“Azərbaycanda quş qripi təhlükəsi: infeksiya ocaqları və profilaktik tədbirlər” adlı vebinar təşkil edilib
Aprelin 16-da AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri bölməsi və Zoologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda quş qripi təhlükəsi: infeksiya ocaqları və profilaktik tədbirlər” adlı vebinar təşkil edilib. Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd köçəri quşların miqrasiya marşrutlarının respublikamızın ərazisindən keçməsi, habelə bu quşların daimi və müvəqqəti məskunlaşma yerlərinin ölkə ərazisində mövcudluğu quş qripi xəstəliyinin yayılma ehtimalına təsiri, infeksiya ocaqlıqlarının qiymətləndirilməsi və quş qripinə qarşı profilaktik tədbirlər planının hazırlanmasından ibarətdir.
“Zoom” platforması üzərindən onlayn formatda təşkil olunan tədbiri giriş sözləri ilə açan Zoologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazov iştirakçıları salamladıqdan sonra quş qripi törədicisinin həm insan həyatına, həm də təsərüffata vurduğu böyük ziyandan danışıb. Vebinarda həmçinin, AMEA-nın müvafiq institutları, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Səhiyyə Nazirliyi, Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin nümayəndələrinin çıxışları da dinlənilib. Məruzəçilər quş qripi virusunun təbii rezervuarlarından, rekombinasiyası və mutasiyasından, xəstəliyə yoluxma hallarından, onun inkubasiya dövrü və ekologiyasından, yoluxmanın  qarşısını almaq üçün düzgün profilaktika və dezinfeksiya vasitələrinin seçilməsindən bəhs ediblər.

Organized a webinar dubbed "Threat of bird flu in Azerbaijan: foci of infection and preventive measures"
On April 16, Department of Biological and Medical Sciences of ANAS and the Institute of Zoology organized a webinar dubbed "Threat of bird flu in Azerbaijan: foci of infection and preventive measures." The main goal of the event was the migration routes of migratory birds through the country, as well as the impact of the presence of permanent and temporary habitats of these birds in the country on the likelihood of bird flu, assessment of infectious foci, and development of preventive measures against this disease.
Opening the event, organized online on the Zoom platform, Aladdin Eyvazov, Acting Director of the Institute of Zoology, Ph.D. in Agrarian sciences, greeted the participants and spoke about the great damage caused by bird flu to both human life and the economy. Representatives of relevant institutes of ANAS, Baku State University, Azerbaijan State Agrarian University, the Ministry of Health, the Ministry of Agriculture of Azerbaijan, and the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan also reported at the webinar. The speakers told about the natural reservoirs of the bird flu virus, recombination, and mutation, cases of infection, its incubation period and ecology, the selection of appropriate prevention and disinfection to prevent infection.