AMEA-nın vitse-prezidenti və iki elmi bölmənin akademik-katibi vəzifələrinə seçkilərin nəticələri açıqlanıb
Mayın 2-də AMEA-nın vitse-prezidenti və İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifələrinə seçkilər keçirilib.
Səsvermənin nəticələrinə görə akademik Dilqəm Tağıyev AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Nərgiz Axundova İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov isə Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi vəzifələrinə seçiliblər.

The results of elections on the post of ANAS Vice-President and Academician-Secretary of two scientific departments published
On May 2, elections were held for the post of ANAS Vice-President and Academician-Secretary of the Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences and the Department of Social Sciences.
According to the results of voting, Academician Dilgam Tagiyev was elected as Vice-President of ANAS, Academician Nargiz Akhundova - Academician-Secretary of the Department of Social Sciences, Academician Nazim Mammadov - Academician-Secretary of the Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences.