Mayın 18-də AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti onlayn iclası keçirilib. “Zoom” platforması üzərindən onlayn formatda təşkil olunan iclası giriş sözləri ilə açan institutun direktoru vəzifəsini icra edən, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazov gündəlikdə duran məsələlərlə şura üzvlərini yaxından tanış edib. O, ilk öncə cari ilin oktyabr ayında keçiriləcək “Zoologiyada fundamental və tətbiqi elmi araşdırmalar: Aktual məsələlər, nailiyyətlər və innovasiyalar” adlı elmi praktik konfrans haqqında məlumat verib və bildirib ki, sözügedən konfrans AMEA Zoologiya İnstitutunun 85 illiyinə və akademik Musa Musayevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunacaq.
Daha sonra, ümumi institut elmi seminarının katibinin seçilməsi, Azərbaycan faunası – Milli İnformasiya Sistemi, kolleksiyanın inventarizasiyası, doktorant və dissertantların attestasiyasının nəticələri və eləcə də, 18 mart 2021-ci il tarixində AMEA-nın (www.science.gov.az), Zoologiya İnstitutunun rəsmi internet (zoologiya.az) səhifəsində və 19 mart 2021-ci il tarixində “Elm” qəzetində elan olunmuş müsabiqənin nəticələri müzakirə olunub və müəyyən qərarlar qəbul olunub.
İclasda həmçinin, “Azərbaycan faunasının taksonometrik spektri (ibtidailər və helmintlər)”, b.ü.f.d Nizami Novruzov və b.ü.f.d Barat Əhmədovun “Azərbaycanda su ilanının (Natrix tessellata) morfologiya, bioekologiya və davranışı”, b.ü.f.d Könül Tapdıqovanın “Abşeron yarımadası göllərinin ibtidai xərçəngkimilər faunası” adlı monoqrafiyalarının çapa təqdim olunması qərara alınıb.

The next online meeting of the Scientific Council of the Institute of Zoology of ANAS was held on May 18. Opening the meeting, which was held online on the Zoom platform, Aladdin Eyvazov, acting director of the institute, acquainted the council members with the issues on the agenda. He first informed about the scientific-practical conference dubbed "Fundamental and applied scientific research in zoology: current issues, achievements and innovations" to be held in October this year and stated that the conference will be dedicated to the 85th anniversary of the Institute of Zoology of ANAS and the 100th anniversary of academician Musa Musayev.
Then, the election of the secretary of the general seminar of the institute, the fauna of Azerbaijan - National Information System, the inventory of the collection, the results of the certification of doctoral students and dissertators, as well as the results of the competition announced on the official website of ANAS (www.science.gov.az), and Institute of Zoology (zoologiya.az) on March 18, 2021 and in the newspaper "Elm" on March 19, 2021, were discussed and certain decisions were made.
The meeting also decided to submit for publication the following monographs: "Taxonomic spectrum of Azerbaijani fauna (primates and helminths)", "Morphology, bioecology and behavior of water snakes (Natrix tessellata) in Azerbaijan" by PhDs in Biology Nizami Novruzov and Barat Ahmadov, and "Primitive crustacean fauna of the lakes of the Absheron Peninsula” by PhD in Biology Konul Tapdigova.