Fransalı alimlər Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər
AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun dəvəti ilə Bakıda səfərdə olan Fransanın Sofia-Antipolis Universitetinin bir qrup alimi, professorlar Kristian Vallar, Ksavye Latur, Poline Türk və Klodin Terrazzoni-Biblok martın 31-də Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər.
Qonaqlara ətraflı məlumat verən Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, prof. İlham Məmmədzadə ermənilərin tarixən xalqımıza qarşı törətdikləri qanlı qırğınlardan, soyqırımlarından danışıb.  Bildirib ki,  XX əsrin ən faciəli soyqırımlarından biri kimi tarixə düşən 31 Mart soyqırımı amansızlığına və miqyasına görə xüsusilə seçilir.
Diqqətə çatdırılıb ki, Quba soyqırımı məzarlığı 2007-ci il aprelin 1-də ərazidə torpaq işləri görülərkən aşkar edilib. Bundan sonra AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən kütləvi məzarlıqda geniş tədqiqat işləri aparılıb. Tədqiqatlar nəticəsində məzarlığın 1918-ci ildə ermənilərin yerli dinc əhaliyə qarşı törətdikləri soyqırımı ilə bağlı olduğu müəyyən edilib.
Qeyd edilib ki, Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yaradılıb və 2013-cü il sentyabrın 18-də açılışı olub.
Fransalı qonaqlar bildiriblər ki, bu məzarlığın erməni qəsbkarlarının iç üzünün dünyaya çatdırılması üçün nümunədir.

Французские ученые: Губинское захоронение живой пример для доведения до мировой общественности истинного лица армянских националистов
31 марта по приглашению Института философии НАНА группа ученых Университета София-Антиполис Франции, профессора Кристиан Валлар, Ксавье Латур, Полине Тюрк и Клодин Терразони-Библок совершили визит в Губинский мемориальный комплекс геноцида.
Директор Института философии, профессор Ильхам Мамедзаде рассказал о кровавых расправах и геноцидах, учиненных армянами над нашим народом на протяжении истории. Было сказано, что вошедший в историю как один из самых трагических актов геноцида ХХ века – мартовский геноцид особенно отличается своим масштабом и жестокостью.
Было доведено до внимания, что захоронение жертв геноцида в Губе было обнаружено 1 апреля 2007 года в ходе проведения земляных работ. После этого сотрудниками Института археологии и этнографии НАНА на месте массового захоронения началось проведение широких исследовательских работ. В результате исследований было установлено, что захоронение связано с геноцидом, совершенным армянами против местного мирного населения в 1918 году.
Было отмечено, что 18 сентября 2013 года состоялось открытие созданного при поддержке Фонда Гейдара Алиева Губинского мемориального комплекса геноцида.
Французские ученые, находящиеся в ужасе от увиденного, отметили, что Губинское захоронение - живой пример для доведения до мировой общественности истинного лица армянских националистов.