9 aprel 2024-cü il tarixində Zoologiya İnstitutu Elmi şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. İclası giriş sözləri ilə açan institutun baş direktoru, a.e.ü.f.d., dosent Ələddin Eyvazov gündəlikdə olan məsələlər haqqında şura üzvlərinə məlumat verib.
İcraçı director b.e.d., dosent Elşad Əhmədov əməkdaşların elm-tədqiqat jurnalları və Fərdi iş planları haqqında məlumat verib.
Daha sonra Tətbiqi Zoologiya mərkəzinin elmi işçisi İnstitutun 2401-01 “Zoologiya” ixtisası üzrə sabiq doktorantı Ləman Dadaşova və Parazitologiya loboratoriyasının elmi işçisi 2429.01 “Parazitologiya” ixtisası üzrə doktorantı Suman Həsənovanın dissertasiya işinin adında qismən dəyişiklik edilməsi haqqında, Quru onurğasızları laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dosent Ellada Hüseynovanın “Azərbaycanda qızıl böcəklər fəsiləsinin faunistik təhlili” adlı məruzəsi haqqında, Quru onurğalıları laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aqil Hacıyevin “Ceyrançöl və Qobustanda bəzi məməli növlərin morfoloji və çoxalma xüsusiyyətlərinin müqayisəli təhlili” haqqında məruzələrlə çıxış ediblər.

The next meeting of the Scientific Council of the Institute of Zoology of the State Agency for Science and Higher Education was held under MSERA
On April 9, 2024, the next meeting of the Scientific Council of the Institute of Zoology was held. General Director of the institute, PhD in Agrarian sciences, Associate Professor Aladdin Eyvazov, who opened the meeting, informed the members of the Council about the issues on the agenda.
Executive Director, PhD in Biological sciences, Associate Professor Elshad Ahmadov provided information about scientific research journals and individual work plans of employees.
Later, were issued the partial changes in the name of the thesis of the Laman Dadashova, the researcher of the Center of Applied Zoology and former doctoral student of the Institute majoring in 2401-01 "Zoology" specialty, and Suman Hasanova, the researcher and doctoral student of the Parasitology laboratory majoring in 2429.01 "Parasitology", including a leading researcher of the Laboratory of Terrestrial Invertebrates, Ph.D., Assoc. Prof. Ellada Huseynova delivered a lecture on "Faunistic analysis of the family of golden beetles in Azerbaijan" and Agil Hajiyev, a junior researcher at the Laboratory of Terrestrial Vertebrates, on "Comparative analysis of morphological and reproductive characteristics of some mammal species in Jeyranchol and Gobustan".