Səhiyyə naziri Teymur Musayev: “Zərifə xanımın tədqiqatları sayəsində peşə fəaliyyəti ilə bağlı göz xəstəlikləri problemlərinin həlli mümkün oldu”
Bu il adları müasir Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış iki böyük şəxsiyyətin – dahi siyasi xadim, müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycanın elm və təbabət tarixində silinməz izlər qoymuş görkəmli alim və həkim, Əməkdar elm xadimi, akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmalarının 100 illik yubileyidir.
Bu sözləri Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Səhiyyə Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli oftalmoloq alim, Əməkdar elm xadimi, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyeva: həkimlik andı və vətəndaş missiyası” mövzusunda yubiley tədbirində deyib.
Elm fədaisi, Azərbaycan tibb elminin ən parlaq və tanınmış simalarından olan Zərifə Əliyevaya həsr olunmuş tədbirin məhz elm məbədində - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında qeyd edilməsini rəmzi və qürurverici hadisə kimi qiymətləndirən Teymur Musayev bu yubiley tədbirinin görkəmli oftalmoloq alimə, onun elmi irsinə dövlətin, xalqın, elmi ictimaiyyətin sonsuz ehtiramının ifadəsi olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Zərifə xanımın nəcib və şərəfli həyat yolunun, hər bir tədqiqatçıya örnək olan elmi fəaliyyətinin öyrənilməsi elmin təbliği, gənc alimlərin tədqiqat işlərinə ruhlandırılması baxımından da böyük əhəmiyyət kəsb edir.
“Zərifə xanım öz elmi fəaliyyəti ilə sübut edib ki, sağlamlığın yolu elmdən keçir, xəstəliklərin qarşısının alınması, müalicəsinin tapılması üçün elmi araşdırmalar praktik həkimlik fəaliyyəti qədər, ondan da çox əhəmiyyət daşıyır. Zərifə xanımın namizədlik dissertasiyasının həsr olunduğu traxoma xəstəliyi də, doktorluq dissertasiyasının mövzusu olan peşə fəaliyyəti ilə bağlı göz xəstəlikləri də o dövrdə həllini tələb edən ciddi məsələlər idi. Zərifə xanımın tədqiqatları sayəsində bu tibbi-sosial problemlərin həlli mümkün oldu”, - deyə Teymur Musayev diqqətə çatdırıb.
Akademik Zərifə Əliyevanın peşəkar fəaliyyətlə bağlı görmə problemlərini öyrənmək üçün dünyada sənaye müəssisəsində təşkil olunan ilk elmi-tədqiqat laboratoriyasını yaratdığını, müxtəlif maddələrin gözə təsirini kimya sənayesi işçilərinin öz iş yerində araşdırdığını deyən nazir alimin bu tədqiqatı ilə elm aləmində yeni istiqamət – peşə oftalmologiyasının əsasını qoyduğunu, bu sahədə elmi araşdırmalarının uğurlu nəticələrinə, ümumilikdə, oftalmologiyanın inkişafına verdiyi töhfələrə görə SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının M.İ.Averbax adına mükafatına layiq görüldüyünü, bu mükafatla təltif edilən ilk qadın alim olduğunu söyləyib.
“Zərifə xanım vəfalı ömür-gün yoldaşı, yaxşı ana idi. Xoşbəxt ailə həyatı Zərifə xanımın da peşə uğurları qazanmasında, özünü elmin inkişafına həsr etməsində əlavə qüvvətverici amil idi. Ulu Öndər Heydər Əliyev Zərifə xanıma onun peşəkar fəaliyyətində həmişə mənəvi dəstək olurdu. Ulu öndər Heydər Əliyev və Zərifə xanım Əliyeva vətənimiz üçün iki ləyaqətli, vətənpərvər övlad böyüdüb. Zərifə xanımın adı Azərbaycana cənab İlham Əliyev kimi Prezident bəxş edən bir ana olaraq da tariximizə əbədi yazılıb. Səhiyyəmizin tərəqqisində, bu sahədə qazanılan nailiyyətlərdə Zərifə xanım ocağının nümayəndəsi, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın da böyük zəhməti var”, - deyə Teymur Musayev vurğulayıb.

Министр здравоохранения Теймур Мусаев: «Благодаря исследованиям Зарифы ханум было найдено решение проблем в сфере лечения глазных заболеваний, связанных с профессиональной деятельностью»
В этом году отмечается 100-летний юбилей двух великих личностей, чьи имена вписаны золотыми буквами в историю современного Азербайджана – гениального политического деятеля, архитектора и созидателя современного Азербайджана, великого лидера Гейдара Алиева и выдающегося ученого и врача, оставившего неизгладимые следы в истории науки и медицины Азербайджана, Заслуженного деятеля науки, академика Зарифы ханум Алиевой.
Этими словами министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев начал свое выступление на юбилейном мероприятии «Выдающийся ученый-офтальмолог, академик Зарифа Алиева: клятва врача и миссия гражданина», посвященном 100-летию видного ученого-офтальмолога, Заслуженного деятеля науки, академика Зарифы Алиевой, которое состоялось при совместной организационной поддержке Национальной академии наук Азербайджана и Министерства здравоохранения.
Сказав, что празднование юбилея Зарифы Алиевой, которая являлась одним из блестящих и известных деятелей медицинской науки Азербайджана, именно в храме науки – Национальной академии наук Азербайджана, носит символический характер, Теймур Мусаев добавил, что сегодняшнее юбилейное мероприятие является выражением бесконечного почтения государства, народа, научной общественности к памяти видного ученого-офтальмолога и ее научному наследию. Министр отметил, что изучение славного жизненного пути и научной деятельности Зарифы ханум имеет особое значение и с точки зрения пропаганды науки и привлечения молодых ученых в науку.
Теймур Мусаев продолжил: «Своей научной деятельностью Зарифа ханум доказала, что здоровье зависит от науки, для предотвращения заболеваний и поиска их лечения  научные исследования имеют такое же, если не большее значение, чем практическая врачебная деятельность. Трахома, лечению которой была посвящена кандидатская диссертация Зарифы ханум, и глазные заболевания, связанные с профессиональной деятельностью, составляющие тему докторской диссертации ученого, были серьезными вопросами, которые требовали в те годы своего решения. Благодаря исследованиям Зарифы ханум было найдено решение этих медико-социальных проблем».
Сообщив, что академик Зарифа Алиева впервые в мире создала в промышленном предприятии научно-исследовательскую лабораторию, занимавшуюся изучением связанных с профессиональной деятельностью проблем со зрением, а также влияния различных химических элементов на глаза, министр добавил, что эти исследования ученого заложили основу нового направления в науке, а за успешные результаты научных исследований в данной сфере и вклад в развитие офтальмологии в целом Зарифа Алиева была удостоена премии Академии медицинских наук СССР имени академика М.И.Авербаха, став первой женщиной-ученым, награжденной этой премией.
Теймур Мусаев подчеркнул: «Зарифа ханум была верной спутницей жизни и хорошей матерью. Счастливая семейная жизнь также была одним из факторов, которые оказали влияние на успехи Зарифы ханум в научной и врачебной деятельности. Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда оказывал Зарифе ханум моральную поддержку в ее профессиональной деятельности. Они вырастили двух достойных граждан нашей Родины. Зарифа ханум является матерью Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. В развитии нашего здравоохранения и полученных в данной сфере достижениях велика роль и представителя семьи Зарифы ханум, Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой».