Martın 13-də AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) ümumi yığıncağı keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, bölmə və BTEB bürosunun üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri, BTEB üzrə AMEA-nın professorları və aidiyyəti məsələlər üzrə dəvət olunmuş əməkdaşlar iştirak ediblər.
Akademik Əhliman Əmiraslanov iclası giriş sözü ilə açaraq gündəlikdəki məsələlər haqqında məlumat verib.
İlk olaraq AMEA-nın müxbir üzvü Arif Məmmədovun “Aviadispetçerlərin psixofizioloji göstəricilərinin tədqiqi və korreksiyası” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib, məruzə ilə bağlı müzakirə aparılıb, müvafiq tapşırıqlar verilib.
Tədbirdə bölmənin elmi müəssisələrində 2019-cu il üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbulun nəticələri barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya 12 nəfər qəbul edilib.
Sonra dissertasiya mövzularının adları və elmi rəhbərləri təsdiq edilib, qəbulun nəticələrinin AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunması qərara alınıb.
Ümumi yığıncaqda BTEB elmi müəssisələrinin 2019-cu il üzrə elmi-tədqiqat planlarının müzakirəsi aparılıb, müvafiq qərar qəbul edilib. Həmçinin digər qərarla Milli Onkologiya Mərkəzi ilə AMEA Biofizika İnstitutunun Molekulyar və hüceyrə onkologiyası birgə laboratoriyasının yaradılması ilə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
Tədbirdə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşlarının “C3 və C4 bitkilərin quraqlıq stressinə fizioloji-biokimyəvi adaptasiyası” monoqrafiyasının nəşri, eləcə də Botanika İnstitutunun “Plant & Fungal Research” elmi jurnalının redaksiya heyətinin təsdiqi haqqında qərarlar qəbul edilib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin “Göbələk mənşəli bioloji aktiv maddələr: əsas produsentləri, sintezi, tətbiq sahələri və perspektivləri elmi məruzəsi haqqında”, “AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin 2018-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında” qərarlarının icrası barədə müzakirələr aparılıb, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Yığıncaqda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tofiq Qaragözov 70 illik, Zoologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya elmləri doktoru, AMEA-nın professoru Elşad Əhmədov 50 illik yubileyləri ilə əlaqədar BTEB-in Fəxri fərmanları ilə təltif olunublar. Həmçinin “Elm günü” ilə əlaqədar BTEB elmi müəssisələrinin bir qrup əməkdaşının, 60 illik yubileyi münasibətilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaq muzeyinin rəhbəri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəna Mirzəzadənin bölmənin Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsi qərara alınıb.

Division of Biological and Medical Sciences held next meeting
Division of Biological and Medical Sciences held next meeting, which was attended by the Vice-President, academician Irada Huseynova, academician-secretary of the department, academician Ahliman Amiraslanov, members of the department and bureau, employees of scientific institutions and organizations of the Division on March 13.
Academician Ahliman Amiraslanov informed the participants on the issues on the agenda. Further, the report on “Research and correction of psycho-physiological indicators of air traffic controllers” by corresponding member of ANAS Arif Mammadov was listened.
During the meeting, was given information on the results of admission to the training of PhDs in 2019. It was noted that, 12 people had entered the PhD training program. Then, the titles of theses and scientific leaders were approved, and it was decided to submit the results of admission to the Presidium of ANAS.
At the general meeting, the research plans of the scientific institutions of the department for 2019 were discussed and a decision was made. The next decision concerned the creation of a joint laboratory of the National Cancer Center and the Institute of Biophysics of the Academy of Sciences.
The meeting also has adopted the decision on the publication of the monograph on “Physiological and biochemical adaptation of C3 and C4 plants to drought stress” by employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, as well as approving the editorial staff of the scientific journal Plant & Fungal Research of the Institute of Botany.
Next, the participants discussed the issue of a “Scientific Report on Biologically Active Substances of Fungal Origin: Major Producers, Synthesis, Applications and Prospects” and on the scientific and scientific-organizational activities of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS in 2018.
Then, head of the laboratory of Plant Biotechnology of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Ph.D. Tofik Garagozov and Deputy Director for Science of the Institute of Zoology, Doctor of Biological Sciences, Professor Elshad Ahmadov were awarded the diplomas of the Division.