Bu il yay fəsli Azərbaycana iyunun 21-i Bakı vaxtı ilə saat 14:07-də gələcək
Bu il martın 20-də Bakı vaxtı ilə saat 20:15-dən ölkəmizə qədəm qoyan yaz fəsli iyunun 21-də saat 14:07-dən etibarən yay fəsli ilə əvəz olunacaq.
AMEA Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Xıdır Mikayılovdan aldığımız məlumata görə, həmin vaxt yay Günəş qarşıdurması anı adlanır.
Alim bildirib ki, yay fəslinin gəldiyi 21 iyun tarixində Şimal yarımkürəsində ən uzun gündüz (14 saat 43 dəqiqə) və ən qısa gecə yaşanacaq. Cənub yarımkürəsində isə bu gün, əksinə olaraq ən qısa gündüz, ən uzun gecə qeydə alınacaq. İyunun 22-dən etibarən isə gündüzlər qısalmağa, gecələr isə uzanmağa başlayacaq. Bu proses 21 sentyabr tarixinədək davam edəcək.
Qeyd edək ki,  bu il Azərbaycanda payız fəsli sentyabrın 23-də Bakı vaxtı ilə saat 05:54-də (payız gecə-gündüz bərabərliyi), qış isə dekabrın 22-si saat 02:22-də (qış Günəş qarşıdurması anı) başlanacaq.

Summer comes to Azerbaijan on June 21 at 14.07
According to Deputy Director of ANAS Shamakhi Astrophysics Observatory after N.Tusi, PhD in Physics Khidir Mikayilov, this summer comes to Azerbaijan on June 21, at 14.07 Baku time. It is considered the moment of a summer solstice.
The scientist noted that, on June 21 in the northern hemisphere there will be the longest day (14 hours 43 minutes) and the shortest night. In the southern hemisphere on the contrary, there will be the shortest day and the longest night. From June 22, the days will be shorter, the nights are longer. This process will continue till September 21.
It should be noted that, autumn this year in Azerbaijan will come on September 23 at 05.54 Baku time (autumn equinox), and winter on December 22 at 02.22 (the time of the winter solstice).