Zoologiya İnstitutunun əməkdaşları Fəxri Fərmanla təltif olunub
ETN Zoologiya İnstitutunun əməkdaşları Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Heydər Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak ediblər.
İclasda baş direktoru vəzifəsini icra edən a.e.ü.f.d., dosent Ələddin Eyvazov və icraçı direktor b.e.d., dosent Elşad Əhmədov , Quru onurğalılar laboratoriyasının elmi işçisi Elşad Əsgərov AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif olunublar .
Sonda konfrans iştirakçıları AR ETN Zoologiya İnstitutunun fəaliyyətini əks etdirən sərgi materialları ilə tanış olublar.

The employees of the Institute of Zoology were awarded with the Honorary Order
Employees of MSE Institute of Zoology participated in the international conference on "Heydar Aliyev and the nature of Azerbaijan" dedicated to the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people.
At the meeting, Acting General Director of the institute, PhD in Agrarian sciences, Assoc. Prof. Aladdin Eyvazov and Executive Director, PhD in Biology, Assoc. Prof.  Elshad Ahmadov, the researcher of the laboratory of Terrestrial Vertebrates Elshad Asgarov were awarded with the Honorary Order of ANAS.
Finally, the conference participants got acquainted with the exhibition materials, reflecting the activities of the MSERA Institute of Zoology.