Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri Zoologiya İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər
AMEA-nın Zoologiya İnstitutu ilə Bakı Dövlət Universiteti (BDU) arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumuna əsasən BDU-nun Biologiya fakültəsinin 19 nəfərdən ibarət bakalavr heyəti 2 ay müddətində Zoologiya İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər.
Hazırda tələbələr institutun Tətbiqi Zoologiya Mərkəzində elmi istehsalat təcrübəsi keçirlər. Mərkəzin böyük elmi işçisi, biologiya üzrə, fəlsəfə doktoru İlhamə Səfərova tələbələrə həşəratın anatomiya və fiziologiyası, qərzəkli meyvə bitkilərinin zərərvericiləri və laboratoriya şəraitində (termostatlarda) bəslənilən digər növlər haqqında elmi-metodik məlumatlar verib.
Mərkəzin kiçik elmi işçisi Rəfiqə Əliyeva Respublikada mövcud olan bal arıları, onların biologiyası, xəstəlikləri və onların yaranma səbəbləri haqqında tələbələrə geniş məlumat verməklə yanaşı, arı xəstəliklərinin diaqnostik əlamətlərini işıq mikroskopu vasitəsilə əyani olaraq göstərib.
Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin kiçik elmi işçiləri Ləman Dadaşova və İsmayıl Mikayılzadə laboratoriyada bəslənilən və çoxaldılan tibb zəlisi (Hirudo orientalis), onun morfoloji və bioloji xüsusiyyətləri, zəlinin müxtəlif rejimlərdə inkişafı və qidalanması, eyni zamanda onların çoxaldılma üsullarından ətraflı məlumat verməklə yanaşı, prosesləri əyani olaraq tələbələrə izah ediblər.
Mərkəzin aparıcı elmi işçisi Əli Məmmədov tələbələrə riyazi modelləşdirmə, onun biologiyaya tətbiqi barədə söhbətlər aparmaqla yanaşı, Mərkəzdə aparılan belə tədqiqatlar və onların əhəmiyyəti barədə tələbələrə geniş məlumatlar verib.

Студенты Бакинского Государственного Университета проходят производственную практику в Институте Зоологии
Согласно меморандуму о сотрудничестве, подписанного между Бакинским Государственным Университетом (БГУ) и Институтом Зоологии НАНА студенты биологического факультета БГУ из 19 человек в течение 2 месяцев проходят производственную практику в Институте Зоологии.
В настоящее время студенты проходят научную производственную практику в Центре Прикладной Зоологии Института Зоологии. Старший научный сотрудник Центра, кандидат биологических наук Ильхама Сафарова дала студентам научно-методическую информацию по анатомии и физиологии насекомых, о вредителях еловых плодов, а также о других видах, содержащихся в лабораторных условиях (в термостатах).
Младший научный сотрудник Центра Рафига Алиева предоставила обширную информацию о медоносных пчелах, присутствующих в Республике, их биологии, заболеваниях и причинах их возникновения, а также с помощью светового микроскопа наглядно показала диагностические признаки болезней пчел.
Младшие научные сотрудники Центра Прикладной Зоологии Ляман Дадашова и Исмайыл Микайылзаде проинформировали о выращивании и размножении медицинской пиявки (Hirudo orientalis) в лаборатории, об особенностях ее морфологического и биологического свойств, аспекты различных режимов развития и кормления пиявки, о методах увеличения их численности, а также наглядно объяснили все эти процессы.
Ведущий научный сотрудник Центра Али Мамедов, рассказывая студентам о математическом моделировании и применение ее в биологии, показал о значимости этого метода в научных исследованиях, проводящихся в Центре.