AMEA-nın Təhsil şöbələrinin müdirləri ilə növbəti onlayn iclas keçirilib
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyanın elmi müəssisələrinin Təhsil şöbələrinin müdirləri ilə növbəti onlayn iclas keçirilib.
İclasın keçirilməsində məqsəd doktorantura, dissertantura və magistratura ilə bağlı Rəyasət Heyətinin qərarlarının və AMEA-nın prezidentinin sərəncamlarının icrasının təmin edilməsi, eləcə də yay imtahan sessiyasının və magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili olub.
Tədbirdə idarənin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov, rəis müavini, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn HüseynovDoktorantura və dissertantura şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov, Magistratura şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Feyziyev və müvafiq elmi müəssisələrin Təhsil şöbələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
İclası F.Kazımov açaraq AMEA-da doktorantura, dissertantura və magistratura ilə bağlı qəbul edilmiş sənədlərin icrasına dair görülən işlər barədə məlumat verib və qarşıda duran məsələləri diqqətə çatdırıb. O, pandemiya şəraitində təhsilin davamlılığının təmin edilməsi və təşkili məqsədilə AMEA prezidentinin qəbul etdiyi sərəncamların əhəmiyyətini vurğulayıb, imtahanların, o cümlədən magistrlik dissertasiya müdafiələrinin təşkili üçün vacib məsələlərə toxunub.
Sonra idarənin rəis müavini H.Hüseynov, Doktorantura və dissertantura şöbəsinin müdiri Ö.Gülalov və Magistratura şöbəsinin müdiri F.Feyziyev çıxış edərək AMEA-da ödənişli əsaslarla fəlsəfə və elmlər doktoru proqramları üzrə müvafiq ixtisaslar üçün tələb olunan təhsil haqqının illik məbləği, doktorluq imtahanlarının keçirilməsi, 2020-ci il üzrə doktoranturaya qəbulun nəticələri, növbəti qəbul prosesinə hazırlıq, pandemiya şəraitində magistrantların yay imtahan sessiyasının, eləcədə magistrlik dissertasiyaların müdafiəsinin təşkili istiqamətində görülən tədbirlərdən söz açıblar.

The next online meeting was held with the heads of the ANAS Education Departments
During the organization of the Science and Education Office of the Presidium of ANAS, the next online meeting was held with the heads of the Education Departments of scientific institutions of the Academy.
The purpose of the meeting was to ensure the implementation of the decisions of the Presidium and the orders of the President of ANAS on doctoranture, dissertanture and and master’s as well as the organization of a summer examination session and the defense of master's theses.
The event was attended by the Office Head PhD in Economics Fail Kazimov, Deputy Head PhD in Engineering Huseyn Huseynov, head of the Department of Doctoranture and Dissertanture PhD in Chemistry Omar Gulalov, head of the Department of Master’s PhD in Agricultural Sciences Fikret Feyziev and the heads of Education Departments of relevant scientific institutions.
Opening the meeting, F.Kazimov informed about the work done to implement the documents adopted in connection with doctoranture, dissertanture and master’s in ANAS. He emphasized the importance of the decrees adopted by the President of ANAS to ensure and organize the sustainability of education in a pandemic, touched upon important issues of exam organization, including the defense of master's theses.
Then Deputy Head Office H. Huseynov, head of the Department of Doctoranture and Dissertanture O. Gulalov and Department of Master’s PhD in Agricultural Sciences Fikret Feyziev spoke about the annual amount of tuition required for the corresponding specialties under the programs of PhD and Doctor of Sciences in ANAS on a paid basis, doctoral exams , the results of admission to doctoral studies in 2020, preparation for the next admission process, measures taken to organize a summer examination session of graduates in a pandemic, as well as the defense of master's theses.