AMEA-nın müxbir üzvü İlham Ələkbərovun 75 yaşı tamam olur
Bu gün zoologiya elmi sahəsində tanınmış alim, Elm və Təhsil Nazirliyinin Zoologiya İnstitutunun Protozoologiya laboratoriyasının müdiri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, biologiya elmləri doktoru, professor İlham Ələkbərovun 75 yaşı tamam olur.
İlham Xəyyam oğlu Ələkbərov 1948-ci il noyabrın 20-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1971-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (hazırda Bakı Dövlət Universiteti) Biologiya fakültəsini, 1974-cü ildə Azərbaycan SSR EA Zoologiya İnstitutunun aspiranturasını bitirmişdir. 1977-ci ildə namizədlik, 1987-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını Sankt-Peterburq Dövlət Universitetində müdafiə etmişdir. 2007-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmiş, 2009-cu ildə professor elmi adı almışdır.
İlham Ələkbərov 1972-1981-ci illərdə Azərbaycan SSR EA Fiziologiya İnstitutunda baş laborant, kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, 1988-1989-cu illərdə Azərbaycan EA Zoologiya İnstitutunda böyük elmi işçi, 1989-2007-ci illərdə laboratoriya müdiri, 2007-2011-ci illərdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, 2011-2016-cı illərdə direktoru vəzifələrində, 7 il “BP Azərbaycan” şirkətinin biomonitorinq və elmi tədqiqatlar qrupunda AMEA-nın təmsilçisi kimi çalışmışdır. 2016-cı ildən Elm və Təhsil Nazirliyinin Zoologiya İnstitutunda Protozoologiya laboratoriyasının müdiridir.

Today, a prominent scientist in the field of Zoology, head of the Protozoology Laboratory of the Institute of Zoology of the Ministry of Science and Education, corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of biological sciences, Professor Ilham Alakbarov turns 75 years old.
Ilham Khayyam oglu Alakbarov was born on November 20, 1948 in Baku. In 1971, he graduated from the Faculty of Biology of the Azerbaijan State University (currently Baku State University), and in 1974 he graduated from the post-graduate course of the Zoology Institute of the Azerbaijan SSR AS. In 1977, he defended his candidacy and doctoral dissertations in 1987 at St. Petersburg State University. In 2007, he was elected a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, and in 2009, he received the scientific title of Professor.
In 1972-1981, Ilham Alakbarov was the chief laboratory assistant, junior researcher, senior researcher at the Institute of Physiology of the Azerbaijan SSR AS, in 1988-1989 he was a senior researcher at the Institute of Zoology of the Azerbaijan SSR, head of the laboratory in 1989-2007, 2007-2011. In 2011-2016, he worked as the deputy director of the institute for scientific affairs, in 2011-2016 as the director, and for 7 years as a representative of ANAS in the biomonitoring and scientific research group of the "BP Azerbaijan" Co. Since 2016, he has been the head of the Protozoology Laboratory at the Institute of Zoology of the Ministry of Science and Education.