AMEA-nın Alimlər Evində görkəmli yazıçı və alim Kamal Abdullayevlə görüş keçirildi
Fevralın 3-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Alimlər Evinin təşkilatçılığı ilə görkəmli yazıçı və ictimai xadim, dilşünas, ədəbiyyatşünas, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayevlə görüş keçirildi.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları akademik Kamal Abdullayevin əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış oldular. Sərgidə alimin müəllifi olduğu kitablarla yanaşı, haqqında yazılmış monaqrafiyalar və dövri mətbuat yazıları da nümayiş etdirildi.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Alimlər Evində müxtəlif tədbirlərin keçirildiyini söylədi. Görkəmli yazıçı və ictimai xadim Kamal Abdullayevin zəngin elmi və ədəbi yaradıcılığından, səmərəli ictimai fəaliyyətindən danışan akademik İ.Həbibbəyli alimin “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı ilə bağlı araşdırmalarından, Azərbaycan dilçilik elminin nəzəri məsələlərinə dair tədqiqatlarından söz açdı.
Kamal Abdullayev yaradıcılığına böyük marağın olduğunu qeyd edən AMEA-nın vitse-prezidenti onun əsərlərinin rus, fransız, ingilis, türk, gürcü, portuqal, yapon və başqa dillərə tərcümə edildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra akademik Kamal Abdullayev elmi və ədəbi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, həmçinin müxtəlif janrda yazdığı bədii əsərləri barədə məlumat verdi. Məqsədyönlü fəaliyyət nəticəsində multikulturalizmin bu gün ölkəmizdə dövlət siyasəti səviyyəsinə qaldırıldığını deyən K.Abdullayev hələ ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanda yaşayan xalqların dillərinin qorunması, mədəniyyətlərinin inkişafı istiqamətində böyük işlər görüldüyünü söylədi.
Akademik Kamal Abdulla diqqətə çatdırdı ki, dövlətimizin başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2017-ci ilin Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsini “Multikulturalizm İli”nin məntiqi davamı hesab etmək olar. İslam həmrəyliyi Azərbaycandakı multikultural mühitin özlüyündə təbii bir davamıdır. Bu istiqamətdə yeni hədəflər gələcəkdə Azərbaycan mədəniyyətinin də yeni müstəvidə özünü göstərməsinə gətirib çıxaracaq.
Daha sonra Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov çıxış edərək yazıçının yaradıcılığında fəlsəfi dünyagörüş, humanizmi müdafiə meyilləri, Azərbaycanda multikulturalizm fəlsəfəsinin inkişafına müstəsna xidmətlərindən danışdı.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün NağısoyluMemarlıq və İncəsənət İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Kübra Əliyeva, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnarə Qaragözova və başqaları çıxış edərək akademik Kamal Abdullayevin Azərbaycan dilinin sintaksisinə dair elmi araşdırmalarından, umumilikdə dilimizin və mədəniyyətimizin təbliği ilə bağlı gördüyü işlərdən söz açdılar.
Sonda K.Abdullayev görüş iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırdı.
Tədbir çərçivəsində görkəmli yazıçının həyat və yaradıcılığından bəhs edən film də nümayiş etdirildi.

On February 3, by the organization of ANAS Scientists’ House of Central Scietific Library was held a meeting with the State Advisor of the Azerbaijan Republic on the ethnic, multiculturalism and religious issues, Doctor of philological sciences, writer-publicist, Academician Kamal Abdullayev.
The meeting was organized an exhibition of books Academician Kamal Abdullayev. Along with the books, the author of which is a scientist, the exhibition also showcased the monograph dedicated to him and the materials of the periodical press.
Opening the event, the Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli stressed the importance of the meeting, spoke about the scientific activities and a rich literary creativity Kamal Abdullayev. Noting the great interest in the work of the writer, Academician Isa Habibbeyli added that his works have been translated into Russian, French, English, Turkish, Georgian, Portuguese, Japanese and other languages.
Then Academician Kamal Abdullayev spoke about the main directions of his scientific and literary activities, related research saga "Kitabi Dede Gorgud", researches in the field of theoretical issues of national linguistics and literary works written by him in various genres.
Noting that as a result of targeted actions multiculturalism today raised to the level of state policy in the country, Academician Kamal Abdullayev added that even in the period of national leader Heydar Aliyev held extensive measures aimed at protecting the language of the peoples living in Azerbaijan, development of their cultures. He added that President Ilham Aliyev, who took as the basis of its political activity of the national leader line continues this tradition and introduce the world to the values of multiculturalism Azerbaijan. At the same time, to the fore, he deduces the conditions due to which Azerbaijan will be able to effectively use the results of multicultural processes occurring in the world.
Kamal Abdullayev spoke about the activities aimed at the promotion and propaganda of Azerbaijani multiculturalism, which is carried out as the Baku international center of multiculturalism and ANAS, universities, various ministries and organizations.
Then the director of the Institute of Folklore of ANAS, corresponding member of ANAS Mukhtar Imanov, who spoke about the philosophical outlook of Kamal Abdullayev and humanistic ideas in his work, the exceptional merits of the scientist in the development of the philosophy of multiculturalism in Azerbaijan.
The event was also made by an employee of the Institute of Literature named after Nizami of ANAS, writer and critic Elnara Garagozova, director of the Institute of Linguistics named after Nasimi, corresponding member of ANAS Mohsun Naghisoylu and others who shared their thoughts about the writer Kamal Abdullayev.