20 oktyabr 2023-cü il tarixində ETN Zoologiya İnstitutunda elmi seminarın növbəti iclası keçirilib. Naxçıvan Dövlət Universitetinin Təbiətşünaslıq və kənd təsərrüfatı fakültəsinin, “Biologiya” kafedrasının dissertantı Kərimova Şəfa İlqar qızının Naxçıvan Muxtar Respublikasının təbii və süni göllərində yayılan balıqların inkişafında ekoloji amillərin rolu mövzusunda dissertasiya işinin Dissertasiya şurasının nəzdində elmi seminarda müzakirəsi keçirilib. Dissertasiya işinin elmi rəhbəri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Saleh Heydər oğlu Məhərrəmovdur.
Müzakirənin sonunda dissertasiya işinin elmi və praktik əhəmiyyətini nəzərə alaraq Kərimova Şəfa İlqar qızının Naxçıvan Muxtar Respublikasının təbii və süni göllərində yayılan balıqların inkişafında ekoloji amillərin rolu adlı dissertasiya mövzusunun 24.01.01- Zoologiya ixtisasında Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya komissiyasının fəlsəfə doktoru dissertasiyaları qarşısında qoyduğu tələblərə cavab verdiyi üçün işin elmi müzakirələri növbəti mərhələsinə təqdim olunması məqsədəuyğun hesab edildi.

The next meeting of the Scientific Seminar under the Dissertation Council was held
On October 20, 2023, the next meeting of the Scientific Seminar was held at the MSE Institute of Zoology. The dissertation of Karimova Shafa Ilgar gizi, PhD student of the Faculty of Natural Sciences and Agriculture, Department of "Biology" of Nakhchivan State University, on "The role of ecological factors in the development of fish in the natural and artificial lakes of Nakhchivan Autonomous Republic", was discussed in a Scientific Seminar under the Dissertation Council. The scientific supervisor of the dissertation work is the corresponding member of ANAS, Professor Saleh Heydar oglu Maharramov.
At the end of the discussion, taking into account the scientific and practical importance of the dissertation work, Karimova Shafa Ilgar gizi's dissertation topic "The role of ecological factors in the development of fish in the natural and artificial lakes of Nakhchivan Autonomous Republic", was accepted in 24.01.01 - Zoology specialty by the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan to receive the degree of Doctor of Philosophy in Biology. It was considered appropriate to submit the work to the next stage of scientific discussions, as it met the requirements of the doctoral theses.