II Azərbaycan Elm Festivalı öz işinə başlayıb
Oktyabrın 31-də AMEA-nın təşəbbüsü ilə keçirilən II Azərbaycan Elm Festivalının açılış mərasimi olub.
Festival UNESCO, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə reallaşdırılıb.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabana gələrək, xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.
AMEA-nın Əsas binasında təşkil olunmuş tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə II Azərbaycan Elm Festivalının ölkəmiz və elmimiz üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyib. Bildirib ki, tədbirin əsas məqsədi elmimizin bugünkü nailiyyətlərini geniş ictimaiyyətə tanıtmaq, müasir elmi bilikləri təbliğ etmək, gəncləri elmi fəaliyyətə cəlb etməklə elmi-tədqiqat işlərinə marağı artırmaqdır. Həmçinin festival ictimaiyyətin elm sahəsində əldə olunmuş yeniliklərlə tanış edilməsi, elm və cəmiyyət arasında dialoqun yaradılması baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir.
AMEA rəhbəri elmimizin uğurlarının nümayiş olunduğu festivalda akademiyanın bütün elmi müəssisə və təşkilatları ilə yanaşı, bir sıra ali və orta təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin də iştirak etdiyini söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, festival öz işinə noyabrın 1-də Naxçıvanda, noyabrın 2-də Sumqayıtda, noyabrın 4-də Şəkidə və noyabrın 5-də Gəncədə davam edəcək.
2014-cü ildə keçirilmiş I Elm Festivalında 15 mindən artıq insanın iştirak etdiyini xatırladan akademik A.Əlizadə qeyd edib ki, bu dəfəki tədbir miqyasına və məzmununa görə fərqlidir və bura qatılanların sayının 50 minə çatacağı gözlənilir.
A.Əlizadə ölkəmizdə elmin və təhsilin inkişafına göstərilən xüsusi dövlət qayğısından, alimlərimizin əldə etdiyi uğurlu elmi tədqiqatların əhəmiyyətindən, gənc alimlərə yaradılan şəraitdən də danışıb. O, AMEA-nın bir sıra dövlət qurumları ilə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyətini qeyd edib.
AMEA rəhbəri bu gün AMEA-nın infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi istiqamətində kompleks tədbirlərin görüldüyünü vurğulayaraq bildirib ki, rəhbərlik etdiyi elm ocağında islahat yönümlü hədəflər 2020-ci ilə qədər davam edəcək.
Alim Akademiyada magistratura təhsilinin artıq 2 ildir ki, həyata keçirildiyini və hazırda 75 magistrantın təhsil aldığını diqqətə çatdırıb.  O, müasir dövrdə elm sahəsində gənc kadrların hazırlanması, onların düzgün istiqamətləndirilməsi və bütün sferalarda fəaliyyətlərinin artırılmasına dəstək göstərməyin son dərəcə vacib olduğunu qeyd edib. Bütün alim və mütəxəssisləri bu prosesdə fəal iştirak etməyə çağırıb.
Sonra çıxış edən AR Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov müstəqil Azərbaycanın 25 il ərzində elm və ali təhsil sahəsində keçdiyi yoldan söz açıb. O, müstəqillik illərində ölkəmizdə təhsil sisteminin sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayaraq ali təhsil müəssisələrinə qəbul olunanların sayının 2016-cı ildə 1990-ci ilə nisbətdə 2 dəfədən çox artdığını diqqətə çatdırıb.
“Azərbaycanda elm və təhsilin dövlət siyasətinin prioritet istiqamətləri olduğunu 2016-cı ildə qəbul olunmuş “Elm haqqında” Qanun təsdiqləyir”, - deyə bildirən nazir Qanunda ali təhsil müəssisələri üçün yeni “tədqiqat universiteti” statusunun müəyyənləşdirildiyini qeyd edib. Bildirib ki, bu, ali məktəblərimizin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması və onların qarşısında qoyulan yeni tələblərlə bağlıdır.
M.Cabbarovun sözlərinə görə, Təhsil Nazirliyi qarşısında qoyulan vəzifələrdən ən başlıcası təhsilin keyfiyyətini yüksəltmək məqsədi ilə elmin gücündən istifadəni genişləndirməkdir. Bunun üçün Təhsil Nazirliyi Milli Elmlər Akademiyası, ölkədə fəaliyyət göstərən elmi təşkilatlar və biznes strukturları ilə birlikdə elm və təhsilin arasındakı əlaqəni gücləndirməyə, elmi əməkdaşlıq əlaqələrini inkişaf etdirməyə səy göstərir. Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə AMEA-da magistratura yaradılması, AMEA ilə Təhsil Nazirliyinin bir sıra layihələri birgə reallaşdırılması bu əməkdaşlığın nəticəsidir.
Nazir çıxışının sonunda elmin bütün cəmiyyətlərin ehtiyac duyduğu tərəqqini sürətləndirmək üçün ən böyük qüvvə olduğunu vurğulayaraq, tədbir iştirakçılarını, xüsusilə gənc nəslin nümayəndələrini elmi prosesin iştirakçısı olmağa səsləyib.
