Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
Qədim tarixi keçmişin izlərini özündə yaşadan və milyonlarla azərbaycanlının ünsiyyət vasitəsi olan Azərbaycan dili xalqımızın misilsiz mənəvi sərvəti, milli varlığımızın və dövlət müstəqilliyimizin başlıca rəmzlərindəndir. Ən dərin fikirləri ən incə çalarlarınadək ifadə qüdrətinə malik dilimiz öz kamilliyi və zənginliyinə görə dünya dilləri içərisində layiqli yerini bu gün də qoruyub saxlayır.
Azərbaycan dilinin dövlət dili olaraq qorunması və işləkliyinin təmin edilməsi müstəqil dövlət quruculuğunun prioritet prinsipləri sırasındadır. Ötən illər ərzində Azərbaycan dilinin rəsmi statusunun təminatı və tətbiqinin təkmilləşdirilməsinə dair müxtəlif qanun, fərman və sərəncamlar təsdiq edilmişdir. Dövlət dilinin həyatın hər bir sahəsində qeyd-şərtsiz işləkliyinin genişləndirilməsini və saflığının qorunmasını nəzərdə tutan bu sənədlər ölkədə dövlət dilinin tətbiqinin normativ hüquqi əsaslarını və icra mexanizmini tam müəyyən etmişdir. Bütün bunlar Azərbaycan dilinə məhz dövlətçiliyin əsas atributlarından biri kimi yanaşmanın bariz nümunəsi, dövlətin yüksək diqqət və qayğısının aydın təzahürüdür. Atılan addımlar ədəbi dilin daha da zənginləşməsi və tətbiq dairəsinin genişlənməsi baxımından son dərəcə əhəmiyyətli olmuşdur.
Eyni zamanda, qloballaşma proseslərinin geniş vüsət aldığı müasir dövrdə texnoloji yeniliklərin insanlar tərəfindən sürətlə mənimsənilməsi və maneəsiz informasiya mübadiləsi imkanlarının artması ana dilinin potensial imkanlarından lazımınca istifadəsində bəzi çətinliklər yaratmaqdadır. Mövcud şərait milli ideya – azərbaycançılıq məfkurəsi işığında dövlət dilinin saflığının qorunması və ədəbi dildən düzgün istifadə məsələlərinin daim diqqət mərkəzində saxlanılmasını zəruri edir. Bu istiqamətdə həyata keçiriləcək fəaliyyətin ardıcıllığının tənzimlənməsini və Azərbaycan dilinin işlənmə imkanlarının daha da genişləndirilməsini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyası aşağıdakı yeni tərkibdə təsdiq edilsin:
Komissiyanın sədri |
||
İlham Əliyev |
– |
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti |
Komissiya sədrinin müavinləri |
Mehriban Əliyeva |
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti |
Ramiz Mehdiyev |
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının rəhbəri |
Akif Əlizadə |
AMEA-nın prezidenti |
Anar Rzayev |
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri |
Komissiyanın üzvləri |
Vasif Talıbov |
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı |
Elçin Əfəndiyev |
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini |
Hacıbala Abutalıbov |
Bakı şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı |
Mikayıl Cabbarov |
Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri |
Əbülfəs Qarayev |
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət və turizm naziri |
Əli Həsənov |
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İctimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi – şöbə müdiri |
İsa Həbibbəyli |
AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Təhsil komitəsinin sədri, AMEA-nın həqiqi üzvü |
Rafael Hüseynov |
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Mədəniyyət komitəsinin sədri, AMEA-nın həqiqi üzvü |
Kamal Abdullayev |
Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, AMEA-nın həqiqi üzvü |
Nizami Cəfərov |
Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, AMEA-nın həqiqi üzvü |
Vasim Məmmədəliyev |
Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsinin dekanı, AMEA-nın həqiqi üzvü |
Teymur Kərimli |
AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü |
Möhsün Nağısoylu |
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü |
Muxtar İmanov |
AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü |
Əbülfəz Quliyev |
AMEA Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü |
Arif Alışanov |
“Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri |
Mövlud Süleymanlı |
xalq yazıçısı |
Sabir Rüstəmxanlı |
xalq şairi |
Adil Babayev |
Azərbaycan Dillər Universitetinin kafedra müdiri, professor |
Mübariz Yusifov |
Gəncə Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsinin dekanı, professor |
Elbrus Əzizov |
Bakı Dövlət Universitetinin professoru |
Buludxan Xəlilov |
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru |
Аydın Ələkbərov |
filologiya elmləri doktoru, professor |
İsmayıl Məmmədov |
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor |
Sayalı Sadıqova |
Afaq Vəliyeva |
Tərcümə Mərkəzinin direktoru |
Əflatun Amaşov |
Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı |
Aydın İbadov |
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Reklam Agentliyinin direktoru |
2. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası aidiyyəti qurumlarla birlikdə Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı tədbirlər planını üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.
