Azərbaycan ilan zəhəri sata bilər
Türkiyənin “Marmara trade” şikəti ilə Azərbaycanda sovet dövründən miras qalan gürzə ilanının zəhərinin ixracı üçün danışıqlar aparılır.
Bu barədə məlumatı AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifov verib. Alim bildirib ki, sovet dövründən sonra – müstəqil Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq, ilan zəhərinin ixrac edilməsi üçün danışıqlara başlanılıb: “Hazırda Türkiyənin “Marmara trade” şikəti ilə yazışma mərhələsindəyik. Onlar sovet dövründən qalan zəhərin bir hissəsinin alınması üçün müraciət ediblər. Şirkət həmin zəhəri beynəlxalq laboratoriyada analizdən keçirəcək. Zəhərin nə dərəcədə yararlı olması barədə dəqiq məlumat aldıqdan sonra isə danışıqların ikinci mərhələsinə başlanılacaq”.
E.Yusifov qeyd edib ki, sovet dövründən Azərbaycana təxminən 20 kq ilan zəhəri miras qalıb. Bunu çox böyük rəqəm sayan institut direktoru bildirib ki, “Marmara trade” şikəti bu zəhərin 8-10 kq-nı almaq niyyətindədir.
Alim əlavə edib ki, əgər Türkiyə şirkəti ilə aparılan danışıqlar nəticəsində ixrac baş tutarsa, Zoologiya İnstitutu AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi və Rəyasət Heyəti qarşısında Azərbaycanda ilan zəhərinin sənaye məqsədi ilə istehsalının bərpası məsələsini qaldıracaq.

Azerbaijan can sell snakebone
The Turkish company “Marmara Trade” conducts negotiations with Azerbaijan about the export of the poison of the gurza snake, inherited by our country since the Soviet times.
This was reported by the director of the Institute of Zoology of ANAS, Ph.D in Physics and Mathematics, associate professor Elman Yusifov. The scientist said that, after the Soviet era, for the first time in the history of independent Azerbaijan, negotiations were begun on the export of snake venom: "At the moment, we are in the initial stage of negotiations with the Turkish firm Marmara trade". The company will carry out this poison through international laboratory analysis. After receiving the result of the degree of utility of the poison, a transition to the second stage of negotiations will be carried out".
E.Yusifov noted that, Azerbaijan inherited about 20 kg of snake from Soviet times. Director of the Institute, who believes that this is a very large figure, said that the company intends to buy 8-10 kg of this poison.
The scientist added that if the export starts with negotiations with the Turkish company, the Institute of Zoology will raise the issue of restoring the production of snake venom in Azerbaijan for industrial purposes before the Department of Medical Sciences of Biology of ANAS and the Presidium of ANAS.