Botanika İnstitutunun alimləri Belarusda keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
Belarus Elmlər Akademiyasının (BEA) Fiziologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Minsk şəhərində “Fundamental elmlər tibbdə” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə ölkəmizi Botanika İnstitutunun Hüceyrə biofizikası laboratoriyasının əməkdaşları - AMEA-nın müxbir üzvü Xəlil Qasımov, b.ü.f.d. Arifə Bağırova və b.ü.f.d. Gülnar Sultanova təmsil ediblər.
X.Qasımov konfransda “Makrolid polien antibiotiklərin immunstimullaşdırıcı və şişlərə qarşı effekti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Səfər çərçivəsində alimlər, həmçinin Fiziologiya İnstitutunun Hüceyrə texnologiyası laboratoriyasında müştərək təcrübələr aparıb və polien antibiotiklərin klonogen şiş hüceyrələrinə təsirini öyrəniblər.

Азербайджанские ученые приняли участие в международной конференции в Беларуси
В Минске при организационной поддержке Института физиологии Академии наук Беларуси прошла международная научная конференция под названием «Фундаментальные науки в медицине».
Нашу страну на мероприятии представляли сотрудники Лаборатории клеточной биофизики Института ботаники - член-корреспондент НАНА Халил Гасымов, доктор философии по биологии Арифа Багирова и доктор философии по биологии Гюльнар Султанова.
На конференции Х.Гасымов выступил с докладом на тему «Иммуностимулирующий и противоопухлевый эффект макролидных полиэнных антибиотиков».
В рамках визита ученые также провели совместные эксперименты в Лаборатории клеточной технологии Института физиологии и изучили влияние полиэнных антибиотиков на клоногенные опухлевые клетки.