AMEA-nın magistrlərinin Məzun günü keçirilib
Respublikanın tanınmış elm, təhsil və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bu əlamətdar gün münasibətilə məzunları təbrik edib və onlara gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Akademiyada ali təhsilin magistratura pilləsinin 2015-ci ildə dövlət başçısının dəstəyi ilə ya­radıldığını deyən AMEA rəhbəri bunu elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əldə olunan mühüm nailiyyətlərdən biri kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, akademiyada təhsil alan magistrlar beynəlxalq tədbirlərdə iştirak etməklə yanaşı, dünya şöhrətli alimlərlə görüşür, fikir mübadiləsi aparır, həmçinin müasir cihazlarla təchiz olunmuş  laboratoriyalarda təcrübə keçirlər.
“AMEA-da magistratura təhsilinin müasir səviyyədə təşkili və magistrantların peşəkar mütəxəssis kimi yetişmələri üçün daha yaxşı şərait yaratmağa çalışmışıq. Bu məqsədlə elmi müəssisələrdə müasir tələblərə cavab verən tədris mühiti yaradılıb" - deyə bildirən akademik A.Əlizadə magistrantların yaradılmış imkanlardan səmərəli faydalandıqlarını vurğulayıb.
Alim AMEA-nın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarında Təhsil şöbələrinin yaradıldığını, bunun isə akademiyada  magistratura və doktorantura təhsili ilə bağlı bütün məsələlərin operativ həlli üçün geniş imkanlar açdığını bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, akademiyanın magistraturasını keçən il bitirmiş ilk məzunların hamısı bu gün AMEA-da elmi karyeralarını uğurla davam etdirirlər. Onların əksəriyyəti hazırda fəlsəfə doktorluğu elmi dərəcəsi almaq üçün AMEA-nın doktoranturasında təhsil alırlar.
"Akademiyanı intellektual bir beyin mərkəzinə çevirmək niyyətindəyik" - deyən A.Əlizadə gənclərin AMEA-nın magistratura pilləsində təhsil almalarına marağın getdikcə artdığını, məzunlarımızın işlə təmin olunduqlarını, eyni zamanda, qrant layihələrinə cəlb edildiklərini vurğulayıb. O, məzunları təhsil aldıqları elm ocağının adını daim uca tutmağa, gələcəyimizin layiqli qurucuları olmağa səsləyib.
Daha sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun magistri Şəlalə Mansurova, Tarix İnstitutunun magistri Əsmər Göyüşova, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun magistri Elnarə Sadiqova, Dilçilik İnstitutunun magistri Böyükxanım Əsgərova çıxış edərək AMEA-nın məzunu adını daşımaqdan qürur hissi duyduqlarını, onlara olan ümidləri doğrultmağa çalışacaqlarını söyləyiblər. Keyfiyyətli təhsil almaları üçün yaradılan şəraitə görə Akademiya rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirən məzunlar bundan sonra da elmi fəaliyyətlərini uğurla davam etdirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər edəcəklərini bildiriblər.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülçin Abdullayev çıxış edərək məzunlara qazandıqları bilikləri həyatda uğurla reallaşdırmağı, ölkəmiz üçün dəyərli vətəndaş, bacarıqlı mütəxəssis olmağı tövsiyə ediblər.

The graduation day of masters of ANAS has been held
Opening the event with participation of well-known scientists and educators, President of ANAS, academician Akif Alizadeh congratulated post graduates on this remarkable day and wished them success in their further scientific activities.
He noted that the master's degree has been established with the support of the head of state in 2015, and the head of ANAS considered it as one of the significant achievements in the field of science and education integration. He noted that masters studying at the academy participate in international events as well as meet world-renowned scholars, exchange ideas and practice internationally-equipped laboratories.
At present, we are trying to create all the conditions for the organization of master's degree at the National Academy of Sciences of Azerbaijan, as well as for the development of masters as a professional, A.Alizadeh underlined.
The scientist said that Education departments were established in all scientific institutions and organizations of ANAS, and this has opened wide opportunities for operative solution of all questions related to masters degree program and doctoral studies in the Academy.
We intend to turn the Academy into an intellectual brainstorming center, said A.Alizadeh, adding that the interest of young people to study at the Master's degree of ANAS is growing, the masters of the academy are provided with jobs and at the same time they are involved in grant projects. He urged the graduates to keep up with the name of the science school they are studying and to be worthy builders of our future.
Masters of the Institute of Information Technology Shalala Mansurova, Master of History Institute Asmar Goyushova, Masters of Molecular Biology and Biotechnology Institute Elnara Sadigova, Master of Linguistics InstituteBoyukkhanim Askerova said that they were proud to bear the title of graduate of ANAS and try to justify their hopes. Thanks to the management of the Academy for the conditions created for quality education, graduates expressed their willingness to mobilize all their efforts to successfully continue their scientific activities.
Director of the Institute of Linguistics, academician Mohsun Nagisoylu, director of the Polymer Materials Institute, correspondent member of ANAS Bakhtiyar Mammadov, employee of the Institute of Management Systems, PhD in mathematics, associate professor Gulchin Abdullayeva addressed the graduates with the opportunity to successfully complete their knowledge, advised to become an expert.