Bu il yay fəsli Azərbaycana iyunun 21-i Bakı vaxtı ilə saat 14:07-də gələcək
Bu il martın 20-də Bakı vaxtı ilə saat 20:15-dən ölkəmizə qədəm qoyan yaz fəsli iyunun 21-də saat 14:07-dən etibarən yay fəsli ilə əvəz olunacaq.
AMEA Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Xıdır Mikayılovdan aldığımız məlumata görə, həmin vaxt yay Günəş qarşıdurması anı adlanır.
Alim bildirib ki, yay fəslinin gəldiyi 21 iyun tarixində Şimal yarımkürəsində ən uzun gündüz (14 saat 43 dəqiqə) və ən qısa gecə yaşanacaq. Cənub yarımkürəsində isə bu gün, əksinə olaraq ən qısa gündüz, ən uzun gecə qeydə alınacaq. İyunun 22-dən etibarən isə gündüzlər qısalmağa, gecələr isə uzanmağa başlayacaq. Bu proses 21 sentyabr tarixinədək davam edəcək.
Qeyd edək ki,  bu il Azərbaycanda payız fəsli sentyabrın 23-də Bakı vaxtı ilə saat 05:54-də (payız gecə-gündüz bərabərliyi), qış isə dekabrın 22-si saat 02:22-də (qış Günəş qarşıdurması anı) başlanacaq.

Лето в этом году в Азербайджане наступит 21 июня в 14.07
Как сообщил заместитель директора Шамахинской астрофизической обсерватории  НАНА, доктор философии по физике Хыдыр Микаилов, в этом году лето в Азербайджане наступит 21 июня в 14:07 по бакинскому времени. Это считается моментом летнего солнцестояния.
Ученый отметил, что 21 июня в северном полушарии будет самый длинный день (14 часов 43 минуты) и самая короткая ночь. В южном полушарии напротив, будет самый короткий день и самая длинная ночь. С 22 июня дни станут короче, ночи длиннее. Этот процесс продолжится до 21 сентября.
Отметим, что осень в этом году в Азербайджане наступит 23 сентября в 05.54 по бакинскому времени (осеннее равноденствие), а зима - 22 декабря в 02.22 (момент зимнего солнцестояния).