Azərbaycanlı alimlər İranda elmi ezamiyyətdə olublar
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavinləri - Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun (GEİ) direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) I Cərrahi xəstəliklər kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, GEİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehrac Abbasov və ATU-nun Xarici tələbələrlə iş üzrə dekanı, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Orxan İsayev İran İslam Respublikasında elmi ezamiyyətdə olublar.
İranın Təhsil, Mədəniyyət və Tədqiqat üzrə Akademik Mərkəzinin (TMTAM) dəvəti ilə baş tutan səfərdə Royan Sonsuzluq Mərkəzi, Royan Kök Hüceyrə Texnologiyası Şirkəti, Hüceyrə Texnologiyası Şirkəti və Bioloji Ehtiyatlar Mərkəzində görüşlər keçirilib, birgə tədqiqatların aparılması və müxtəlif istiqamətlərdə elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi müzakirə edilib.
TMTAM-ın rəhbərliyi ilə keçirilən görüşdə iki qurum arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, birgə qrant layihələrinin elan edilməsi, tələbə və tədqiqatçı mübadiləsinin aparılması məqsədilə anlaşma memorandumunun layihəsi hazırlanıb.
Daha sonra danışıqlar Royan Sonsuzluq Mərkəzi və Royan Kök Hüceyrə Texnologiyası Şirkətinin rəhbər heyəti ilə davam etdirilib. Royanın müxtəlif tədqiqat mərkəzlərində və klinikalarında aparılan işlər haqqında geniş məlumat verilib, müxtəlif istiqamətli laboratoriyalara və göbək ciyəsi bankına baxış keçirilib. Gələcəkdə Azərbaycanda da kök hüceyrəsi üzrə tədqiqatların genişləndirilməsi və birgə layihələrin həyata keçirilməsi müzakirə edilib.
Əməkdaşlığın davamlı aparılması məqsədilə AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu ilə Royan Kök Hüceyrə Texnologiyası Şirkəti arasında niyyət protokolu imzalanıb.
Bioloji Ehtiyatlar Mərkəzi və Hüceyrə Texnologiyası Şirkəti ilə keçirilən görüşlərdə isə ortaq elmi əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub, beynəlxalq layihələrdə iştirak və kadr hazırlığı məsələlərində birgə fəaliyyətlərlə bağlı razılıq əldə edilib.

Azerbaijani scientists have been in scientific work in Iran
Deputy secretaries of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) - Director of the Institute of Genetic Resources, corresponding member of ANAS Zeynal Akparov, head of the I Department of Surgical Diseases of Azerbaijan Medical University, corresponding member of ANAS Nuru Bayramov, Deputy Director for scientific affairs of DBMS, PhD in Biology Mehraj Abbasov and dean for work with foreign students of AMU, PhD in Medicine Orkhan Isayev - have visited the Iranian Islamic Republic.
Meetings were held at the Royan Infertility Center, the Royan Stem Cell Technology Company, the Cell Technology Company and the Center for Biological Resources, at the invitation of the Academic Center for Education, Culture and Research of Iran and were held discussions on joint research and scientific cooperation in various areas.
At the meeting held by the management of Academic Center for Education, Culture and Research of Iran, was developed a Memorandum of Understanding for student and research exchanges, as well as strengthening cooperation between the two organizations, and the announcement of joint project grants.
http://science.gov.az/news/open/8546
Then, continued the negotiations with the guidelines of the Royan Center for Infertility and the Royan Stem Cell Technology Company. Information on the work carried out in various centers of Royan was given, inspection of laboratories of various directions and a bank of the placenta was carried out. Discussions on strengthening stem cell research in Azerbaijan were held.
A protocol of intent was signed between the Institute of Genetic Resources of ANAS and Royan Cell Technology Company for the purpose of standing cooperation.
During the meetings with the Center for Biological Resources and the Company on Cell Technologies, the prospects for joint scientific cooperation were discussed, an agreement was reached on joint participation in international projects and training of personnel.