Zoologiya və Genetik Ehtiyatlar institutlarının əməkdaşları çöl quşları ilə bağlı monitorinqlər aparıblar
16 mart 2021-ci il tarixində Abşeron rayonunda 10 saylı Bərk-Dərə ərazisində yerləşən, fiziki şəxs Həsənov Loğman Filman oğluna məxsus quşçuluq təsərrüfatında (19.02.2021-10.03.2021-ci il tarixlərində quşların tələfatı ilə bağlı) və AMEA-nın Akademiya şəhərciyində çöl quşlarının davranışlarını müşahidə etmək məqsədilə AMEA-nın Zoologiya və Genetik Ehtiyatlar institutlarının əməkdaşları tərəfindən monitorinqlər aparılıb.
Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən Loğman Həsənova ünvanlanmış 23.02.2021-ci il tarixli məktubda Mərkəzi Baytarlıq Laboratoriyasının sınaq protokoluna əsasən, qida təhlükəsizliyi qeydiyyatına alınmış yumurtalıq toyuqlara aid patoloji materiallarda ornitoz xəstəliyinin törədicisinin aşkar olunduğu bildirilib və müvafiq tədbirlərin yerinə yetirilməsi barədə göstəriş verilib. Hazırda həmin quşçuluq təsərrüfatının sexlərində quş saxlanılmır. Boş sexlərdə dezinfeksiya aparılması üçün hazırlıq, mexaniki təmizlik işləri aparılır.
Ətraf mühitdəki çöl quşlarının ev quşlarını xəstəlik törədiciləri ilə yoluxdurması halları istisna edilmir. Müşahidə zamanı ərazidə çöl quşlarının kütləvi toplanmasına və ya cəsədlərinə rast gəlinməyib. Ərazi quşların miqrasiya yolunun üzərində yerləşir. Oradan 300-400 m aralıda, quşçuluq təsərrüfatının tullantı məhsullarının yerləşdiyi sahədə zağca, adi sığırçın, adi kəkilli torağay, çöl sərçəsi, boz qarğa, çöl göyərçininin kiçik sürüləri müşahidə edilib. Yaxınlıqdakı 4 xırda göldə quş qripinin əsas daşıyıcıları olan Qazkimilər (Anseriformes)dəstəsinə aid növlərin müvəqqəti dincəlməsi və məskunlaşması, qağayıların həmin quşlarla təması və zibilliklərə gəlib digər quşlara quş qripi keçirmə ehtimalı da mümkündür.
Aparılmış monitorinqin nəticəsi onu deməyə əsas verir ki, quşların yoluxucu xəstəliklərinə qarşı aparılmış baytarlıq-sanitariya tədbirlərinə baxmayaraq, hər hansı bir yoluxma riski amili nəticəsində quşların yoluxucu xəstəlik törədicisi ilə sirayətlənməsi baş verib və bu, xeyli sayda quşun tələfatına səbəb olub.
AMEA-nın Akademiya şəhərciyində monitorinq zamanı yalnız bir çöl quşu (qarğa) cəsədi aşkar edilib. Quşun tələf olma səbəbinin müəyyənləşdirilməsi üçün cəsəd müvafiq qaydada götürülüb qablaşdırılaraq, rəsmi müraciət məktubu ilə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun Mərkəzi Baytarlıq Laboratoriyasına göndərilməsi tövsiyə olunub.

Employees of the Institute of Zoology and Genetic Resources have conducted a monitoring of wild birds
On March 16, 2021, the employees of the Institute of Zoology and Genetic Resources of ANAS have conducted a monitoring in order to observe the behavior of birds, in the poultry farm belonging to the physical person Hasanov Logman Filman oglu located in the territory of Berk-Dere No. 10 of Absheron region (in connection with the loss of birds on 19.02.2021-10.03.2021) and in the Academy campus of ANAS.
The letter sent by the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan to Logman Hasanov on 23.02.2021 stated that according to the test protocol of the Central Veterinary Laboratory, the causative agent of ornithosis was found in the pathological materials of registered ovaries and instructed to take appropriate measures. At present, no birds are kept in the workshops of the poultry farm. Preparations for disinfection and mechanical cleaning are being carried out in the empty workshops.
It is not ruled out that wild birds in the environment can infect domestic birds with pathogens. No mass gatherings or carcasses of wild birds were found in the area during the observation. The area is located on the migration route of birds. At a distance of 300-400 m, in the area where the waste products of poultry farms are located, small flocks of wild boar, common starling, common partridge, sparrow, gray crow, wild pigeon were observed. It is possible that species belonging to the Anseriformes family, the main carriers of bird flu will temporarily rest and settle in the four small lakes nearby, that gulls will come into contact with these birds, and that they will come to landfills and spread bird flu to other birds.
The results of the monitoring suggest that, despite the veterinary and sanitary measures taken against infectious diseases of birds, because of any risk factor, the birds are infected with the infectious agent, which led to the death of many birds.
During the monitoring in the Academy campus of ANAS only the body of a wild bird (crow) was found. In order to determine the cause of the bird's death, it was recommended that the body be removed, packaged and sent to the Central Veterinary Laboratory of the Azerbaijan Food Safety Institute with an official letter of appeal.