Zoologiya İnstitutunun əməkdaşı milli forumda iştirak edib
Aprelin 28-də Bakı Avropa Liseyində “Fransız dilinin tədrisində aktual problemlər: fransız dilinin gələcəyi və fransız dili karyera dili kimi” mövzusunda respublika forumu keçirilib.
ARETN Zoologiya İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin tərcüməçisi Ağayeva Aynur həmin forumda iştirak edib.Forumun təşkilatçıları Azərbaycan Fransız Müəllimləri Assosiasiyası (APFAZ) və onun tərəfdaşları olub.
Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov Bakıda fransız təhsili və onun inkişaf perspektivləri barədə məlumat verib.
Fransa Respublikasının Azərbaycandakı səfiri xanım An Buayon “Fransa ilə Azərbaycan arasında fransız dilinin tədrisi və təhsili sahəsində əməkdaşlığın panoraması” mövzusunda çıxış edib.
Azərbaycan Dillər Universitetinin prorektoru Novruz Məmmədov “Universitetlərdə fransız dilinin tədrisi və yaranan problem və çətinliklərin həlli yolları” mövzusunda çıxış edib.
Bakı Avropa liseyinin direktoru Zülfiyyə xanım Veysova “Ümumtəhsil orta məktəblərində fransız dilinin tədrisinin çətinlikləri, mövcud vəziyyət, gözləntilər, reallıqlar” mövzusunda çıxış edib.
Daha sonra UFC-nin (University Foundation Courses) direktoru Reyhan Hüseynova çıxış edib. O, “fransız dilinin inkişafına və xaricdə təhsil layihələrinin dəstəklənməsinə” diqqət çəkib.
Azəbaycan fransız dili müəllimləri Assosiyasiasının nümayəndəsi (APFAZ) Gülbəniz Camalova çıxışında "Fransız dilinin tədrisi və yayılmasının çətinlikləri, APFAZ-ın həyata keçirdiyi layihələr" haqqında məlumat verib.

An employee of the Institute of Zoology participated in the national forum
On April 28, Baku European Lyceum held a republican forum on "Current problems in French language teaching: the future of the French language and French as a career language".
Aghayeva Aynur, a translator of the Department of International Relations of MSERA Institute of Zoology, participated in that forum. The organizers of the forum were the Association of French Teachers of Azerbaijan (AFTA) and its partners.
Head of the International Cooperation Department of the Ministry of Science and Education of Azerbaijan, Tural Ahmadov, informed about French education and its development prospects in Baku.
The ambassador of the French Republic in Azerbaijan, Mrs. Ann Buayon, spoke on the topic "Panorama of cooperation between France and Azerbaijan in the field of French language teaching and learning".
Novruz Mammadov, vice-rector of the Azerbaijan University of Languages, spoke on the topic "Teaching French in universities and ways to solve problems and difficulties".
Director of Baku European High School Zulfiyya Veysova delivered a lecture on the topic "Difficulties of teaching French in secondary schools, current situation, expectations, realities".
Then Reyhan Huseynova, director of UFC (University Foundation Courses) made a speech. She drew attention to the "Development of the French language and the support of educational projects abroad."
In his speech, Gulbeniz Jamalova, the representative of the Association of French Language Teachers of Azerbaijan (AFTA), provided information about "The difficulties of teaching and spreading the French language, the projects implemented by AFTA".