Zoologiya İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
11 dekabr 2023-cü il tarixində  Zoologiya İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş iclas keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbiri  giriş sözü ilə açan Zoologiya İnstitutunun baş direktor vəzifəsini icra edən, a.e.ü.f.d., dosent Ələddin Eyvazov iştirakçıları gündəlikdə olan məsələlərlə tanış edib. Ulu Öndərin qısa ömür yolu haqqında çıxış edən Ə.Eyvazov bildirib ki, Heydər Əliyev XX əsrin siyasi tarixində ən nüfuzlu dövlət xadimlərindən biridir. Heydər Əliyev öz parlaq siyasi zəkası və istedadı sayəsində yeni Azərbaycanı, onun bugünkü gerçəkliklərini yaratmış və gələcəyə aparan yolları müəyyən etmişdir. Məhz buna görə də Azərbaycan tarixinin 1969-cu ildən bəri yaşanan dövrü Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır və tariximizə Heydər Əliyev dövrü kimi həkk olunmuşdur.
Sonra YAP Yasamal rayonu “504-cü Məhəllə ərazi”si ilk Partiya Təşkilatının sədri, b.ü.f.d., Hafiz Muxtarov öz çıxışı zamanı bildirib ki, Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının milli sərvəti, onun qoyduğu irs ilə fəxr edə biləcək dahi şəxsiyyətdir. Azərbaycanda dövlətçilik ənənələrinin XX əsrin sonlarında bərpa edilib zənginləşdirilməsi, Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, onun əbədi, dönməz xarakter alması, ölkəmizin dinamik iqtisadi inkişaf yolu ilə inamla irəliləməsi, onun beynəlxalq nüfuzunun sürətlə artması Heydər Əliyevin səmərəli fəaliyyəti sayəsində mümkün olmuşdur. Heydər Əliyev öz müdrik rəhbərliyi, siyasi uzaqgörənliyi, qətiyyəti və əzmkarlığı ilə zəmanəmizin görkəmli siyasi xadimi kimi tanınmış, Azərbaycan xalqının ümummilli liderinə çevrilmişdir.
Zoologiya İnstitutunun Qadınlar şurasının sədri, b.e.d., dosent Yeganə Mahmudova isə Ulu Öndər Heydər Əliyev və qadın siyasəti haqqında məruzə ilə çıxış edib. Ölkəmizdə dövlət qadın siyasətinin əsas prinsiplərinin müəyyən edilməsinin və dövlət səviyyəsinə qaldırılmasının məhz Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olması danılmaz bir tarixi faktdır. O, qadınların idarəetmə, qərarqəbuletmə və sosial həyatın bütün sahələrində irəli çəkilməsini vacib bilmişdir. Azərbaycanda qadın hüquqlarının qorunması, təbliğ olunması, onlara yüksək imtiyazların verilməsi, qadınların dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində və qanunların qəbul edilməsində iştirakının artırılması Heydər Əliyev siyasətinin ayrılmaz tərkib hissələrindən olmuşdur. Ulu Öndərin qadınlarla bağlı məsələlərin həlli üçün imzaladığı mühüm fərman və sərəncamlar qadın hüquqlarının reallaşması və təminatı istiqamətində irəliyə doğru atılmış tarixi addımlar olmuşdur. Heydər Əliyev hər zaman vurğulayırdı ki, dövlət quruculuğunun bütün mərhələlərində xüsusi xidmətləri olan Azərbaycan qadınları ölkəmizdə ictimai-siyasi sabitliyin və əmin-amanlığın qorunması, milli dövlətçiliyimizin daha da möhkəmləndirilməsi üçün bu gün də var qüvvələrini sərf edirlər.

Commemoration day of National Leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Zoology
On December 11, 2023, a meeting dedicated to the commemoration day of National Leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Zoology. Opening the event with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, Acting Director General of the Institute of Zoology, PhD in Agrarian Sciences, Associate Professor Aladdin Eyvazov introduced the participants to the issues on the agenda. Speaking about the short life of the Great Leader, A. Eyvazov said that Heydar Aliyev is one of the most influential statesmen in the political history of the 20th century. Thanks to his brilliant political intelligence and talent, Heydar Aliyev created the new Azerbaijan, its present realities and determined the paths leading to the future. That is why the period of Azerbaijan's history since 1969 is closely related to the name of Heydar Aliyev and is engraved in our history as the Heydar Aliyev period.
Then, the Chairman of the first Party Organization of YAP Yasamal region "504th District", Hafiz Mukhtarov said during his speech that Heydar Aliyev is a genius who can be proud of the national wealth of the Azerbaijani people and the legacy he left behind. The restoration and enrichment of the traditions of statehood in Azerbaijan at the end of the 20th century, the strengthening of Azerbaijan's independence, its eternal and irreversible nature, the confident progress of our country through dynamic economic development, and the rapid growth of its international reputation were made possible thanks to the effective activities of Heydar Aliyev. With his wise leadership, political foresight, determination and perseverance, Heydar Aliyev became known as an outstanding political figure of our time and became the national leader of the Azerbaijani people.
Yegana Mahmudova, chairwoman of the Women's Council of the Institute of Zoology, Dr. Biology, Assoc.Prof. Yegana Mahmudova, made a speech about Great Leader Heydar Aliyev and women's politics. It is an indisputable historical fact that the main principles of state women's policy in our country were defined and raised to the state level precisely because of the name of Heydar Aliyev. He considered it important to promote women in all areas of management, decision-making and social life. Protecting and promoting women's rights in Azerbaijan, giving them high privileges, increasing the participation of women in the implementation of state policy and the adoption of laws have been integral parts of Heydar Aliyev's policy. The important decrees and orders signed by the Great Leader to solve issues related to women were historical steps taken forward in the direction of the realization and guarantee of women's rights. Heydar Aliyev always emphasized that Azerbaijani women, who have special services at all stages of state building, are still using their strength to protect social and political stability and peace in our country, and to further strengthen our national statehood.