akademik Əhliman Əmiraslanov AMEA-nın Fəxri üzvü Süleyman Dəmirəlin xatirəsinə həsr olunan anım tədbirində iştirak edib
Türkiyənin görkəmli siyasi xadimi, Türkiyə Respublikasının 9-cu Prezidenti, AMEA-nın Fəxri üzvü Süleyman Dəmirəlin vəfatının ikinci ildönümü ilə əlaqədar anım mərasimi təşkil olunub.
Görkəmli siyasi və dövlət xadiminin doğulduğu İsparta şəhərində yerləşən Süleyman Dəmirəl Universitetində keçirilən tədbirdə ölkəmizi Milli Məclisin komitə sədri, AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov və deputat Şəmsəddin Hacıyev təmsil ediblər.
Anım mərasimində S.Dəmirəlin həyat və fəaliyyətindən, tarixi siyasi missiyasından, böyük quruculuq işlərindən, yüksək insani keyfiyyətlərindən danışılıb.
Akademik Əhliman Əmiraslanov Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin inkişafında S.Dəmirəlin xidmətlərindən, onun ulu öndər Heydər Əliyevlə səmimi dostluq münasibətlərinin xalqlarımız və ölkələrimiz arasındakı inkişafa təsirindən danışıb.Sonra tədbir S.Dəmirəlin adını daşıyan muzeydə davam etdirilib.

Академик Ахлиман Амирасланов принял участие в мероприятии, посвященном памяти Почетного члена НАНА Сулеймана Демиреля
Организована церемония почтения памяти в связи со второй годовщиной кончины видного турецкого политического деятеля, 9-го Президента Турецкой Республики, Почетного члена НАНА Сулеймана Демиреля.
На мероприятии, прошедшем в Университете им. Сулеймана Демиреля, расположенном в родном городе Испарта выдающегося политического и государственного деятеля, нашу страну представил председатель комитета Милли Меджлиса, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов и депутат Шамсаддин Гаджиев.
На церемонии почтения памяти говорилось о жизни и деятельности, исторической политической миссии, большой созидательной работе, высоких человеческих качествах Сулеймана Демиреля.
Академик Ахлиман Амирасланов рассказал о заслугах С.Демиреля в развитии Азербайджано-Турецких отношений, влиянии искренней дружбы между им и великим лидером Гейдаром Алиевым на развитие отношений между нашими народами и странами.