3. “Azərbaycan Respublikası Dövlət Dil Komissiyasının tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2001-ci il 4 iyul tarixli 766 nömrəli Sərəncamı (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2001, №7, maddə 500; 2006, №9, maddə 743) ləğv edilsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики oб утверждении нового состава Государственной комиссии Азербайджанской Республики по языку
Азербайджанский язык, сохраняющий в себе следы древнего исторического прошлого и являющийся средством общения миллионов азербайджанцев, является неоценимым духовным достоянием нашего народа, одним из важнейших символов национального бытия и государственной независимости. Наш язык, обладающий силой выражения самых глубоких мыслей до тончайших нюансов, своим совершенством и богатством и сегодня сохраняет достойное место среди языков мира.
Сохранение азербайджанского языка как государственного и обеспечение его применения входят в число приоритетных принципов строительства независимого государства. За минувшие годы были утверждены различные законы, указы и распоряжения относительно обеспечения официального статуса азербайджанского языка и усовершенствования его применения. Данные документы, предусматривающие расширение безоговорочного применения государственного языка во всех сферах жизни и сохранение его чистоты, полностью определили нормативно-правовые основы и механизмы исполнения использования государственного языка в стране. Все это служит наглядным примером подхода к азербайджанскому языку именно как к одному из основных атрибутов государственности, ярким проявлением высокого внимания и заботы государства. Предпринятые шаги были чрезвычайно важны с точки зрения еще большего обогащения литературного языка и расширения сферы его применения.
Вместе с тем, стремительное усвоение людьми технологических новшеств в современный век широкого размаха процессов глобализации и расширение возможностей беспрепятственного обмена информацией вызывают определенные трудности в надлежащем использовании потенциальных возможностей родного языка. Сложившаяся ситуация диктует необходимость постоянного сохранения в центре внимания вопросов защиты чистоты государственного языка и правильного использования литературного языка в свете национальной идеи – идеологии азербайджанства. В целях обеспечения регулирования последовательности деятельности, которая будет проводиться в данном направлении, и дальнейшего расширения возможностей применения азербайджанского языка, руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю:
1.Утвердить Государственную комиссию Азербайджанской Республики по языку в следующем новом составе:
председатель Комиссии
Ильхам Алиев - Президент Азербайджанской Республики
заместители председателя Комиссии
Мехрибан Алиева - Первый вице-президент Азербайджанской Республики
Рамиз Мехтиев - руководитель Администрации Президента Азербайджанской Республики
Акиф Ализаде - президент НАНА
Анар Рзаев - председатель Союза писателей Азербайджана
члены Комиссии
Васиф Талыбов - председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, депутат Милли Меджлиса Азербайджанской Республики
Эльчин Эфендиев - заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики
Гаджибала Абуталыбов - глава Исполнительной власти города Баку
Микаил Джаббаров - министр образования Азербайджанской Республики
Абульфас Гараев - министр культуры и туризма Азербайджанской Республики
Али Гасанов - помощник Президента Азербайджанской Республики по общественно-политическим вопросам - заведующий отделом
Иса Габиббейли - вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, преседатель комитета Милли Меджлиса Азербайджанской Республики по образованию, действительный член НАНА
Рафаэль Гусейнов - директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, председатель комитета Милли Меджлиса Азербайджанской Республики по культуре, действительный член НАНА
Кямал Абдуллаев - ректор Азербайджанского университета языков, действительный член НАНА
Низами Джафаров - заведующий Центром Ататюрка в Азербайджане, депутат Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, действительный член НАНА
Васим Мамедалиев - декан факультета теологии Бакинского государственного университета, действительный член НАНА
Теймур Керимли - академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, действительный член НАНА
Мохсун Нагисойлу - директор Института языкознания имени Насими НАНА, действительный член НАНА
Мухтар Иманов - директор Института фольклора НАНА, действительный член НАНА
Абульфаз Гулиев - директор Института искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения НАНА, член-корреспондент НАНА
Ариф Алышанов - председатель Закрытого акционерного общества «Азербайджанское телерадиовещание»
Мовлуд Сулейманлы - народный писатель
Сабир Рустамханлы - народный поэт
Адиль Бабаев - заведующий кафедрой Азербайджанского университета языков, профессор
Мубариз Юсифов - декан филологического факультета Гянджинского государственного университета, профессор
Эльбрус Азизов - профессор Бакинского государственного университета
Булудхан Халилов - профессор Азербайджанского государственного педагогического университета
Айдын Алекберов - доктор филологических наук, профессор
Исмаил Мамедов - заведующий отделом Института языкознания имени Насими НАНА, доктор филологических наук, профессор
Саялы Садыгова - заведующая отделом Института языкознания имени Насими НАНА, доктор филологических наук, профессор
Афаг Велиева - директор Переводческого центра
Афлатун Амашов - председатель Совета печати Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Азербайджанской Республики
Айдын Ибадов - директор Государственного рекламного агентства Азербайджанской Республики
2.Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с соответствующими структурами в трехмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики план мероприятий, связанных с сохранением чистоты азербайджанского языка и дальнейшим улучшением использования государственного языка.
3.Отменить Распоряжение Президента Азербайджанской Республики «Об утверждении состава Государственной комиссии Азербайджанской Республики по языку» от 4 июля 2001 года номер 766 (Собрание законодательства Азербайджанской Республики, 2001, №7, статья 500; 2006, №9, статья 743).