Azərbaycan ilan zəhəri sata bilər
Türkiyənin “Marmara trade” şikəti ilə Azərbaycanda sovet dövründən miras qalan gürzə ilanının zəhərinin ixracı üçün danışıqlar aparılır.
Bu barədə məlumatı AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifov verib. Alim bildirib ki, sovet dövründən sonra – müstəqil Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq, ilan zəhərinin ixrac edilməsi üçün danışıqlara başlanılıb: “Hazırda Türkiyənin “Marmara trade” şikəti ilə yazışma mərhələsindəyik. Onlar sovet dövründən qalan zəhərin bir hissəsinin alınması üçün müraciət ediblər. Şirkət həmin zəhəri beynəlxalq laboratoriyada analizdən keçirəcək. Zəhərin nə dərəcədə yararlı olması barədə dəqiq məlumat aldıqdan sonra isə danışıqların ikinci mərhələsinə başlanılacaq”.
E.Yusifov qeyd edib ki, sovet dövründən Azərbaycana təxminən 20 kq ilan zəhəri miras qalıb. Bunu çox böyük rəqəm sayan institut direktoru bildirib ki, “Marmara trade” şikəti bu zəhərin 8-10 kq-nı almaq niyyətindədir.
Alim əlavə edib ki, əgər Türkiyə şirkəti ilə aparılan danışıqlar nəticəsində ixrac baş tutarsa, Zoologiya İnstitutu AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi və Rəyasət Heyəti qarşısında Azərbaycanda ilan zəhərinin sənaye məqsədi ilə istehsalının bərpası məsələsini qaldıracaq.

Азербайджан может продавать змеиный яд
Турецкая фирма «Мармара Трейд» ведёт переговоры с Азербайджаном об экспорте яда гюрзы, унаследованный нашей страной с советских времён.
Об этом сообщил директор Института зоологии НАНА, кандидат наук по физике и математике, доцент Эльман Юсифов. Учёный сказал, что после советской эпохи, впервые в истории независимого Азербайджана, были начаты переговоры об экспорте змеиного яда: «В настоящий момент мы находимся в начальной стадии переговоров с турецкой фирмой "Marmara trade". Компания проведёт этот яд через международный лабораторный анализ. После получения результата степени полезности яда, будет осуществлён переход ко второй стадии переговоров».
Э. Юсифов отметил, что Азербайджан унаследовал порядка 20 кг змеиного с советских времён. Директор института, который считает, что это очень большая цифра, сказал, что компания намерена купить 8-10 кг этого яда.
Учёный добавил, что если экспорт начнётся с переговоров с турецкой компанией, Институт зоологии поставит вопрос о восстановлении производства змеиного яда в Азербайджане в промышленных целях перед Отделом медицинских наук биологии  НАНА и Президиумом НАНА.