AMEA-nın Təhsil şöbələrinin müdirləri ilə növbəti onlayn iclas keçirilib
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyanın elmi müəssisələrinin Təhsil şöbələrinin müdirləri ilə növbəti onlayn iclas keçirilib.
İclasın keçirilməsində məqsəd doktorantura, dissertantura və magistratura ilə bağlı Rəyasət Heyətinin qərarlarının və AMEA-nın prezidentinin sərəncamlarının icrasının təmin edilməsi, eləcə də yay imtahan sessiyasının və magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili olub.
Tədbirdə idarənin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov, rəis müavini, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn HüseynovDoktorantura və dissertantura şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov, Magistratura şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Feyziyev və müvafiq elmi müəssisələrin Təhsil şöbələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
İclası F.Kazımov açaraq AMEA-da doktorantura, dissertantura və magistratura ilə bağlı qəbul edilmiş sənədlərin icrasına dair görülən işlər barədə məlumat verib və qarşıda duran məsələləri diqqətə çatdırıb. O, pandemiya şəraitində təhsilin davamlılığının təmin edilməsi və təşkili məqsədilə AMEA prezidentinin qəbul etdiyi sərəncamların əhəmiyyətini vurğulayıb, imtahanların, o cümlədən magistrlik dissertasiya müdafiələrinin təşkili üçün vacib məsələlərə toxunub.
Sonra idarənin rəis müavini H.Hüseynov, Doktorantura və dissertantura şöbəsinin müdiri Ö.Gülalov və Magistratura şöbəsinin müdiri F.Feyziyev çıxış edərək AMEA-da ödənişli əsaslarla fəlsəfə və elmlər doktoru proqramları üzrə müvafiq ixtisaslar üçün tələb olunan təhsil haqqının illik məbləği, doktorluq imtahanlarının keçirilməsi, 2020-ci il üzrə doktoranturaya qəbulun nəticələri, növbəti qəbul prosesinə hazırlıq, pandemiya şəraitində magistrantların yay imtahan sessiyasının, eləcədə magistrlik dissertasiyaların müdafiəsinin təşkili istiqamətində görülən tədbirlərdən söz açıblar.

Состоялось очередное онлайн-совещание с руководителями Отделов образования НАНА
При организации Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА состоялось очередное онлайн-совещание с руководителями отделов образования научных учреждений Академии.
Целью совещания было обеспечение выполнения решений Президиума и распоряжений президента НАНА о докторантуре, диссертантуре и магистратуре, а также организация летней экзаменационной сессии и защиты магистерских диссертаций.
В мероприятии приняли участие начальник управления доктор философии по экономике Фаил Казимов, заместитель начальника доктор философии по технике Гусейн Гусейнов, заведующий Отделом докторантуры и диссертантуры доктор философии по химии Омар Гюлалов, заведующий Отделом магистратуры доктор философии по аграрным наукам Фикрет Фейзиев и руководители отделов образования соответствующих научных учреждений.
Открывая совещание, Ф.Казымов проинформировал о проделанной работе по реализации документов, принятых в связи с докторантурой, диссертантурой и магистратурой в НАНА. Он подчеркнул важность распоряжений, принятых президентом НАНА для обеспечения и организации устойчивости образования в условиях пандемии, затронул важные вопросы организации экзаменов, включая защиту магистерских диссертаций.
Затем заместитель начальника управления Г.Гусейнов, заведующий Отделом докторантуры и диссертантуры О.Гюлалов и заведующий Отделом магистратуры Ф.Фейзиев выступили касательно годовой суммы платы за обучение, необходимой для соответствующих специальностей по программам доктора философии и доктора наук в НАНА на платной основе, докторских экзаменов, результатов приема в докторантуру в 2020 году, подготовки к очередному процессу приема, мер, принятых для организации летней экзаменационной сессии магистрантов в условиях пандемии, а также защиты магистерских диссертаций.