“AMEA-nın professoru” elmi adı təsis edilib
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “AMEA-nın professoru” elmi adının təsis edilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə alimlərin elmi, elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyətinin layiqincə qiymətləndirilməsi, onların əməyinin stimullaşdırılmasının son illər Akademiyada aparılan çoxşaxəli islahatların tərkib hissəsi olduğunu bildirib. Akademik bu istiqamətdə bir sıra tədbirlərin həyata keçirildiyini, yeni fəxri ad, diplom və mükafatların təsis edildiyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri “Akademik professor” elmi adının təsis edilməsinin beynəlxalq təcrübəyə əsaslandığını və yüksək elmi nailiyyətlər əldə etmiş alimlərin əməyinin stimullaşdırılması məqsədi daşıdığını söyləyib.
İclasda milli və beynəlxalq səviyyədə mühüm nailiyyətlər əldə etmiş, uzun illər ərzində AMEA-nın əsas funksiya və vəzifələrinin həyata keçirilməsində xüsusi xidmətlər göstərmiş Azərbaycan alimlərinin əməyinin qiymətləndirilməsi məqsədilə “AMEA-nın professoru” elmi adının təsis edilməsi haqqında qərar qəbul edilib. Elmi adın Əsasnaməsinin hazırlanması üçün İşçi qrupu yaradılıb.

Учреждено ученое звание «Профессор НАНА»
Сегодня на заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана был рассмотрен вопрос об учреждении ученого звания «Профессор НАНА».
В своем выступлении президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что составной частью разносторонних реформ, проводимых в последние годы в НАНА, является достойное оценивание научной, научно-организационной и научно-педагогической деятельности ученых, стимулирование их труда. Академик подчеркнул, что в данной сфере проведены некоторые мероприятия, учреждены новые почетные звания, дипломы и награды.
Руководитель НАНА отметил, что учреждение ученого звания «Профессор НАНА» основывается на международном опыте. Целью является стимулирование труда ученых, имеющих высокие научные достижения.
На заседании было принято постановление об учреждении ученого звания «Профессор НАНА», целью которого является оценивание труда ученых Азербайджана, имеющих важные достижения национального и международного уровня, особые заслуги в осуществлении основных функций и задач НАНА в течение долгих лет. Была создана Рабочая группа для подготовки Положения об ученом звании.