Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin Elmi Şurasının birgə iclası keçirilib
Dekabrın 26-da Lənkəran şəhərində AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) Elmi Şurasının birgə iclası keçirilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovun sədrliyi ilə keçən tədbirdə BTEB-in bürosunun və LREM-in Elmi Şurasının üzvləri ilə yanaşı, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin və müvafiq yerli təşkilatların rəhbər və mütəxəssisləri, həmçininLənkəran Şəhər İcra Hakimiyyətinin rəhbərliyi də iştirak ediblər.
Akademik Əhliman Əmiraslanov iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəliklə tanış edib.
Tədbirdə LREM-in direktoru, kənd təsərrüfatı elmləri doktoru Fərman Quliyevmərkəzin 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair məruzə ilə çıxış edərək aparılan tədqiqat işləri barədə məlumat verib. Natiq Cənub-Şərqi Azərbaycanda çay və sitrus bitkilərinin sort və formalarının toplanmasının, qiymətləndirilməsinin, yeni sortların yaradılmasının, yabanı floranın növ tərkibinin müəyyənləşdirilməsinin və qiymətləndirilməsinin, eləcə də subtropik qərzəkli, sitrus meyvə bitkilərinin şaxtaya, xəstəlik və zərərvericilərə davamlı yeni sortlarının yaradılmasının, mövcud sortlarının öyrənilməsinin, həmçinin Cənub-Şərqi Azərbaycanın arxeoloji abidələrinin sistemli və müasir elmi üsullarla tədqiqinin prioritet istiqamətlərdən olduğunu bildirib. Mərkəzin beynəlxalq əlaqələri haqqında da məlumat verən məruzəçi bildirib ki, hesabat ilində İranın bir neçə elmi tədqiqat institutları ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Əlavə edib ki, əkinçilik, torpaqşünaslıq, biokimya, çay, zeytun, feyxoa və sitrus bitkilərinin yetişdirilməsi sahəsində mütəxəssislərin hazırlanması, elmi-texniki əməkdaşlığın yaradılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətlərində müəyyən razılaşmalar əldə edilib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb. Akademik Əhliman Əmiraslanov Lənkəran REM-in növbəti illər üzrə elmi istiqamətləri və mövzu planları haqqından söhbət açaraq bu sahədə Lənkəran Dövlət Universiteti ilə birgə elmi tədqiqat işlərinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb. Yerli kadrların hazırlanmasına ehtiyac olduğunu qeyd edən akademik bu istiqamətdə institutların üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb.
Tədbirdə AMEA-nın aqrar məsələlər üzrə müşaviri, akademik Qərib Məmmədov coğrafi informasiya sistemləri əsasında interaktiv elektron torpaq və torpaqların elektron ekoloji qiymət xəritələrinə dair məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, ərazi üzrə torpaq resurslarının optimal idarəsi üçün mə­kanla bağlı torpaq və torpaq yeri, həmçinin ümumcoğrafi in­for­­masiya haqqında baza məlumatların olduğu sistemin ya­ra­dıl­ması olduqca vacibdir. Akademik ekoloji qiymət xəritələrinin məlumat bazasının yaradılması və idarə edilməsi xüsusiyyətlərini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova, Lənkəran Dövlət Universitetinin rektoru, riyaziyyat elmləri doktoru, professor Natiq İbrahimov, Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət QuliyevDendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov, Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru Ulduz Həşimova, Mərkəzi Nəbatat Bağının direktor vəzifəsini icra edən, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vahid Fərzəliyev, Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov və başqaları çıxış edərək görülən işlərdən danışıblar.
Sonra BTEB-in institutlarının Lənkəran-Astara bölgəsində bu günə qədər apardıqları birgə tədqiqat və gələcək planlar, çayçılıq, tərəvəzçilik, sitrus bitkiləri, çəltikçilik və baramaçılığın inkişafı ilə bağlı dövlət proqramlarının yerinə yetirilməsində LREM-in rolu, BTEB-in institutları ilə Lənkəran Dövlət Universiteti, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Regional Elm Mərkəzi, Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Lənkəran Çayçılıq filialı, Hirkan Milli Parkı, eləcə də digər əlaqədar yerli təşkilatlar arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf yolları, regionda birgə elmi seminar, simpozium və konfransların təşkili məsələləri haqqında, həmçinin Lənkəran REM-in tədqiqat imkanlarına və təcrübə sahəsinə baxış sahələri üzrə müzakirələr aparılıb, müvafiq tapşırıqlar verilib.
Müzakirələr aparıldıqdan sonra elmi mərkəzin 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatının təsdiq edilərək akademiyanın illik hesabatına daxil edilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Tədbirin sonunda akademik Qərib Məmmədov və AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov öz əsərlərini LREM-ə bağışlayıblar.

Joint meeting of Scientific Council of Biological and Medical Sciences Division and Lankaran Regional Scientific Center
On December 26, a joint meeting of the Scientific Council of the Biological and Medical Sciences Division (BMSD) and Lankaran Regional Scientific Center (LRSC) was held in Lankaran city.
At the event chaired by academician Ahliman Amiraslanov, members of the BMSD Bureau and LRSC Scientific Council, heads and specialists of the Ministry of Agriculture and relevant local organizations, as well as the leadership of Lankaran City Executive Power participated in the event.
Academician Ahliman Amiraslanov opened the meeting with introductory remarks and familiarized the participants with the agenda.
Director of LRSC, Doctor of Agricultural Sciences Farman Guliyev gave a presentation on the results of the scientific and scientific-organizational activities of the Center in 2018. The reporter said that in the reporting year cooperation with several scientific research institutes of Iran was established. He also added that some agreements were reached to develop specialists in the fields of agriculture, soil science, biochemistry, tea, olive, and citrus, as well as to establish and develop scientific and technical cooperation.
Discussions were held after the report was listened. Academician Ahliman Amiraslanov spoke about the scientific directions and theme plans of Lankaran RSC for the coming years and emphasized the importance of joint research with Lankaran State University in this area. Noting the need for local cadres, the academician spoke about the tasks facing the institutions in this direction.
Academician Garib Mammadov, agronomy adviser of ANAS delivered a report on interactive electronic land and electronic ecological price maps of geographical information systems. He noted that it is important to establish a system for land-based land management and land-based access to land-based resources, as well as background information on geographical information.
Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Academician Irada Huseynova, Rector of Lankaran State University, Doctor of Mathematics, Professor Natig Ibrahimov, Director of Botany Institute, academician Valida Alizadeh, Director of the Institute of Genetic Resources, Corresponding Member of ANAS Zeynal Akperov, director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev, director of the Dendrology Institute, corresponding member of ANAS Tofig Mammadov, correspondent member of ANAS Elshad Gurbanov, director of Institute of Physiology Dr. in biology Ulduz Hashimova, acting director of Central Botanical Garden Ph.D. in Biology Vahid Farzaliyev, Director of the Institute of Zoology, Ph.D. in Physics-Mathematics Elman Yusifov and others spoke about the works of the institutes.
Following the discussions, a decision was made to approve the scientific and scientific-organizational activities of the scientific center in 2018 and submit it to the annual report of the Academy.
At the end of the event, academician Garib Mammadov and correspondent member of ANAS Tofig Mammadov donated their works to LRSC.