AMEA-nın müxbir üzvi Zoologiya İnstitutunun protozoologiya laboratoriyasının müdiri İlham Xəyyam oğlu Ələkbərovun 75 illik yubileyi münasibəti ilə Rusiya jurnalında məqalə dərc olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvi Zoologiya İnstitutunun protozoologiya laboratoriyasının müdiri, tanınmış protozoloq İlham Xəyyam oğlu Ələkbərovun 75 illik yubileyi münasibəti ilə Rusiyanın “Marine Biological Journal” jurnalında ona həsr olunmuş məqalə dərc olunmuşdur. İlham Xəyyam oğlu Ələkbərov Bakıda bioloq ailəsində anadan olub. Atası, elmlər namizədi Xəyam Muxtar oğlu Ələkbərov məşhur mamoloq, bir çox elmi məqalə və monoqrafiyaların müəllifi olub. Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Zoologiya İnstitutunda (bundan sonra AEA) çalışmışdır. Anası, fəlsəfə doktoru Xalidə Hüseyn qızı Quliyeva uzun illər AMEA-nın Botanika İnstitutunda çalışıb. İlham Ələkbərovun seçimini valideynlərinin ixtisası müəyyənləşdirmiş və o, orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin biologiya fakültəsinə daxil olmuşdur (1971-ci ildə bitirmişdir). 1974-cü ildə Azərbaycan SSR EA Zoologiya İnstitutunun aspiranturasını bitirmişdir. 1977-ci ildə namizədlik, 1987-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını Sankt-Peterburq Dövlət Universitetində müdafiə etmişdir. 2007-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmiş, 2009-cu ildə professor elmi adı almışdır.
İlham Ələkbərov 1972-1981-ci illərdə Azərbaycan SSR EA Fiziologiya İnstitutunda baş laborant, kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, 1988-1989-cu illərdə Azərbaycan EA Zoologiya İnstitutunda böyük elmi işçi, 1989-2007-ci illərdə laboratoriya müdiri, 2007-2011-ci illərdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, 2011-2016-cı illərdə direktoru vəzifələrində, 7 il “BP Azərbaycan” şirkətinin biomonitorinq və elmi tədqiqatlar qrupunda AMEA-nın təmsilçisi kimi çalışmışdır. 2016-cı ildən Elm və Təhsil Nazirliyinin Zoologiya İnstitutunda Protozoologiya laboratoriyasının müdiridir.
1977-ci ildə İ.X. Ələkbərov “Mingəçevir, Varvara və Ceyranbatan su anbarlarının planktonik infuzorları” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını uğurla müdafiə etmişdir. Bu üç su anbarının planktonunda o, 120 infuzorlu takson, inter alia 1 yeni cins və 20 yeni növ tapmışdır. O, 2008-ci ildə rus və alman həmkarları ilə birlikdə Baykal gölünün sərbəstyaşayan infuzorlarının tədqiqi layihəsində iştirak etmiş, 2005-2009-cu illərdə Texas Universitetinin alimləri ilə Meksika körfəzində və Xəzər dənizində birgə tədqiqatlar aparmışdır. Alim Azərbaycan, Rusiya, Ukrayna və Orta Asiya ölkələrinin dəniz, şirin su hövzələri və torpaqlarından tapılan elm üçün yeni 4 fəsilə, 17 cins və 100-dən artıq infuzor və çanaqlı amöb növlərini taksonomik təsvir etmişdir.
Alim 200-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 4 monoqrafiyanın və 1 müəlliflik şəhadətnaməsinin müəllifidir. Onun elmi rəhbərliyi və məsləhətçiliyi ilə 7 fəlsəfə və 1 elmlər doktoru hazırlanmışdır.

The russian journal published an article on the occasion of the 75th anniversary of Ilham Khayyam oglu Alakbarov, corresponding member of ANAS, head of the Protozoology laboratory of the Institute of Zoology
On the occasion of the 75th anniversary of the prominent protozoologist Ilham Khayyam oghlu Alakbarov, a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, head of the Protozoology laboratory of the Institute of Zoology, an article dedicated to him was published in the Russian "Marine Biological Journal". Ilham Khayyam oghlu Alakbarov was born in Baku in a family of biologists. His father, Khayam Mukhtar oglu Alakbarov, candidate of sciences, was a famous mammologist, the author of many scientific articles and monographs. He worked at the Institute of Zoology of the Azerbaijan Academy of Sciences (hereafter AAS). His mother, Khalida Huseyn gizi Guliyeva, Ph.D., worked at the Institute of Botany of ANAS for many years. Ilham Alakbarov's choice was determined by the specialty of his parents, and after graduating from high school, he entered the Biology faculty of Azerbaijan State University (he graduated in 1971). In 1974, he graduated from the post-graduate studies of the AS Institute of Zoology of the Azerbaijan SSR. In 1977, he defended his candidacy and doctoral dissertations in 1987 at St. Petersburg State University. In 2007, he was elected a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, and in 2009, he received the scientific title of professor.
In 1972-1981, Ilham Alakbarov was the chief laboratory assistant, junior researcher, senior researcher at the Institute of Physiology of the Azerbaijan SSR AS, in 1988-1989 he was a senior researcher at the Institute of Zoology of the Azerbaijan SSR, laboratory director in 1989-2007, director of the institute in 2007-2011, as the deputy director of the institute for scientific affairs in 2011-2016, and as a representative of ANAS in the biomonitoring and scientific research group of "BP Azerbaijan" in 2011-2016 for 7 years. Since 2016, he has been the head of the Protozoology laboratory at the Institute of Zoology of the Ministry of Science and Education.
In 1977, I.Kh. Alakbarov successfully defended his candidate thesis on "Planktonic infusors of Mingachevir, Varvara and Jeyranbatan reservoirs". In the plankton of these three reservoirs, he found 120 infuser taxa, inter alia 1 new genus and 20 new species. In 2008, he participated in the research project of free-living infusers of Lake Baikal together with his Russian and German colleagues, and in 2005-2009 he conducted joint research with scientists from the University of Texas in the Gulf of Mexico and the Caspian Sea. The scientist has taxonomically described 4 chapters, 17 genera and more than 100 species of infuser and bowl-shaped amoeba found in sea, freshwater basins and soils of Azerbaijan, Russia, Ukraine and Central Asian countries.
The scientist is the author of about 200 scientific works, including 4 monographs and 1 authorship certificate. Under his scientific guidance and consultancy, 7 Ph.Ds. and a doctor of sciences were prepared.