Türk dünyasından olan ölkələrin elmi mərkəzləri ilə əlaqələr genişlənir
AMEA Rəyasət Heyətində Tatarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Myakzyum Salahov, Başqırdıstan Respublikası Elmlər Akademiyasının prezidenti,  akademik Alfis Qayazov və Beynəlxalq Türk Akademiyasının daimi katibi Asxat Kesikbayev ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonaqlara rəhbərlik etdiyi elmi qurumun yaranma tarixi və burada aparılan müasir tədqiqatlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, 70 ildən artıqdır fəaliyyət göstərən AMEA bu müddət ərzində Azərbaycan və dünya elminə mühüm töhfələr verib, bir sıra nailiyyətlərə imza atıb. Hazırda akademiyada dünya elminin çağırışlarına cavab verən, prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır, innovativ layihələr həyata keçirilir.
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı (YT Park) haqqında məlumat verən alim Parkın yaradılmasında əsas məqsədin iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, elmi tədqiqatların aparılmasına və s. dövlət dəstəyini daha da artırmaqdan ibarət olduğunu söyləyib. O, son zamanlar YT Parkda kənd təsərrüfatı, müdafiə təyinatlı sahələr və digər istiqamətlərdə bir sıra mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edib.
Qonaqlara rəhbərlik etdiyi elm ocağında ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən etibarən təşkil olunan magistratura pilləsi barədə məlumat verən akademik A.Əlizadə bugünədək 200-dən çox magistrantın AMEA-da təhsil aldığını deyib. O, magistraturanın təşkilində əsas məqsədin gənc tədqiqatçıları elmə cəlb etməkdən ibarət olduğunu bildirib.
Alim akademiyada informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) inkişafı ilə bağlı görülən işlərdən danışıb. AMEA rəhbəri bu sahə üzrə yüksəkixtisaslı, böyük elmi-praktiki təcrübəyə malik, innovativ təfəkkürlü kadrların yetişdirilməsinin qarşıda duran əsas hədəflərdən olduğunu deyib.
AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrindən söz açan A.Əlizadə vurğulayıb ki, rəhbərlik etdiyi qurum bir çox Avropa ölkəsinin elmi müəssisə və təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq edir, kadr və təcrübə mübadiləsi aparır.
Sonra çıxış edən Tatarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik M.Salahov AMEA-da həyata keçirilən tədbirləri və aparılan multidissiplinar tədqiqatları yüksək qiymətləndirib. O, AMEA ilə müvafiq sahələrdə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını qeyd edərək, azərbaycanlı alimlərlə birgə elmi tədqiqatların aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik M.Salahov İT, rəqəmsal iqtisadiyyat, riyaziyyat, geologiya, geofizika kimi sahələrdə azərbaycanlı alimlərin təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədilə onları Tatarıstan Elmlər Akademiyasında elmi mühazirələr oxumağa dəvət edib.
Görüşdə, həmçinin  Tatarıstan Elmlər Akademiyası, Başqırdıstan Respublikası Elmlər Akademiyası və Beynəlxalq Türk Akademiyası arasında çoxtərəfli əməkdaşlıq əlqələrinin təşkili və inkişafına dair müzakirələr aparılıb, bir sıra təkliflər irəli sürülüb, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İbrahim Quliyevİsa Həbibbəyli, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayea da iştirak ediblər.

Relations with scientific centers of the Turkic world expand
Presidium of ANAS held a meeting with the President of the Tatarstan Academy of Sciences, academician Myakzyum Salakhov, President of the Academy of Sciences of the Republic of Bashkortostan, Academician Alfis Gayazov and Permanent Secretary of the International Turkic Academy Askhat Kesikbayev.
At the meeting ANAS President, academician Akif Alizadeh informed the guests about the history of the scientific structure headed by him and the ongoing research held there. He said that, Azerbaijan National Academy of Sciences, which has a 70th history, made a significant contribution to the development of national and world science and achieved certain successes. Currently, Academy conducts research in the priority scientific areas that meet the requirements of world science, carries out innovative projects.
Informing about the High Technologies Park of ANAS, the scientist brought to attention that the main goal of the Park is to increase the state support aimed at sustainable development and strengthening the competitiveness of the economy, the expansion of innovative and high-tech areas, and the conduct of scientific research. He also stressed that, recently a number of important works in the field of agriculture, defense and other directions were carried out in the Park.
Told about the creation of the master's program in ANAS in 2015, academician A.Alizadeh said that, more than 200 undergraduates receive education in the academic magistracy. He added that, the main goal of the magistracy in the academy is to attract young scientists to science.
Then, the scientist told about the work done at the Academy in the field of the development of information and communication technologies (ICT). The head of ANAS noted that, the training of highly qualified personnel with scientific and practical experience in this field is one of the main goals.
Speaking about the international ties of ANAS, A. Alizadeh said that, the scientific center that he leads supports close cooperation with scientific institutions and organizations of many European countries, exchanges staff and experience.
Then, President of the Tatarstan Academy of Sciences of the Republic, academician M.Salakhov highly appreciated the activities carried out in ANAS and interdisciplinary research. Expressing interest in cooperation with ANAS in the relevant fields, he noted the expediency of carrying out scientific research with the participation of Azerbaijani scientists.
In order to study the experience of Azerbaijani scientists in the field of information technology, digital economy, mathematics, geology and geophysics, academician M.Salakhov invited scientists to read scientific lectures at the Tatarstan Academy of Sciences.
The meeting also held discussions in connection with the organization and development of multilateral cooperation between the Tatarstan Academy of Sciences of the Republic, Academy of Sciences of the Republic of Bashkortostan and the International Turkic Academy.
Vice-presidents of ANAS, academicians Ibrahim Guliyev, Isa Habibbeyli, academician-secretary of ANAS, academician Rasim Alguliyev, head of the Office of International Relations of the Presidium, Ph.D. in Biology Esmira Alirzaeva attended the meeting.