Elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasında düzgün metodoloji prinsiplərin seçiminə xüsusi diqqət ayrılmalıdır
AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunda tətbiqi siyasi tədqiqatların nəzəri-metodoloji əsaslarına həsr olunan növbəti elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, t.e.d., prof. Musa Qasımlı ictimai elmlər üzrə tədqiqatçıların elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasında düzgün metodoloji prinsiplərin seçiminə xüsusi diqqət ayırmalarının əhəmiyyətini vurğulayıb. Alim bildirib ki, siyasi araşdırmaların səviyyəsini artırmaq üçün tədqiqatçılar müasir standartlara uyğun gələn biliklərə və dünyagörüşünə, təhlil bacarığına yiyələnməlidirlər.
İnstitut əməkdaşlarının müvafiq sahə üzrə tədqiqatlarının səmərəliliyini artırmaq baxımından faydalı olan seminarda iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

Следует уделять особое внимание выбору правильных методологических принципов в проведении научно-исследовательских работ
В Институте кавказоведения НАНА состоялся очередной научный семинар, посвященный теоретико-методологическим основам прикладных политических исследований.
Выступивший на мероприятии директор института, д.и.н., профессор Муса Гасымлы подчеркнул значение удаления особого внимания выбору правильных методологических принципов в проведении научно-исследовательских работ по общественным наукам. Ученый отметил, что для повышения уровня политических исследований исследователи должны осваивать знания, кругозор и умение анализа в соответствии с современными стандартами.