Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının iclası keçirilib
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Elmi şuranın sədri əvvəlcə 6 iyun 2022-ci il tarixində Gəncə şəhərində işə başlamış “AQRO: Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Konqresi” və açılış mərasimi 8 iyun 2022-ci il tarixində Şuşa şəhərində, plenar və seksiya iclasları ilə 13-14 iyunda AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında baş tutacaq beynəlxalq “3-cü Qarabağ Tətbiqi Elmlər Konqresi” barədə məlumat verib, bu cür tədbirlərin əhəmiyyəti haqqında danışıb.
Sonra akademik İradə Hüseynova 20 may 2022-ci il tarixində Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində “Qarabağ regionunda ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında Qarabağ Elmi Tədqiqat Bazasının rolu” mövzusunda keçirilmiş tarla seminarı haqqında danışmaq üçün sözü Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərova verib.
Məruzəçi seminarla, Qarabağ Elmi Tədqiqat Bazasında aparılan tədqiqat və təcrübə işləri ilə, perspektivlər və bazada mövcud olan problemlərlə bağlı şura üzvlərini məlumatlandırıb.
Akademik İradə Hüseynova və Elmi şuranın üzvləri aqrar sahənin inkişafı üzrə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qarşıya qoyulmuş vəzifələrin icrasında elmin rolu ilə bağlı aqrar sahə institutları ilə birgə geniş tərkibdə müşavirə keçirilməsinə ehtiyac olduğunu bildiriblər.
Sonra Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müəssisələrinin baş direktorları institutlarda keçirilmiş attestasiyaların nəticələri haqqında məlumat veriblər.
Daha sonra akademik İradə Hüseynova işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan tədqiqatların intensivləşdirilməsinin vacibliyi haqqında danışıb və bununla bağlı lazımi tövsiyə və tapşırıqlarını verib.

Scientific Council of the Department of Biological and Medical Sciences held the next meeting
The next meeting of the Scientific Council of the Department of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS was held.
Opening the event, Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova acquainted the participants with the current issues.
In advance, the chairman of the Scientific Council spoke about "AGRO: International Agricultural Congress" launched in Ganja on June 6, 2022 and the opening ceremony of "3rd Karabakh Congress of Applied Sciences" to be held on June 8, 2022 in Shusha, and with plenary and section meetings at ANAS Central Scientific Library on June 13-14, as well as highlighted the importance of such events.
Then, Academician Irada Huseynova gave the floor to Director General of the Institute of Genetic Resources, corresponding member of ANAS Zeynal Akparov to speak about the field seminar held on May 20, 2022 in Shikharkh settlement of Tartar region on "The role of the Karabakh Scientific Research Base in ensuring food security in the Karabakh region".
The rapporteur informed the council members about the seminar, research and experiments carried out at the Karabakh Scientific Research Base, prospects and problems in the base.
Acad. Irada Huseynova and members of the Scientific Council noted the need for a joint meeting with agrarian institutions on the role of science in the implementation of the tasks set by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the development of the agricultural sector.
Afterwards, the general directors of the institutions of the Department of Biological and Medical Sciences informed about the results of the attestations held at the institutes.
Later on, acad. Irada Huseynova spoke about the importance of intensifying research in the liberated territories and gave the necessary recommendations and instructions.