Türk dünyasından olan ölkələrin elmi mərkəzləri ilə əlaqələr genişlənir
AMEA Rəyasət Heyətində Tatarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Myakzyum Salahov, Başqırdıstan Respublikası Elmlər Akademiyasının prezidenti,  akademik Alfis Qayazov və Beynəlxalq Türk Akademiyasının daimi katibi Asxat Kesikbayev ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonaqlara rəhbərlik etdiyi elmi qurumun yaranma tarixi və burada aparılan müasir tədqiqatlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, 70 ildən artıqdır fəaliyyət göstərən AMEA bu müddət ərzində Azərbaycan və dünya elminə mühüm töhfələr verib, bir sıra nailiyyətlərə imza atıb. Hazırda akademiyada dünya elminin çağırışlarına cavab verən, prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır, innovativ layihələr həyata keçirilir.
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı (YT Park) haqqında məlumat verən alim Parkın yaradılmasında əsas məqsədin iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, elmi tədqiqatların aparılmasına və s. dövlət dəstəyini daha da artırmaqdan ibarət olduğunu söyləyib. O, son zamanlar YT Parkda kənd təsərrüfatı, müdafiə təyinatlı sahələr və digər istiqamətlərdə bir sıra mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edib.
Qonaqlara rəhbərlik etdiyi elm ocağında ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən etibarən təşkil olunan magistratura pilləsi barədə məlumat verən akademik A.Əlizadə bugünədək 200-dən çox magistrantın AMEA-da təhsil aldığını deyib. O, magistraturanın təşkilində əsas məqsədin gənc tədqiqatçıları elmə cəlb etməkdən ibarət olduğunu bildirib.
Alim akademiyada informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) inkişafı ilə bağlı görülən işlərdən danışıb. AMEA rəhbəri bu sahə üzrə yüksəkixtisaslı, böyük elmi-praktiki təcrübəyə malik, innovativ təfəkkürlü kadrların yetişdirilməsinin qarşıda duran əsas hədəflərdən olduğunu deyib.
AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrindən söz açan A.Əlizadə vurğulayıb ki, rəhbərlik etdiyi qurum bir çox Avropa ölkəsinin elmi müəssisə və təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq edir, kadr və təcrübə mübadiləsi aparır.
Sonra çıxış edən Tatarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik M.Salahov AMEA-da həyata keçirilən tədbirləri və aparılan multidissiplinar tədqiqatları yüksək qiymətləndirib. O, AMEA ilə müvafiq sahələrdə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını qeyd edərək, azərbaycanlı alimlərlə birgə elmi tədqiqatların aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik M.Salahov İT, rəqəmsal iqtisadiyyat, riyaziyyat, geologiya, geofizika kimi sahələrdə azərbaycanlı alimlərin təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədilə onları Tatarıstan Elmlər Akademiyasında elmi mühazirələr oxumağa dəvət edib.
Görüşdə, həmçinin  Tatarıstan Elmlər Akademiyası, Başqırdıstan Respublikası Elmlər Akademiyası və Beynəlxalq Türk Akademiyası arasında çoxtərəfli əməkdaşlıq əlqələrinin təşkili və inkişafına dair müzakirələr aparılıb, bir sıra təkliflər irəli sürülüb, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İbrahim Quliyevİsa Həbibbəyli, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayea da iştirak ediblər.

Расширяются связи с научными центрами тюркского мира
В Президиуме НАНА состоялась встреча с Президентом Академии наук Республики Татарстан, академиком Мякзюмом Салаховым, Президентом Академии наук Республики Башкортостан, академиком Алфисом Гаязовым и постоянным секретарем Международной тюркской академии Асхатом Кесикбаевым.
На встрече президент НАНА, академик Акиф Ализаде проинформировал гостей об истории возглавляемой им научной структуры и проводимых здесь современных исследованиях. Он сказал, что обладающая 70-летней историей Национальная академия наук Азербайджана внесла значительный вклад в развитие отечественной и мировой науки и добилась определенных успехов. В настоящее время академия проводит исследования в отвечающих требованиям мировой науки приоритетных научных направлениях, осуществляет инновационные проекты.
Проинформировав о Парке высоких технологий НАНА, ученый довел до внимания, что основной целью создания Парка ВТ является повышение государственной поддержки, направленной на устойчивое развитие и усиление конкурентоспособности экономики, расширение инновационных и высокотехнологических областей, проведение научных исследований. Он также подчеркнул, что в последнее время в Парке ВТ был проведен ряд важных работ в области сельского хозяйства, обороны и других направлениях.
Рассказав о создании в 2015 году магистратуры НАНА, академик А.Ализаде сообщил, что в академической магистратуре получают образование более 200 магистрантов. Он добавил, что главной целью учреждения магистратуры в академии является привлечение молодых ученых в науку.
Далее ученый рассказал о работе, проделанной в академии в области развития информационно-коммуникационных технологий (ИКТ). Глава НАНА сказал, что подготовка высококвалифицированных кадров, обладающих научно-практическим опытом в этой области, является одной из основных целей.
Говоря о международных связях НАНА, А.Ализаде сказал, что руководимый им очаг науки поддерживает тесное сотрудничество с научными учреждениями и организациями многих европейских стран, обменивается сотрудниками и опытом.
Выступивший затем президент Академии наук Республики Татарстан, академик М.Салахов высоко оценил осуществляемую в НАНА деятельность и междисциплинарные исследования. Выразив заинтересованность в сотрудничестве с НАНА в соответствующих областях, он отметил целесообразность проведения научных исследований с участием азербайджанских ученых.
В целях изучения опыта азербайджанских ученых в области информационных технологий, цифровой экономики, математики, геологии и геофизики академик М.Салахов пригласил их читать научные лекции в Академии наук Татарстана.
На встрече также были проведены обсуждения в связи с организацией и развитием многостороннего сотрудничества между Академией наук Республики Татарстан, Академией наук Республики Башкортостан и Международной тюркской академией, были выдвинуты предложения и приняты соответствующие решения.
На встрече приняли участие вице-президенты НАНА, академики Ибрагим Гулиев, Иса Габиббейли, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев, начальник Управления международных связей аппарата Президиума, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева.