31 dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə keçirilən "Yüksək Texnologiyalar Parkı Kuboku" şahmat turnirinin final mərhələsi baş tutub.
Turnir AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 20 dekabr 2017-ci il tarixli sərəncamına əsasən ilk dəfə keçirilib.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı tərəfindən təşkil olunan şahmat turnirinə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarından 16 komanda qatılıb.
4 gün davam edən yarışda iştirak üçün 32 əməkdaş qeydiyyatdan keçib. Final mərhələsində I, II, III və IV yerlərin sahibləri bəlli olub.
Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun əməkdaşı, AMEA-nın müxbir üzvü Bilal Bilalov I, İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşı Tanriverdi Paşa II, həmin institutun digər əməkdaşı Ağadadaş Qafarov III, Fizika İnstitutunun əməkdaşı Sakin Cabarov isə IV yerə layiq görülüblər. Qaliblər Fəxri fərmanla təltif olunublar.
Tədbirdə Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev AMEA tərəfindən ilk dəfə şahmat yarışının keçirildiyini bildirib, iştirakçıları Yeni il və Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə təbrik edib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev Azərbaycan şahmatçılarının beynəlxalq turnirlərdə ölkəmizi layiqincə təmsil etdiklərini və son olaraq milli komandamızın Avropa çempionu olduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Faiq Həsənov Azərbaycanda əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan idmana dövlət dəstəyi siyasətini Prezident İlham Əliyevin uğurla həyata keçirməsi nəticəsində bu sahədə əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb. Ölkəmizdə idmanın digər növləri kimi şahmatın inkişafının da diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayan F.Həsənov bildirib ki, bu gün respublikada şahmatın kütləviliyinə tam nail olunub, bütün bölgələrdə şahmat məktəb və dərnəkləri fəaliyyət göstərir.
Tədbirdə Şahmat üzrə beynəlxalq dərəcəli hakim, AMEA Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun aparıcı elmi işcisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Namiq İsmayılov yarışın rəqabət şəraitində keçdiyini qeyd edib. Şahmat turnirinin AMEA YT Parkın təşkilatçılığı ilə 2018-ci ildə də baş tutacağıını söyləyən N.İsmayılov yarış iştirakçılarına müvəffəqiyyətlər arzulayıblar.

Завершился шахматный турнир «Кубок Парк высоких технологий»
Состоялся финальный этап шахматного турнира «Кубок Парк высоких технологий», проведенного по случаю 31 декабря - Дня солидарности азербайджанцев мира.
Турнир прошел впервые в соответствии с Распоряжением президента НАНА, академика Акифа Ализаде от 20 декабря 2017 года.
В шахматныом турнире, организованном Парком высоких технологийНАНА, приняли участие 16 команд из научных учреждений и организаций академии.
Для участия в соревновании, котором продлится 4 дня, прошли регистрацию 32 человека. В финальном этапе были обнародованы обладатели I, II, III и IV мест.
Сотрудник Института математики и механики, член-корреспондент НАНА Билал Билалов занял I, сотрудник Института экономики Танверди Паша - II, другой сотрудник того же института Агададаш Гафаров - III, сотрудник Института физики Сакин Джабаров – IV место. Победители были награждены Почетными грамотами.
На мероприятии директор Парка высоких технологий НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев отметил, что НАНА впервые организует шахматный турнир и поздравил участников с Днем солидарности азербайджанцев мира и Новым годом.
Выступив затем, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиевподчеркнул, что азербайджанские шахматисты достойно представляют страну на международных турнирах, а недавно национальная команда стала чемпионом Европы.
Вице-президент Шахматной федерации Азербайджана Фаиг Гасанов рассказал об успехах, достигнутых в области данного вида спорта, основа которого была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Ф.Гасанов отметил, что развитию шахмата в стране уделяется особое внимание, как и другим видам спорта, во всех регионах функционируют шахматные кружки и школы.
На мероприятии судья международной категории по шахматам, ведущий научный сотрудник Института катализа и неорганической химии НАНА, доктор философии по химии Намиг Исмаилов отметил, что соревнование прошло в условиях конкуренции. В 2018 году при организационной поддержке ПВС НАНА пройдет очередной шахматный турнир. В заключение Н.Исмайлов пожелал участникам успехов.