Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ilk prezidenti, akademik Mirəsədulla Mirqasımovun anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Dekabrın 18-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ilk prezidenti, tanınmış ictimai xadim, ilk azərbaycanlı alim-cərrah, ilk tibb elmləri doktoru, Əməkdar elm xadimi, akademik Mirəsədulla Mirqasımovun anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə ictimaiyyət nümayəndələri görkəmli alimin Fəxri Xiyabandakı məzarını ziyarət edib, abidəsi üzərinə tər gül dəstələri qoyub, ruhuna dualar oxuyublar.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında baş tutan tədbirdə akademik Mirəsədulla Mirqasımovun həyat və fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq akademik Mirəsədulla Mirqasımovun anadan olmasının 140 illiyinin “Heydər Əliyev İli”nə təsadüf etməsinin olduqca əlamətdar olduğunu, həm Ulu Öndər Heydər Əliyevin, həm də Prezident İlham Əliyevin görkəmli alimin fəaliyyətinə daim yüksək qiymət verdiklərini söyləyib.

An event was held on the occasion of the 140th anniversary of the birth of Academician Miresadulla Mirgasimov, the first president of the Azerbaijan National Academy of Sciences
On December 18, an event was held on the occasion of the 140th anniversary of the birth of the first president of the Azerbaijan National Academy of Sciences, a prominent public figure, the first Azerbaijani scientist-surgeon, the first doctor of medical sciences, Honored scientist, Academician Mirasadulla Mirgasimov.
Before the event, public members visited the grave of the outstanding scientist in Fakhri Khiyaban, laid flowers on his monument and prayed for his soul.
An exhibition reflecting the life and activities of Academician Mirasadulla Mirgasimov was demonstrated at the event held in the building of the Presidium of ANAS.
Academician Isa Habibbeyli, President of ANAS, opened the event with his opening speech and said that it is very significant that the 140th anniversary of the birth of Academician Mirasadulla Mirgasimov coincides with the "Year of Heydar Aliyev", and that both Great Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev always highly appreciate the work of the outstanding scientist.