Akademik Xoşbəxt Yusifzadənin kitabı Vyetnamda çap edilib
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin 2010-cu ildə Bakıda Azərbaycan və rus dillərində işıq üzü görmüş “Ömrümün illəri və izləri” adlı irihəcmli xatirələr kitabı bu günlərdə Vyetnam Sosialist Respublikasının paytaxtı Hanoy şəhərində nəfis şəkildə çap edilib.
Qeyd edək ki, Vyetnamda akademik Xoşbəxt Yusifzadənin şəxsiyyətinə və ömür yoluna böyük maraq göstərirlər. O, ötən əsrin 70-80-ci illərində Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) geoloji-kəşfiyyat fakültəsində Dövlət İmtahan Komissiyasının sədri olarkən Vyetnamın gənc neft sənayesi üçün yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasına və elmin təşkilinə böyük qüvvə sərf edib.
X.Yusifzadə Vyetnam Sosialist Respublikası qarşısında xidmətlərinə görə bu ölkənin “Dostluq” ordeni ilə təltif olunub. Orden alimə 2014-cü ilin may ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibində Vyetnam Sosialist Respublikasına səfəri çərçivəsində təqdim edilib.

Книга Хошбахта Юсифзаде издана во Вьетнаме
Книга воспоминаний первого вице-президента Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики, академика Хошбахта Юсифзаде «Годы и следы моей жизни», вышедшая в свет в 2010 году в Баку на азербайджанском и русском языках, недавно была переиздана в изящном оформлении в столице Социалистической Республики Вьетнам – Ханое.
Отметим, что во Вьетнаме проявляется большой интерес к личности и жизненному пути академика Хошбахта Юсифзаде. Будучи председателем Государственной экзаменационной комиссии на факультете геологической разведки Азербайджанского промышленного института (современный Азербайджанских государственный университет нефти и промышленности) в 70-80 гг. минувшего столетия, он вложил много усилий в организацию науки и подготовку высококвалифицированных кадров для молодой нефтяной промышленности Вьетнама.
Х.Юсифзаде награжден Орденом «Дружбы» Социалистической Республики Вьетнам за заслуги перед этой страны. Орден был вручен ученому в мае 2014 года в рамках визита Социалистической Республики Вьетнам в составе делегации во главе с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.