Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri Zoologiya İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər
AMEA-nın Zoologiya İnstitutu ilə Bakı Dövlət Universiteti (BDU) arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumuna əsasən BDU-nun Biologiya fakültəsinin 19 nəfərdən ibarət bakalavr heyəti 2 ay müddətində Zoologiya İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər.
Hazırda tələbələr institutun Tətbiqi Zoologiya Mərkəzində elmi istehsalat təcrübəsi keçirlər. Mərkəzin böyük elmi işçisi, biologiya üzrə, fəlsəfə doktoru İlhamə Səfərova tələbələrə həşəratın anatomiya və fiziologiyası, qərzəkli meyvə bitkilərinin zərərvericiləri və laboratoriya şəraitində (termostatlarda) bəslənilən digər növlər haqqında elmi-metodik məlumatlar verib.
Mərkəzin kiçik elmi işçisi Rəfiqə Əliyeva Respublikada mövcud olan bal arıları, onların biologiyası, xəstəlikləri və onların yaranma səbəbləri haqqında tələbələrə geniş məlumat verməklə yanaşı, arı xəstəliklərinin diaqnostik əlamətlərini işıq mikroskopu vasitəsilə əyani olaraq göstərib.
Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin kiçik elmi işçiləri Ləman Dadaşova və İsmayıl Mikayılzadə laboratoriyada bəslənilən və çoxaldılan tibb zəlisi (Hirudo orientalis), onun morfoloji və bioloji xüsusiyyətləri, zəlinin müxtəlif rejimlərdə inkişafı və qidalanması, eyni zamanda onların çoxaldılma üsullarından ətraflı məlumat verməklə yanaşı, prosesləri əyani olaraq tələbələrə izah ediblər.
Mərkəzin aparıcı elmi işçisi Əli Məmmədov tələbələrə riyazi modelləşdirmə, onun biologiyaya tətbiqi barədə söhbətlər aparmaqla yanaşı, Mərkəzdə aparılan belə tədqiqatlar və onların əhəmiyyəti barədə tələbələrə geniş məlumatlar verib.

Students of Baku State University are going to practice at the Institute of Zoology
According to the Memorandum of Understanding between the Institute of Zoology of ANAS and Baku State University (BSU), a bachelor's degree consisting of 19 members of the Biological Faculty of BSU is going to practice at the Institute of Zoology for 2 months.
At present, students are going to practice scientific production at the Applied Zoology Center of the Institute. Senior Research Fellow, PhD in Biology Dr. Ilhama Safarova provided students with scientific and methodological information on anatomy and physiology of insects, pests of spruce fruits and other types of laboratory conditions (thermostats).
Rafiga Aliyeva, a small scientific worker of the Center, provided extensive information about the honey bees presented in the Republic, their biology, diseases and causes of their occurrence, as well as diagnostic signs of bee diseases through a light microscope.
Laman Dadashova and Ismayil Mikayilzade, the laboratory assistant of the Applied Zoology Center explained the processes in the laboratory as well as the process of visualization of processes, including its morphological and biological characteristics, its development and nutrition in different regimes.
The leading scientific worker of the Center, Ali Mammadov, told the students about the mathematical modeling, its application to biology, as well as about the researches and their importance in the Center.