Daha sonra Ümumdünya Elm Festivalının prezidenti Cudit Coksun II Elm Festivalının iştirakçılarına təbriki səsləndirilib.
Tədbirdə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov festivalın elmi nailiyyətlərin təbliğində, elmə marağın artırılmasında mühüm rol oynayacağına əminliklərini bildiriblər.
Sonra festival bədii hissə ilə davam edib. AMEA-nın marşı səslənib, əyləncəli elmi şoular nümayiş etdirilib, həmçinin ABŞ-ın "Acidic Band" qrupu çıxış edib.
AMEA rəhbərliyi, digər rəsmi şəxslər və fəxri qonaqlar AMEA-nın Alimlər Evində təşkil edilmiş sərgi ilə tanış olublar.
Festival Mərkəzi Elmi Kitabxana, Geologiya və Geofizika İnstitutu, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu, Fizika İnstitutu, Bakı Dövlət Universiteti, Ali Neft Məktəbi, 132-134 nömrəli Təhsil Kompleksində təşkil olunmuş elmi-populyar mühazirələr ilə davam edir.

Начал свою работу II Азербайджанский фестиваль науки
31 октября в Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) состоялась церемония открытия второго Азербайджанского фестиваля науки.
Фестиваль проходит по инициативе НАНА, ЮНЕСКО, министерств - образования, связи и высоких технологий, Исполнительной власти города, Фонда «Знание» при Президенте Азербайджанской Республики, Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, посольства США в нашей стране и Московского государственного университета.
Вначале участники мероприятия посетили аллею Почетного захоронения, где почтили память общенационального лидера нашего народа, архитектора и созидателя современного независимого Азербайджанского государства Гейдара Алиева, возложили цветы к его могиле.
Выступая на мероприятии, президент НАНА, академик Акиф Ализадеподчеркнул, что проводимый во второй раз в нашей стране Азербайджанский фестиваль науки играет важную роль в пропаганде научных достижений. Основная цель мероприятия – представить широкой общественности современные достижения нашей науки, пропагандировать современные научные новшества, привлечь молодежь к научной деятельности и повысить их интерес к научно-исследовательским работам.
Отмечено, что в фестивале, где демонстрируются успехи нашей науки, наряду с представителями всех научных учреждений и организаций академии, участвует и ряд высших и средних образовательных учреждений.
Было доведено до внимания, что фестиваль продолжит свою работу 1 ноября в Нахчыване, 2 ноября в Сумгаите, 4 ноября в Шеки и 5 ноября в Гяндже.
Напомнив, что в первом Фестивале науки в 2014 году приняли участие более 15 тысяч человек, академик А.Ализаде отметил, что на нынешнем мероприятии ожидается участие примерно 50 тысяч человек.
А.Ализаде также рассказал о государственной заботе по развитию науки и образования в нашей стране, о значении успешных научных исследований отечественных ученых и условиях, созданных для молодых ученых. Он отметил важность проектов, осуществляемых в рамках сотрудничества НАНА с рядом государственных структур.
Выступив на мероприятии, министр образования АР Микаил Джаббаров рассказал о 25-летнем пути независимого Азербайджана, пройденном в сфере науки и высшего образования. Подчеркнув стремительное развитие системы образования в нашей стране в годы независимости, он отметил, что число поступивших в высшие учебные заведения в 2016 году составляет в 2 раза больше по отношению к 1990 году.
«Закон «О науке», принятый в 2016 году, подтверждает, что наука и образование являются приоритетными направлениями государственной политики в Азербайджане» - отметил министр, подчеркнув, что в законе определен новый статус для высших учебных заведений – «исследовательский университет». Было доведено до внимания, что это связано со стимулированием научной деятельности в наших высших учебных заведений и новыми требованиями, поставленными перед ними.
По словам М.Джаббарова, одной из задач, поставленных перед Министерством образования, является повышение качества образования путем широкого использования возможностей науки. С целью укрепления связей между наукой и образованием Министерство образования стремится развивать сотрудничество с Национальной академией наук, а также функционирующими в стране научными организациями и бизнес структурами. Создание магистратуры в НАНА при поддержке Министерства образования, совместная реализация ряда проектов Министерства образования с НАНА является результатом данного сотрудничества.
Подчеркнув, что наука является великой силой для ускорения прогресса, в которой нуждаются все общества, министр в конце своего выступления, призвал участников мероприятия и представителей молодого поколения принять участие в научном процессе.
На мероприятии ректор Бакинской высшей нефтяной школы Эльмар Гасымов, ректор Бакинского государственного университета, академикАбель Магеррамов выразили уверенность в том, что фестиваль сыграет важную роль в повышении интереса к науке и пропаганде научных достижений.
Далее стартовала художественная часть фестиваля. Был исполнен марш фестиваля, продемонстрировано научное развлекательное шоу. На фестивале также выступила американская группа "AcidicBand".
Руководство НАНА, другие официальные лица и почетные гости ознакомились с выставкой, организованной в Доме ученых НАНА.
Фестиваль продолжается научно-популярными лекциями, организованными в Центральной научной библиотеке, институтах Геологии и геофизики, Катализа и неорганической химии, Физики, Бакинском государственном университете, Высшей школе нефти, в Образовательном комплексе №132-134.